SU YALITIM MALZEMESİ

Su yalıtım malzemesi

 

 

Su yalıtım malzemesi

Isıtma işlemi komponentlerin reaksiyonu için gerekli olabildiği gibi elde edilen akışkanın viskozitesini arttırmak için de önemlidir. Bir pompa aracılığıyla basınçlandırılan akışkanın debisi ve basıncı da makine üzerindeki valfler ile sağlanır. Eğer elde edilecek komponentte bileşiklerin oranı aynı değil ise yine yanalar aracılığıyla haznelerden alınacak kimyasal miktarı ayrı ayrı. ayarlanabilmektedir. Püskürtme uygulamalar en hızlı yalıtım uygulamalarıdır. Yüzeyin gözenekli, girintili-çıkıntılı, köşeli vb. oluşundan etkilenmeden kaplama özelliğine sahiptir. Örtü membranlardaki gibi ek yeri oluşturmaz. Süreklidir ve basınçlı olarak yüzeye püskürtüldüğü için daha iyi yapışır. Uygulama kalınlığı sürme esaslılara göre daha kolay ayarlanabilmektedir. Bu ayarlama ilave 2. ya da 3. kat uygulamasıyla olabildiği gibi püskürtme mesafesinin değiştirilmesiyle de yapılabilmektedir.

 

Kentselleşmiş alanlarda ceplerde, cepte ve parçalarda vardır. Makro iklim değişikliği, aşırı kirlilik, toprağın aşırı kullanımı, yeşil alan eksikliği, aşırı sera gazı kullanımı, yollar, kentsel alanlarda hava koşullarının en önemli nedenleridir. Bu, malzemenin zayıflamasından, bileşiminde büyük değişikliklere uğramasından ve çatlaklar geliştirmesinden dolayı yüksek sıcaklık farklılıklarına dayanmasına neden olur. Bununla birlikte, çoğunlukla yapım tarzı, malzeme ve yöntemler benzerdir ve bu nedenle kontrol edilmesi ve iyileştirilmesi kolaydır.

 

Bitümlü Membran Su Yalıtımı, uzun hizmet ömürleri, güvenilirlikleri ve olağanüstü su yalıtımı ile bilinir. Piyasadaki iki ana polimer modifiye bitüm membranları SBS ve APP membranlardır.

 

Poliüretan Likit Membran daha yüksek esneklikle sunabilir. Poliüretan mevcut nem içeriğine karşı çok hassastır, bu nedenle uygulamadan önce beton levhanın nem içeriğini değerlendirirken çok dikkatli olmak gerekir, aksi halde membranların soyulması veya bağlarının çözülmesi bir süre sonra gerçekleşebilir.

 

Modern teknolojilerle üretilen su bazlı akrilik su yalıtım malzemeleri basit ve kullanıma hazırdır. Çatılar, teraslar ve balkonları sızıntılardan ve UV ışınlarının olumsuz etkisinden korumak için su ve neme karşı etkili bir bariyer oluştururlar. Endüstrinin akrilik su yalıtım malzemelerini geliştirmesinden bu yana, su yalıtım sektörleri önemli ölçüde değişikliğe gitti. Genel olarak su yalıtım şirketleri, işlemleri basitleştiren ve aynı zamanda hiçbir malzeme israfı olmaksızın doğru ve etkili bir su yalıtımı garanti eden bu çözümleri hemen kabul ettiler ve uyguladılar. Ayrıca çalışma sahalarının beklenmedik bir şekilde kolay temizlenmesine olanak sağladı ve en önemlisi güvenlik konularında, geleneksel bitümlü membranın yakılması için gaz tanklarının taşınmasına ve kullanılmasına artık gerek kalmadı.

 

Polimer bitümlü örtüler; a) Her iki yüzü polietilen kaplı b) Her iki yüzü ince kum kaplı c) Bir yüzü polietilen bir yüzü ince kum kaplı d) Bir yüzü polietilen bir yüzü mineral kaplı e) Bir yüzü ince kum bir yüzü mineral kaplı f) Bir yüzü polietilen bir yüzü metal folyo kaplı g) Bir yüzü ince kum bir yüzü metal folyo kaplı tiplerde -üretilebilmektedirler. PVC örtü membranları genellikle 1-2 mm kalınlığında üretilen sıcak hava kaynağı ile bindirmeli olarak birleştirilerek serme yöntemiyle yüzeyleri kaplayan ürünleridir. Uzun ömürlü oluşları, uv dayanımları ve bitki köklerinden etkilenmeyişleri ile özel çözümlerin gerektiği başta gölet, kanalet gibi alanlar olmak üzere teras çatılardan parapet yalıtımına kadar birçok alanda kullanılırlar. PVC membranlar tek kat uygulanırlar. Yüksek ısıda hava üfleyen araçlarla kaynak yapılarak yapıştırılırlar. Güçlü bir mekanik dayanıma sahiptirler ve buhar geçirgenliği özellikleri vardır. -30 °C ve 85 °C arasında sorunsuzca yalıtım yapabilirler. Taşıyıcı keçeli ya da keçe kullanmadan uygulanabilirler. Ancak gölet gibi uygulamalarda çekme gerilmelerini karşılamak ve ürünün direk zeminle bağını kesmek için geotekstil keçe ile kullanılması gerekmektedir. Baskı çıtaları, dübeller gibi mekanik montaj aparatlarıyla yalıtım yapılacak zemine tutturulmaları mümkündür. şeklinde gruplanırlar. Polyester keçe ve cam dokuma taşıyıcılı ürünler cam tülü taşıyıcılara göre 2-2,5 kata kadar çekme dayanımı gösterirler. Buna karşın polyester taşıyıcılı ürünler cam dokuma taşıyıcıların yaklaşık 10 katı kopma uzaması yapabilmektedirler.

 

SBS Membranları; bir “lastikleştirilmiş” asfalt kaplama oluşturmak için elastik Stiren-Bütadien-Stiren (SBS) polimerleri ile modifiye edilmiş bitüm ile yapılır. Kaplama, yüksek gerilme mukavemeti için cam elyaf takviye taşıyıcısına, üstün uzama ve yırtılma mukavemeti için polyester veya ikisinin bir kompozitine uygulanır. SBS membranları, özellikle soğuk havalarda mükemmel esneklik sunar. SBS membranları kendiliğinden yapışabilir ancak genellikle asfalt veya soğuk yapıştırıcı ile yapıştırılır.

 

Teraslarda, beton alt tabakasının yeterli bir şekilde korunması ve suyun etkili bir şekilde boşaltılması için eğimli bir yüzey oluşturulması gerekir. Su yalıtım örtüsünün parapet duvarlarını da koruması beklenir. Poliüretan likit membran su yalıtım malzemeleri, teras yapılarda sıklıkla kullanılmakta olup en iyi su yalıtım malzemesi olarak kabul edilir. Yaya trafiği ve UV ışınlarının olumsuz etkileri de dahil olarak tüm iklim koşullarında yüksek sürdürülebilirliğe sahip bulunur. Uzun süreli hava koşullarına karşı yüksek direnç gösterir.

 

Çimento, kalker taşının ve kilin fırınlarda 1400-1600 °C gibi yüksek sıcaklıkta pişirilmesiyle elde edilen klinkerin öğütülmesi ile üretilmektedir. Klinker çimento üretiminde bir ara maddedir ve üretimi sırasında demir cevheri, kum, boksit gibi malzemeler de ilave edilebilmektedir. Bir başka deyişle çimento, yapısında ana hammadde olarak kalker (kireçtaşı-CaCO3), marn (kireçtaşı-kil karışımı) ve kil (Si02 ve Al203) bulundurur. Bunun yanı sıra CaO, MgO, ve Fe203 gibi maddeler de içermektedir.

 

Siloksanların önemli bir kullanım alanı da yüzey kaplamalarıdır. Bu sayede yüzeyin sertliği ve ömrü, neme ve kimyasal maddelere karşı dayanıklılığı artmakta, UV ışınlarına karşı korunmakta, karbondioksit ve oksijen geçirgenliği azalmaktadır. Su ve nem yalıtımında silikonun en önemli yalıtım özelliği hidrofobik oluşudur. Yani silikon su izolasyonu sağladığı gibi aynı zamanda suyu itmektedir. Bu özelliği şeffaf üretilebilir oluşuyla birleştiğinde emici yüzeylerin doku görüntüsünü bozmadan kaplanabilmesini sağlamaktadır. Özellikle tarihi eserler gibi yüzey korumasının önem kazandığı yerlerde kullanılmaktadır.

 

Sentez yoluyla elde edilmiş plastik, reçine ve yağların genel adı akriliktir. Renk, saydamlık, sertlik gibi farklı fiziksel özelliklerde akrilikler üretmek mümkündür. Akrilik ürünler genel olarak kalıp içinde şekil verilerek üretilseler de sıvı hâlde de kullanım alanı bulmaktadırlar. Pleksiglass en bilinen akrilik üründür. Birçok boya ürününün içinde akrilik reçineler bulunur. Kolay kuruyabilme ve homojen viskozite özellikleri sağlar. Su ile inceltilebildiği için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra tekstil sanayisinde en geniş kullanım alanını bulur.

 

Bilgilerinizi bırakın, ürünlerimiz ile ilgili detaylı bilgi ve teklif için sizi en kısa sürede arayalım. Lütfen adınızı giriniz. Lütfen telefon numaranızı giriniz. Sizi en kısa sürede arayacağız. Fixa’nın ürün ve hizmetlerine ilişkin kampanya ve duyurularını e-mail, çağrı merkezi ve SMS iletişim mecraları aracılığı ile almayı kabul ediyorum. Teklif Al

 

Silikon sözcüğü Si-O-Si şeklindeki bir kimyasal bağı ifade etmektedir. Bir diğer deyişle silisyum atomlarının oksijen ile yaptığı bağ silikon adım almaktadır. Silikonun üstün özellikleri endüstride vazgeçilmez bir hammadde haline gelmesini sağlamıştır. Çeşitli yüzeylere yapışabilir olması, esneme yeteneği ve dayanıklılığı gibi özellikler inşaat sektöründe birçok ürünün yapısal bileşenlerinden birisi olmasını sağlamıştır. Üründen beklenen niteliğe göre silikonun esnekliği, ısıl direnci, uv geçirgenliği gibi birçok özellik istenen düzeyde ayarlanabilmektedir. Bu özellikleriyle inşaat sektörü, boya ve vernik sanayii, tekstil sanayii, yapıştırıcı üretimi, elektronik ve elektroteknik sanayi, plastik ve kauçuk işlemeciliği gibi bir çok üretim alanında kullanılırlar.

 

En ideal su yalıtım malzemeleri nelerdir sorusuna verilen yanıtlardan ötekisi ise likit (sıvı) su yalıtım yöntemleridir. Likit su yalıtım membran yöntemi, genellikle bir astar kat ve sprey, rulo veya mala ile uygulanan iki kat üst kattan oluşan ince bir kaplamadır. Çimento esaslı su yalıtım tiplerine göre daha fazla esneklik sunar. Bu nedenle de günümüzde daha yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

 

Bina su yalıtımı, suyun bir binaya girmesini engellemek için tasarlanmış bir işlemdir. Genellikle inşaat sırasında binaya nem kontrolü sağlamak için kapsamlı su yalıtım önlemleri eklenir ve bir bina inşa edildikten sonra, ortaya çıktıklarında veya bir bina iyileştirme işleminin bir parçası olarak sorunların giderilmesi için su yalıtımı da yapılabilir.

 

Bu çoklu tabakaların gelişimi, içerisindeki malzeme ve tekniklerle binanın çevresinde bir yapı oluşturur. Bu yapı, aşırı ısının atmosferden içeri girmesini önleyerek sürdürülebilir bir özellik veya yeşil bina önlemi olarak değerlendirilebilir. Bu, dış ve iç sıcaklık arasında bir geçiş yaratmaya yardımcı olan çeşitli boya, kaplama ve diğer malzeme kaplama ve kaplamaların uygulanmasıyla yapılabilir.

 

Balkon, tuvalet, banyo, mutfak gibi ıslak alanların su yalıtımı, sürekli su kullanılan alanlar olması nedeniyle son derece önemlidir. Sızıntı noktaları; duvar derzleri, sarnıçlarla borular arasındaki derzler ve korozyona uğrayan hatalı boru malzemeleri gibi zayıf bölgelerdir. Nem zeminden ya da duvarlardan betona yayıldığı durumlarda, betona gömülü donatılara büyük zarar verebilir. Bu nedenle beton üzerinde nemin yayılmasını önleyici geçirimsiz bir bariyere ihtiyaç duyulur. Islak alanları sürekli oluşan su sızıntılarından korumaya yönelik tasarlanan akrilik esaslı elastomerik su yalıtım malzemeleri her türlü ıslak alan için kullanılabilir.

 

Perde duvarların su yalıtımı, binanın yanı sıra bina sakinlerinin güvenliğinin, konforunun ve termal performansın sağlanması açısından da son derece büyük önem taşır. Yerçekimi, hava basıncı farkları, kılcal hareket, kinetik enerji ve yüzey gerilimi binaları su girişi için bir aracı görevi görür. Yer altı ve temel perde duvar su yalıtımının proje detaylarına göre bir kerede yapılması gerekir. Temel ve yer altı su uygulamalarında temel prensip drenajlı yalıtım sistemleri olup; drenaj, su sızıntılarını minimum seviyeye indirmesinin yanı sıra uygulama esnasında da kuru bir yüzey sağlar. Bununla birlikte drenajın görevi suyun basıncını minimuma indirmek olduğundan bitüm esaslı su yalıtım malzemelerinin ve bitümlü membran su yalıtım örtülerinin kullanılması ile temel perdelerde su yalıtımı sağlanması gerekir. Temel yapıdan gelen bohçalama membranları olduğu takdirde, bunların da perde su yalıtımı ile birleştirilmesi dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır. Perde yalıtımlarında bitüm esaslı su yalıtım malzemelerinin tercih edilmesinin nedeni; ek yersiz ve beton ile aralarında boşluk bırakmamalarıdır. Ayrıca, bitüm esaslı su yalıtım malzemelerinin toprak içerisindeki alkalilere de son derece dayanıklı olduğu bilinir. Su yalıtım işleminin tamamlanmasının ardından hafriyatın zedelemesinden korunabilmesi için koruyucu katman olarak ısı yalıtım köpükleri ve drenaj levhası da kullanılabilir.

 

Bodrumlarda pozitif yan su yalıtımı, su kaynağı ile doğrudan temas halinde olan istinat duvarı yüzünde gerçekleşir. İlk su girişinin engellenmesi ve daha fazla sızıntının önlenmesi için tasarlandığından en etkili su yalıtım çözümü haline gelir. Yapıyı her yandan koruyan kompakt bir sistem olan PVC membran, yeraltı sularına karşı bir bariyer görevi üstlenir. Negatif yan su yalıtımı ise yapının iç kısmından diğer bir deyişle su kaynağı ile teması bulunmayan istinat duvarı yüzünde gerçekleştirilir.

 

Akrilik Tamir Harcı, Özel mineral dolgu ve polimer bileşenlerinden oluşan, kullanıma hazır, güçlü aderans kabiliyetine sahip, mükemmel bir harçtır. Asla çimento içermez.

 

Bir binanın iç ve dış sıcaklıkları arasındaki minimum fark, daha az aşınma belirtilerine neden olur ve yapıyı korur. Bu, binanın malzeme bileşimindeki çeşitli mevsimlerde büzülme veya genişlemenin etkisinin, oda sıcaklığı ile dış ortam sıcaklığı eşleştirilerek veya eşitlenerek azaltıldığı şekilde gerçekleşir.

 

Akrilik likit su yalıtım membranı sıvı formunda mevcuttur ve hava ile temas halinde kalın, derzsiz bir membran oluşturan, beton yüzeye fırça veya rulo ile sürülerek uygulanır. Çimentolu su yalıtım türlerinden daha fazla esneklik sunar. Sıvı, duvardaki elastik bir kaplamaya dönüşür. Kaplamanın uzama özellikleri %280’e kadar çıkabilir. Kaplamanın dayanıklılığı, imalatta likit su yalıtım malzemesinin ne tür bir polimer kullanıldığına bağlıdır.

 

Enjeksiyon, suyun içinden akmasını önlemek için genişleyen, enjekte poliüretan kullanan ve tipik olarak betonda boşluk veya çatlaklar kullanan bir su yalıtım tekniğidir. Bu, özellikle sızıntı alanının altına veya kaçağın meydana geldiği alt zemin tavanına uygulandığında su kaçağı sorunlarının çözümünde etkilidir. Poliüretan enjeksiyon su ile bir genleşme işlemine girdikten sonra, doldurulmuş herhangi bir çatlak su ve polimer köpük tipi poliüretan harç karışımına sahip olacaktır. Karışım daha sonra doldurulacak yer kalmayıncaya kadar genişleyecek, suyun malzemeden girdiği yolları başarılı bir şekilde kapatacaktır.

 

Su sızdırmazlığı ve suyun içine kılcal birikmesini önlemek için, yapının üstünde, solunum özelliğini koruyarak katmanlar halinde su yalıtımı yapılır. Dahili olarak yapı içinde mevcut su içeriğini uzaklaştırır ve harici olarak kendi etrafında koruyucu bir film oluşturur. Tipik olarak, bina su yalıtım sistemi, su girişini durdurmak için yapıya girememesi için çok sayıda bariyer oluşturularak yapılır.

 

Örnek vermek gerekirse ev sürekli yağış alan bir yerdeyse, çatısı buna göre tasarlanmalıdır. Çatılar için en iyi su yalıtım malzemeleri nelerdir sorusuna verilecek olan yanıt, bu özelliklerle birebir ilgilidir. Bu konu ile ilgili fizibilite çalışmaları uzmanlarca yapılmalı ve inşaatı yürütecek olan kişiler bu doğrultuda yönlendirilmelidir.

 

Binalarda su yalıtımı, bu yüzeylerden su geçişini engellemek için temellerin, çatıların, duvarların ve diğer yapı elemanlarının yüzeyleri üzerinde geçirimsiz bir bariyer oluşmasıdır. Bina yüzeyleri suya dayanıklı olarak güçlendirilir ve bazen de su geçirmez hale getirilirler.

 

Çok sayıda atomun birbirlerine bağlanarak oluşturdukları büyük moleküllere polimer denir. Doğal, yarı sentetik ve sente-tik olarak elde edilirler. Kauçuk, selüloz hatta DNA doğal polimerlere örnek olarak verilebilir. Polimerler genellikle sentetik olarak üretilirler ve petrol kaynaklıdırlar. Polisitiren ve polietilen en bilindik sentetik ürünlerdir. Bunun yanı sıra su şişelerinde kullanılan PET (Polietilen teraftalat), LDPE( Düşük Yoğunlukta Polietilen), HDPE ( Yüksek Yoğunlukta Polietilen), PVC (Polivinil Klorür), PP(Polipropilen), PS(Polistren) ve Politetrafloroetilen (Teflon) gibi sentetik formları da bulunmaktadır. Polimerler yüksek dayanım özellikleri nedeniyle yalıtım sektöründe geniş kullanım alanı bulmaktadırlar. Su yalıtımında özellikle bitüm ya da silikon ile modifiye edilerek oluşturdukları ürünlere sıklıkla rastlanır. Elyaf takviyesiyle su yalıtım malzemeleri olarak kullanılmaları hâlinde ise çatlak gibi süreksizlik gösteren yüzeylerde de çözüm sunabilmektedirler.

 

Traslı Çimentolar: Traslar silisli ve alüminli maddeler içeren volkanik tüflerdir. Kendi başlarına bağlayıcılık özellikleri olmamasına rağmen, çimentoda mevcut kireçle bu özelliği kazanırlar. Bu tür çimentolar imalat aşamasında portland çimentosu klinkerine aktif volka-nik tüfler veya benzeri traslar katılarak, bunların öğütülmesiyle elde edilir. Karışımında ki tras oranı %20-%40 düzeyinde tutulur. Bu tür çimentoların geçirimliliği az hidrasyon ısıları düşük olduğundan genellikle su yapılarında kullanılırlar.

 

Kendinden yapışkanlı bileşikler asfalt, polimer ve dolgu maddesi; Ek olarak, yapışma özelliklerini geliştirmek için belirli reçineler ve yağlar ilave edilebilir. Membranın yapışma özellikleri zamanla azaldıkça kendinden yapışkanlı tip düşük raf ömrüne sahiptir.

 

Su yalıtım malzemeleri nelerdir sorusuna sağlıklı bir yanıt vermek adına, bu ihtiyacın nedenini anlamamız gerek öncelikle. Her bina, uygun bakım alınmadığında ve bakım yapılmıyorsa, bozulma sorunları ile karşı karşıyadır. Bu şekilde, hava, su, iklim, rüzgar ve nem gibi bazı doğal faktörler bindin ne kadar uzun ömürlü olacağını yönetir. Eğer bir yapı nem ve yağmurlar yoluyla gelen suya karşı korumuyorsa, temelden sıvaya kadar bir yapının bozulmasını veya zarar görmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Aşağıdaki nedenlere karşı binaları suya karşı yalıtımlı hale getirmek gerekir:

 

İnşaatlarda su yalıtımının uygulandığı başlıca alanlardan bir tanesi, binanın ana çerçevesidir. bu ana çerçeve, binanın konstrüksiyonu ve çatısını kapsamaktadır. Binayı yağmur, kar, dolu, don gibi su ile yaşanacak doğal olaylara kaşı savunma görevi evin çatısındadır. Çatı kaplama malzemeleri, dış cephe kaplaması, temeller ve bu yüzeylerden geçen çeşitli penetrasyonlar suya dayanıklı ve bazen su geçirmez olmalıdır.

 

Su Yalıtım Malzemeleri ile Eviniz Daha GüvenliÖzellikle kış aylarında evlerinizin duvarlarında, çatılarında ve zeminlerinde su sızıntıları görmek oldukça rastlanılan bir durumdur. Kötü hava koşulları sebebiyle gerçekleşen bu durum kişilerin sağlığını da olumsuz etkilemekte ve solunum yolu hastalığına sahip olan hastalar için büyük bir sıkıntı meydana getirmektedir. Yalnız solunum yolu ile ilgili rahatsızlığa sahip olan hastalar için değil birçok rahatsızlığı beraberinde getirebilecek olan bu durum kişilerin sağlığını olumsuz etkilemekte ve ciddi sorunlara yol açmaktadır. Özellikle çocukların, bağışıklık sistemleri normal insanlara nazaran daha hassas olduğundan bu gibi durumlara karşı daha dirençsiz düşme oranı yüksektir. Duvarlarda meydana gelen rutubet ve küfler, nem oranının yüksek olduğu evlerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Bir evin içerisinde var olan nem oranının yüksekliği de direkt olarak yağının duvarlarına, zeminine ve bulunduğu yere bağlıdır. Evinizde meydana gelebilecek bu rutubetlenme, zararlı bakterilerin olması gerekenden daha hızlı bir şekilde çoğalmasına sebep olacağından hastalıklara kapılma oranını yükseltecektir. Özellikle kış aylarında grip gibi bünyeyi çok çabuk etkisi altına alabilen hastalıklara kapılma oranını yükselten bu durumdan kurtulmak istiyorsanız siz de duvarlarınızı Duvar su yalıtım malzemeleri kullanarak daha sağlam bir hale getirebilir ve oluşabilecek sağlık sorunlarını engelleyebilirsiniz. Duvar için uygulanan yalıtım, rutubet ve nem oranı dikkate alınarak uygulanmaktadır. Bu da duvarların hava alabilir bir özeliğe sahip olması anlamına gelecektir. Duvarlarınızın hava almaması içerideki nem oranının yükselmesine sebep olacağı için rutubet gözlemlenebilir ve bu durum da sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu sebeple duvar için uygulanan su yalıtımı ürünleri hava alabilen, buhar bariyeri olan ürünler olmalıdır. Bu noktada seçeceğiniz ürünün kalitesi de oldukça büyük bir önem taşıyor. Yalıtım Malzemeleri kategorisi üzerinden farklı seçenekleri inceleyebilir, seçtiğiniz ürünü güvenle satın alabilirsiniz.

 

Su yalıtım malzemeleri nelerdir sorusuna yanıt ararken, su yalıtımı uygulayacağınız bölgenin özelliklerine göre davranmanız gerekir. Çatı için kullanılan su yalıtım malzemeleri ile, duvar için yalıtılan su yalıtım malzemeleri birbirinin aynısı olmayacaktır. Bunun nedeni bu yüzeylerin maruz kaldıkları suyun farklı olmasıdır. Duvarlarda ayrıca buhar bariyerleri veya hava bariyerleri bulunmalıdır.

 

Su Yapıları Yalıtımı Protan; Kimyasal Dayanımlı Yapay Göl ve Gölet Membranı, İçme Suyu Deposu Yalıtım Sistemi üreticisidir. Su Yalıtım Nedir? Herhangi bir yapının suya dayanıklı hale getirilmesi amacı ile yapılan su yalıtım uygulamaları, sahip olduğu dirençli ve koruyucu yapı sayesinde uygulamanın yapıldığı alanı su girişine karşı korur ve suyun oluşturması olası tahribatı önler. Böylece yalıtımı yapılan yapılan suyun olumsuz etkilerinden korunabilir. Su Yalıtım Ne İşe Yarar? Su yalıtım en temel şekliyle, yapıların solunum özelliklerinin korunarak su sızıntılarının ve su birikmesinin önlenmesini sağlar. Dahili ve harici olarak kendi etrafında bir koruyucu tabaka oluşturularak su girişi önlenir. Yapılar bazı plastik deformasyona uğratıcı kuvvetlere maruz kaldıklarından basınca dayanıklı olarak inşa edilir. Yapılarda beton ve donatılar olmak üzere iki yük kaldırıcı sistem bulunur. Basınca dayanma kuvveti yüksek olan binalar esneme, uzama, bükülme kuvvetlerine maruz kaldığında keskin kırılımlar ile deformasyona uğrar ve bütünlük bozulduğu için penetrasyon kolaylaşır. Bütünlüğü bozulan yapıya suyun penetrasyonu engellenmediğinde penetre olan su donatıda korozyona, betonda ise deformasyona sebep olabilir. Böylece iskeletin taşıyabildiği yükte azalma başlar. Binanın taşıma gücü azaldıkça, deprem gibi sismik hareketler sonucunda yıkılma riski artar. Bunun yanı sıra penetre olan su, kimi mantarlar ve bakteriler için taşıyıcı ve beslenme kaynağı olduğundan konforlu yaşam alanını da tehdit edebilir. Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir? Oldukça geniş çeşitliliğe sahip bulunan su yalıtım malzemeleri, işlevlerine göre; yüzeysel su yalıtım malzemeleri ve yapısal su yalıtım malzemeleri olarak gruplandırılır. Yapının yüzeyi ile suyun bulunduğu ortam arasında kesintisiz bir şekilde yapılan su yalıtımında kullanılmakta olan malzemeler yüzeysel su yalıtım malzemeleridir. Bunlar da kendi aralarında sürme tip su yalıtım malzemeleri ve serme tip su yalıtım malzemeleri olarak ayrılır. Sürme tip su yalıtım malzemeleri, uygun karıştırıcılar ile karıştırılarak hazırlanır. Kullanıma hazır halde olan türleri ise özel incelticiler ile inceltilerek kullanılır. Yüzeye mala, rulo ya da fırça ile sürülerek ya da püskürterek uygulanır. Yapısal su yalıtım malzemeleri çoğunlukla betonarme yapılarda betonun imalatında imalat kolaylığının sağlanması, daha kaliteli beton elde edilmesi ve su geçirimsizliğinin sağlanması için sıvı ya da toz halde kullanılır. Betonarme içerisindeki su/çimento oranının düşürülmesi, beton içerisindeki kılcal boşlukların azaltılması, beton içerisindeki kapiler boşlukların tıkanmasını sağlar. Su Yalıtım Malzemeleri Nasıl Kullanılır? Balkon, tuvalet, banyo, mutfak gibi ıslak alanların su yalıtımı, sürekli su kullanılan alanlar olması nedeniyle son derece önemlidir. Sızıntı noktaları; duvar derzleri, sarnıçlarla borular arasındaki derzler ve korozyona uğrayan hatalı boru malzemeleri gibi zayıf bölgelerdir. Nem zeminden ya da duvarlardan betona yayıldığı durumlarda, betona gömülü donatılara büyük zarar verebilir. Bu nedenle beton üzerinde nemin yayılmasını önleyici geçirimsiz bir bariyere ihtiyaç duyulur. Islak alanları sürekli oluşan su sızıntılarından korumaya yönelik tasarlanan akrilik esaslı elastomerik su yalıtım malzemeleri her türlü ıslak alan için kullanılabilir. Teraslarda, beton alt tabakasının yeterli bir şekilde korunması ve suyun etkili bir şekilde boşaltılması için eğimli bir yüzey oluşturulması gerekir. Su yalıtım örtüsünün parapet duvarlarını da koruması beklenir. Poliüretan likit membran su yalıtım malzemeleri, teras yapılarda sıklıkla kullanılmakta olup en iyi su yalıtım malzemesi olarak kabul edilir. Yaya trafiği ve UV ışınlarının olumsuz etkileri de dahil olarak tüm iklim koşullarında yüksek sürdürülebilirliğe sahip bulunur. Uzun süreli hava koşullarına karşı yüksek direnç gösterir. Çatılarda kullanılacak olan su yalıtım malzemeleri, çatının yapısına göre değişkendir. Beton çatının su geçirmez hale getirilmesinde su yalıtım sac membranları, çatı sistemini binayı sudan uzak tutmayı sağladığı için en önemli etkenlerden biri olarak kabul edilir. Bodrumlarda pozitif yan su yalıtımı, su kaynağı ile doğrudan temas halinde olan istinat duvarı yüzünde gerçekleşir. İlk su girişinin engellenmesi ve daha fazla sızıntının önlenmesi için tasarlandığından en etkili su yalıtım çözümü haline gelir. Yapıyı her yandan koruyan kompakt bir sistem olan PVC membran, yeraltı sularına karşı bir bariyer görevi üstlenir. Negatif yan su yalıtımı ise yapının iç kısmından diğer bir deyişle su kaynağı ile teması bulunmayan istinat duvarı yüzünde gerçekleştirilir. Perde duvarların su yalıtımı, binanın yanı sıra bina sakinlerinin güvenliğinin, konforunun ve termal performansın sağlanması açısından da son derece büyük önem taşır. Yerçekimi, hava basıncı farkları, kılcal hareket, kinetik enerji ve yüzey gerilimi binaları su girişi için bir aracı görevi görür. Yer altı ve temel perde duvar su yalıtımının proje detaylarına göre bir kerede yapılması gerekir. Temel ve yer altı su uygulamalarında temel prensip drenajlı yalıtım sistemleri olup; drenaj, su sızıntılarını minimum seviyeye indirmesinin yanı sıra uygulama esnasında da kuru bir yüzey sağlar. Bununla birlikte drenajın görevi suyun basıncını minimuma indirmek olduğundan bitüm esaslı su yalıtım malzemelerinin ve bitümlü membran su yalıtım örtülerinin kullanılması ile temel perdelerde su yalıtımı sağlanması gerekir. Temel yapıdan gelen bohçalama membranları olduğu takdirde, bunların da perde su yalıtımı ile birleştirilmesi dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır. Perde yalıtımlarında bitüm esaslı su yalıtım malzemelerinin tercih edilmesinin nedeni; ek yersiz ve beton ile aralarında boşluk bırakmamalarıdır. Ayrıca, bitüm esaslı su yalıtım malzemelerinin toprak içerisindeki alkalilere de son derece dayanıklı olduğu bilinir. Su yalıtım işleminin tamamlanmasının ardından hafriyatın zedelemesinden korunabilmesi için koruyucu katman olarak ısı yalıtım köpükleri ve drenaj levhası da kullanılabilir. Yüzme havuzlarında oluşabilecek sızıntıların önlenebilmesi için bakımlarının iyi bir şekilde yapılması gerekir. Beton kürleme işlemi esnasında meydana gelen büzülme çatlakları, havuz suyu ile beton duvar arasında su yalıtım bariyerlerinin bulunmaması, zaman içerisinde derzlerde meydana gelen çatlaklar, sıhhi tesisatlardaki ve emme hatlarındaki arızalar, betonlama işlemi esnasında yapının zayıflamasına neden olan petek oluşumu gibi nedenler sızıntılara neden olabilir. Su Yalıtım Malzemeleri Çeşitleri Nelerdir? Uygulama alanlarına göre su yalıtım malzemeleri; çimento esaslı su yalıtım malzemesi, kristalize su yalıtım malzemesi, bitüm kauçuk esaslı su yalıtım malzemesi, akrilik likit membran su yalıtım malzemesi, bitümlü membran su yalıtımı, poliüretan-enjeksiyon su yalıtımı, epoksi zemin kaplamaları, poliüretan likit membran su yalıtım malzemesi, polyurea sprey kaplama olarak ayrılır. Su Yalıtım Malzemeleri Avantajları Doğru malzemelerin kullanılması ile yapılan etkili bir su yalıtımı; yapıların taşıyıcı kısımlarındaki donatıların korozyona uğramasının ve taşıma kapasitesinin düşmesinin engellenmesini sağlar. Ayrıca nem ve rutubet gibi mantar ve küf oluşumuna neden olan problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Çatılardan ve teraslardan gelecek suyu engellemesinin yanı sıra havuzlarda ya da su depolarında su kaçaklarının oluşmasında da önemli rol oynar. Ürünler

 

Örtü membranlar genellikle taşıyıcı keçeli üretilirler. Bu bileşenlerinde kullanılmış temel yalıtım malzemesinin esneme özelliğini arttırır. Yüzeyin hareketlerine ve ısı farklarıyla yaşanan genleşme farklılıklarına dayanıklı hâle gelir. Bu gibi amaçlarla örtü membranlar içine yerleştirilen taşıyıcı keçeler genellikle polyester, cam dokuma. Bitümlü örtüler okside bitümlü örtüler ve polimer bitümlü örtüler olarak ikiye ayrılır. Okside bitümlü örtüler en az 3 kat olmak üzere sıcak asfalt ile yapıştırılarak kullanılırken polimer bitümlü örtüler en az iki kat ve şalümo ile yapıştırılarak uygulanırlar. Bitüm eklenen reçinenin tipine göre ikiye ayrılır. APP (Ataktik Polipropilen) katkılı olanlar pliastomerik, SBS (stiren-butadiyen-stiren) katkılı olanlar ise elastomerik olarak adlandırılırlar.

 

PVC Membran, yapıyı her taraftan koruyan kompakt bir sistemdir. Yeraltı sularına bir bariyer görevi görür ve son derece elastik su geçirmez kaplama, istinat duvarını korur ve tüm altyapıyı koruyan su geçirmez bir örtü oluşturur.

 

× Sizi Biz Arayalım Bilgilerinizi bırakın, ürünlerimiz ile ilgili detaylı bilgi ve teklif için sizi en kısa sürede arayalım. Lütfen adınızı giriniz. Lütfen telefon numaranızı giriniz. Sizi en kısa sürede arayacağız. Fixa’nın ürün ve hizmetlerine ilişkin kampanya ve duyurularını e-mail, çağrı merkezi ve SMS iletişim mecraları aracılığı ile almayı kabul ediyorum. Teklif Al

 

B tipi su yalıtım koruması, yapının tasarımı veya yapının kendisinin yapımında kullanılan su yalıtım malzemeleri ile sağlanır. B Tipi koruma, hidrofobik bir gözenek tıkayıcı, beton katkısı olan Hidro Beton ile yapı yapılarak elde edilir. Bu, suya dayanıklı bir beton sağlayacaktır. Herhangi bir eklemin veya ek yerin her zaman en zayıf noktalar olacağını ve bu nedenle su girişine izin vermeye en duyarlı noktalar olduğunu hatırlamak önemlidir.

 

Epoksi döşemeler, kir ve bakterilerin içine girmesi için herhangi bir eklem, kırışıklık veya gözenek içermez. Sonuç olarak, patojenlerin ve diğer mikroskopik organizmaların epoksi zeminli bir ortamda yayılma olasılığı daha düşüktür. Epoksi eşit bir yüzey oluşturduğundan, fayans, ahşap ve vinil zeminlerde olduğu gibi dikişler arasında yerleşen harç veya kiri temizlemeye gerek yoktur. Bu, hem ticari hem de konut kullanımı için mükemmel bir seçimdir.

 

Su yalıtım sistemindeki yükü ve bina sakinlerinin oda sıcaklığını yaşanabilir hale getirmek için kullanma eğiliminde olduğu diğer işlemleri azaltır. Bu azalma, elektrik tüketimi, içme suyu tüketimi ve diğer kaynak tüketimindeki tasarruflarda sayılabilir. Bu, binayı daha çevreci bir hale götürme eğilimindedir.

 

Dış duvarlar gibi yığma yüzeyler, yağmur, toz, UV ışınları ve mantar gibi hava koşullarına maruz kalan en büyük yüzey alanları arasındadır. Dış duvarların su geçirmezliği (sızdırmazlık) genellikle yeterli su kalınlığı, su yalıtımı, inşaat derzlerinin uygun tasarımı, yüzey işleme ve yüzeylerin su girişine karşı bir bariyer görevi görmesiyle sağlanır. Dış duvarlar su geçirmez değilse, istila eden küf ve nem için mükemmel üreme alanları olan nemli duvarlara neden olabilir. Bu, duvarlara zarar verir ve bina sakinleri için sağlık sorunlarına yol açar.

 

Her türlü ıslak alan için özel olarak tasarlanmış sistemler mevcuttur: banyolar, mutfaklar veya tuvaletler. Bunlar, ıslak alanları sürekli olarak oluşan su sızıntılarından koruyan akrilik esaslı elastomerik su yalıtım malzemeleridir.

 

Kaplamalardaki farklılıklar esas olarak varyantın (doğal baz (lateks) veya yapay bazın (silikonlar)) viskozitesinde ve temelindedir. Çevre dostu ve çatı yapıları için mükemmel su yalıtımı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Kaplamanın benzersiz özellikleri, etkili, kolay uygulanabilir ve uygun maliyetli olmasıdır.

 

Polyurea, dünyanın en iyisini sağlayan kaplama teknolojisindeki en son gelişmedir. Aşırı dayanıklılığı, bazı epoksi kaplamalardan 20 kat daha güçlüdür. Polyurea çatlamaz ve soyulmaz. Tuz, yağ, yakıt ve diğer sert kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır. Doğal beton hareketine izin veren epoksiden %98 oranında daha esnektir. Boru/boru hattı kaplamaları, tank astarları, su arıtma tesisleri, kanalizasyon astarları ve otomotiv kalıp parçaları gibi endüstriyel uygulamalarda 25 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. 5-15 saniye içinde sertleşir ve düzgün kurulum için sprey uygulanmalıdır. Bu tür kaplamalar orijinal olarak 1990’ların başında geliştirilmiş ve kullanılmıştır.

 

Bir beton su deposunun ortalama ömrü 10 ila 15 yıldır. Bu sırada iç beton duvarlar değişen derecelerde sabit hidrostatik basınca dayanmalıdır. Ayrıca yüzeylerini yumuşatan klor ve diğer kimyasallarla temas edebilir. Endişe duyulan alanlar şunlardır: soğuk derzler, penetrasyonlar, büzülme çatlakları ve sızıntıya neden olan boşluklar.

 

Bitümlü kaplama, formülasyon ve polimerizasyon derecesine uygun olarak Su yalıtımı ve esnek koruyucu kaplama için kullanılan bir kaplama türüdür. Esnekliği ve suya karşı korunması, elyafın takviyesinin yanı sıra polimer sınıfından da etkilenebilir.

 

İç ve dış mekanlarda, yatay ve dikey uygulamalarda kullanılır. Özel ve genel kullanıma açık banyo, duş, wc gibi ıslak mekanlar ve mutfak gibi iç mekanlarda; balkon, geniş teras, bahçe havuzları, büyük ve olimpik yüzme havuzları, su depoları, sarnıçlar, vb. alanlarda su yalıtımı için idealdir. Temel ve perde betonlarda kullanımı uygundur.

 

Yapılar bazı plastik deformasyona uğratıcı kuvvetlere maruz kaldıklarından basınca dayanıklı olarak inşa edilir. Yapılarda beton ve donatılar olmak üzere iki yük kaldırıcı sistem bulunur. Basınca dayanma kuvveti yüksek olan binalar esneme, uzama, bükülme kuvvetlerine maruz kaldığında keskin kırılımlar ile deformasyona uğrar ve bütünlük bozulduğu için penetrasyon kolaylaşır. Bütünlüğü bozulan yapıya suyun penetrasyonu engellenmediğinde penetre olan su donatıda korozyona, betonda ise deformasyona sebep olabilir. Böylece iskeletin taşıyabildiği yükte azalma başlar. Binanın taşıma gücü azaldıkça, deprem gibi sismik hareketler sonucunda yıkılma riski artar. Bunun yanı sıra penetre olan su, kimi mantarlar ve bakteriler için taşıyıcı ve beslenme kaynağı olduğundan konforlu yaşam alanını da tehdit edebilir.

 

Bunlara ek olarak Uçucu Kül Çimentosu, Süper Sülfat Çimentosu, Sülfata Dayanıklı Çimentosu, Erken Dayanımı Yüksek Çimento ve Düşük hidratasyon ısılı çimento gibi çimento türleri de bulunmaktadır.Çimento bir bağlayıcı olarak en yaygın kullanımını agrega ile birlikte kullanıldığı beton üretiminde bulmaktadır. Buna rağmen negatif ve pozitif su basıncına karşı bir yalıtım malzemesi olarak da kullanılabilmektedir. Çimentonun mikro elyaflar, polimerler veya minerallerle karıştırılmasıyla elde edilen bileşik özellikle beton yüzeylere iyi tutunması nedeniyle, su yalıtım malzemeleri olarak su yalıtımında kullanılmaktadır.

 

Su Yalıtımı Malzemeleri Sağlam binalara sahip olmak, içerisinde yaşayan kişilerin sağlığı açısından oldukça büyük bir neme sahiptir. Kaliteli inşaat malzemesiyle yapılmış binalar yaz ve kış ayları ayırt etmeksizin size güvenli bir şekilde yaşam olanağı sunarken aynı zamanda konforlu olmanızı da sağlar. Evinizde oluşabilecek rutubet ve çatlaklar evinizin yapımında kullanılan içeriklerin etkisini yitirdiğini göstermektedir. Evlerin rutubete karşı dayanıklı olması sağlık açısından da oldukça önemli bir yere sahip olduğundan siz de evlerinizi bu tarz oluşumlardan uzak tutmak isteyebilirsiniz. Evinizin su geçirmez özelliğine sahip olması beraberinde daha sağlıklı bir yaşam olanağı sunacaktır. Bu sebeple evlerinizde olmasını isteyeceğiniz Su yalıtım malzemeleri size sağlıklı koşullarda yaşama olanağı sunarken aynı zamanda binanızın da daha sağlam olmasını sağlıyor. Geliştirilen bu malzemeleri evinizin her noktasında uygulayabilir ve arzu ettiğiniz konfora ulaşabilirsiniz.Su Yalıtım Malzemeleri ile Eviniz Daha GüvenliÖzellikle kış aylarında evlerinizin duvarlarında, çatılarında ve zeminlerinde su sızıntıları görmek oldukça rastlanılan bir durumdur. Kötü hava koşulları sebebiyle gerçekleşen bu durum kişilerin sağlığını da olumsuz etkilemekte ve solunum yolu hastalığına sahip olan hastalar için büyük bir sıkıntı meydana getirmektedir. Yalnız solunum yolu ile ilgili rahatsızlığa sahip olan hastalar için değil birçok rahatsızlığı beraberinde getirebilecek olan bu durum kişilerin sağlığını olumsuz etkilemekte ve ciddi sorunlara yol açmaktadır. Özellikle çocukların, bağışıklık sistemleri normal insanlara nazaran daha hassas olduğundan bu gibi durumlara karşı daha dirençsiz düşme oranı yüksektir. Duvarlarda meydana gelen rutubet ve küfler, nem oranının yüksek olduğu evlerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Bir evin içerisinde var olan nem oranının yüksekliği de direkt olarak yağının duvarlarına, zeminine ve bulunduğu yere bağlıdır. Evinizde meydana gelebilecek bu rutubetlenme, zararlı bakterilerin olması gerekenden daha hızlı bir şekilde çoğalmasına sebep olacağından hastalıklara kapılma oranını yükseltecektir. Özellikle kış aylarında grip gibi bünyeyi çok çabuk etkisi altına alabilen hastalıklara kapılma oranını yükselten bu durumdan kurtulmak istiyorsanız siz de duvarlarınızı Duvar su yalıtım malzemeleri kullanarak daha sağlam bir hale getirebilir ve oluşabilecek sağlık sorunlarını engelleyebilirsiniz. Duvar için uygulanan yalıtım, rutubet ve nem oranı dikkate alınarak uygulanmaktadır. Bu da duvarların hava alabilir bir özeliğe sahip olması anlamına gelecektir. Duvarlarınızın hava almaması içerideki nem oranının yükselmesine sebep olacağı için rutubet gözlemlenebilir ve bu durum da sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu sebeple duvar için uygulanan su yalıtımı ürünleri hava alabilen, buhar bariyeri olan ürünler olmalıdır. Bu noktada seçeceğiniz ürünün kalitesi de oldukça büyük bir önem taşıyor. Yalıtım Malzemeleri kategorisi üzerinden farklı seçenekleri inceleyebilir, seçtiğiniz ürünü güvenle satın alabilirsiniz.Su Yalıtım Malzemeleri Modellerri, Özellikleri ve FiyatlarıBinalarda olumsuz hava koşulları sebebiyle meydana gelen her türlü sorunu ortadan kaldırmayı hedefleyen yalıtım ürünleri özellikle kış aylarında büyük bir kurtarıcı oluyor. Geliştirilen ürünlerde kullanılan teknoloji sayesinde siz de evinizde aradığınız konforu sağlayabilir ve daha sağlıklı günler geçirebilirsiniz. Evin suya dayanıklı olması gereken her noktasına uygun olarak tasarlanan bu yalıtım ürünleri sayesinde siz de evinizin uzun süre dayanıklı olmasını sağlayın. Duvarlar için geliştirilen yalıtım malzemeleri, duvarların nefes alabilmesini ve dolayısıyla nem oranını denge tutabilmesini sağlamak amacıyla yapılırken. Çatı için üretilen Çatı su yalıtım malzemeleri suya dayanıklı ve eğimli çatıdan suyu akıtmak için tasarlanmıştır. Suya dayanıklı olması sebebiyle binanın maruz kalacağı yağmur, kar, dolu gibi birçok hava olayının etkisini en aza indirgeyen bu ürünler ile siz de çatınızın dayanıklılığını iki katına çıkartabilirsiniz. Yine aynı şekilde çatı için tasarlanan yalıtım malzemeleriyle benzerlik gösteren dış cephe su yalıtım malzemeleri de binanın suya karşı dayanıklı bir hal almasını sağlayarak kış aylarında büyük bir kolaylık sağlamak amacıyla üretilmiştir. Yine aynı şekilde evlerdeki konforu arttırmak adına üretilen Zemin su yalıtım malzemeleri de evin zemininde oluşabilecek su birikintilerini ya da terleme durumunu ortadan kaldırmaya odaklı olarak geliştirilmiştir. Evlerinizde meydana gelebilecek bu durumlar zeminin yapısının bozulmasına ve parkelerin kısa sürede hasar görmesine neden olacağından siz de zemin su yalıtımı için özel olarak üretilen ürünleri tercih edebilir ve evinizin daha sağlam bir hal almasına yardımcı olabilirsiniz. Su yalıtım malzemeleri fiyatları yalıtımın uygulanacağı alana göre değişmektedir. Teras için uygulanacak ürünlerin özelliğiyle duvarlar için uygulanacak ürünlerin özelliği bir olmadığından her model farklı bir fiyata sahiptir. Yalıtım malzemelerinin sunduğu yüksek performans uzun vadede büyük bir tasarrufa yol açacağından siz de evlerinizde su yalıtımı için özel olarak tasarlanan ürünleri kullanabilir ve hem ekonomik hem de dayanıklı bir seçim yapma fırsatı elde edebilirsiniz.Su Yalıtım Malzemeleri Sayesinde Evleriniz Artık Daha DayanıklıBir binanın yapımında kullanılan her ürün binayı daha dayanıklı kılmaktadır. Kaliteli ürünlerin kullanıldığı bir binada oturmak size ekonomik olarak da büyük bir tasarruf olanağı sunacaktır. Binanızın kalitesini arttırmak adına özellikle kış aylarında size büyük bir kolaylık sağlayacak yalıtım ürünleri de aynı şekilde binanızın dayanıklılığını arttırmakta ve daha konforlu bir yaşam alanı olanağı sunmaktadır. Farklı yapılara sahip olarak üretilen bu yalıtım malzemeleri kullanıcıların en çok tercih ettiği modellerinden biri olan Çimento bazlı su yalıtım malzemeleri ile birçok kişinin beğenisini toplamaya devam ediyor. Birçok kişinin su yalıtımında kullandığı bu ürün en kolay su yalıtımı sağlayan ürün olarak gösterilmektedir. Ürünün kullanımı ve uygulaması da oldukça kolay olduğundan çoğu noktada birden fazla kullanıcı bu ürünü tercih etmiştir. Genel bakım ürünleri genel olarak diğer yerlere nazaran daha ıslak olan yerlerde örneğin banyolarda ve tuvaletlerde tercih edilen çimento bazlı bu ürün sayesinde siz de evinizin suya dayanıklı bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Sıvı su yalıtım malzemeleri de yeni dönemde oldukça büyük bir avantaj sağlayan bir ürün olarak dikkat çekiyor. Bu ürün çimento bazlı su yalıtımına nazaran daha fazla esneklik sunduğu için su yalıtımında daha ideal bir form olarak değerlendirilmektedir. Bu ürünün içerisinde bulunan polimer oranı daha yüksek bir dayanıklılık sunacağından siz de likit su yalıtımı malzemelerini tercih ederken polimer oranına dikkat etmelisiniz. Bu sayede evinizin her noktasında daha sorunsuz bir şekilde yaşama olanağı elde edebilir ve her mevsimin tadını çıkartma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu ürünlerin yanı sıra bitümlü ve poliüretan gibi farklı yalıtım seçenekleri de bulunan su yalıtım yöntemleri ile siz de evinizin dayanıklılığını iki katına çıkartabilirsiniz. Ürünler hakkında detaylı bilgi edinmek için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 

Likit membranlar bilinen tüm su yalıtımı malzemeleri ile üretilebilmektedirler. Genellikle iki veya daha fazla komponentli olarak ticari şekilleri bulunmaktadır. Yapılarında akrilik, çimento, bitüm, kauçuk gibi ürünlerin bir veya birkaçının beraber bulunmasıyla akrilik-çimento esaslı, bitüm-kauçuk esaslı veya bitüm esaslı gibi adlandırılmaktadırlar.

 

Kauçuk tek başına bir yalıtım ürünü olarak kullanılabilirse de yalıtım endüstrisinde daha çok su yalıtımı ürünlerinin fizik-sel mukavemetlerinin arttırılmasında kullanılmaktadır. Özellikle ısıl yüklemelerle meydana gelen şekil deformasyonlarını iyi tolere edebilmesi ve kalıcı deformasyonlara karşı dayanıklı olması nedeniyle yalıtım ürününün kalitesini arttırıcı bir bileşik olarak sıkça kullanılmaktadır. Kauçuk aslen sütleğengiller ailesi bitkilerinde bulunan özsuyun kurutulmasıyla elde edilen bir üründür. Ancak kimya sanayisinin gelişimiyle pazarın yüksek talebini karşılamak üzere sentetik olarak da üretilmektedir. Kauçuğa eklenen kükürt ile özellikleri iyileştirilmekte ısı farklarına dayanıklı yeni bir ürün elde edilmektedir Kauçuk birçok farklı madde ile de birleştirilerek kompozit yeni ürünler elde edilebilmektedir. Kullanım amacına göre kauçuk, inaktif ya da aktif karbon, boya, yumuşatıcı ya da sertleştirici, kaolen ya da kireç gibi dolgu maddeleri ile birleştirilebilir.

 

Özet Bilgi Elastomerik reçine esaslı, kullanıma hazır, süper elastik su yalıtım malzemesi. -Kullanıma hazır yapı. -Hızlı ve kolay uygulama. -Metal yüzeylere uygulanabilme imkanı. Tüm yapıların iç ve dış mekanlarında, ıslak yüzeylerde süper elastik su yalıtım malzemesi olarak kullanılır.

 

Epoxy adı, Yunanca Epi (Üzerinde) ve Oxy (Keskin/asitli) kelimelerinin bileşiminden meydana gelmiştir. Epoksi, yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir ve asit alkali dış etkenlere oldukça dirençlidir. Yüzey kaplama ve boya astar malzemesi olarak kullanıldığı gibi, yapıştırma özelliği sayesinde boşluk çatlak tamiratlarında da kullanılabilmektedir. Epoksi genellikle iki komponentlidir. Bağlayıcı ve sertleştirici iki ayrı kimyasalın reaksiyonuyla meydana gelir. Aşınma ve gerilme direnci oldukça iyidir. Asitler ve alkalilere yüksek dirençlidir. Isı farklılıklarından etkilenmez ve büzülme ve genleşme değerleri düşüktür. Yüksek dayanım gerektiren her yerde kullanılabilir.

 

İki bileşenli (sıvı+toz), su geçirimsizlik sağlayan, çimento esaslı, üstün nitelikli, tam elastik su yalıtım malzemesidir. Suya ve neme maruz kalan hacimlerde karo kaplama malzemelerinden önce seramik altı su yalıtımı amacıyla yüzeye uygulanır.

 

Likit su yalıtım membranı, polimer modifiyeli asfalttan oluşan sprey uygulamalı sıvı membrandan olabilir. Mala, rulo veya sprey için ayrı derecelerde akrilik, hibrit veya poliüretan sıvı membranlar da çeşitli üreticilerden temin edilebilir.

 

C tipi su yalıtım koruması bazen bir su yönetim sistemi olarak adlandırılır ve her zaman negatif yönden, yani yapının iç kısmına uygulanan bir koruma şeklidir. Tipik olarak C tipi koruma, duvar ile membran arasında bir boşluk oluşturan, herhangi bir su girişinin bir karter pompasına giden yolu bulmasını ve bir gidere aktarılmasını sağlayan, drenaj membranı kullanılarak elde edilir. Bu sistem, suyun bodrumdan genellikle drenajlara taşınması için özel olarak kullanılan hidrokanal ve karter pompalarını içerir.

 

En iyi su yalıtım malzemesi hangisidir; bunlar kullanım alanlarına göre değişkenlik gösterir. En iyi su yalıtım malzemesi olarak nitelendirilen malzeme, uygulanacak olan her bölgede doğru performans gösteremeyebilir. Bu nedenle alanına uygun su yalıtım malzemesi seçilmelidir. Peki alanına uygun “en iyi su yalıtım malzemeleri nelerdir” diye soracak olursak, her bölge için farklı su yalıtım sistemleri mevcuttur. Alanına göre hangi malzemenin kullanılacağını doğru analiz etmek gerekir ve bunun için de, kullanılacak olan malzemenin teknik özelliklerini bilmek gerekir.

 

Binalarda olumsuz hava koşulları sebebiyle meydana gelen her türlü sorunu ortadan kaldırmayı hedefleyen yalıtım ürünleri özellikle kış aylarında büyük bir kurtarıcı oluyor. Geliştirilen ürünlerde kullanılan teknoloji sayesinde siz de evinizde aradığınız konforu sağlayabilir ve daha sağlıklı günler geçirebilirsiniz. Evin suya dayanıklı olması gereken her noktasına uygun olarak tasarlanan bu yalıtım ürünleri sayesinde siz de evinizin uzun süre dayanıklı olmasını sağlayın. Duvarlar için geliştirilen yalıtım malzemeleri, duvarların nefes alabilmesini ve dolayısıyla nem oranını denge tutabilmesini sağlamak amacıyla yapılırken. Çatı için üretilen Çatı su yalıtım malzemeleri suya dayanıklı ve eğimli çatıdan suyu akıtmak için tasarlanmıştır. Suya dayanıklı olması sebebiyle binanın maruz kalacağı yağmur, kar, dolu gibi birçok hava olayının etkisini en aza indirgeyen bu ürünler ile siz de çatınızın dayanıklılığını iki katına çıkartabilirsiniz. Yine aynı şekilde çatı için tasarlanan yalıtım malzemeleriyle benzerlik gösteren dış cephe su yalıtım malzemeleri de binanın suya karşı dayanıklı bir hal almasını sağlayarak kış aylarında büyük bir kolaylık sağlamak amacıyla üretilmiştir. Yine aynı şekilde evlerdeki konforu arttırmak adına üretilen Zemin su yalıtım malzemeleri de evin zemininde oluşabilecek su birikintilerini ya da terleme durumunu ortadan kaldırmaya odaklı olarak geliştirilmiştir. Evlerinizde meydana gelebilecek bu durumlar zeminin yapısının bozulmasına ve parkelerin kısa sürede hasar görmesine neden olacağından siz de zemin su yalıtımı için özel olarak üretilen ürünleri tercih edebilir ve evinizin daha sağlam bir hal almasına yardımcı olabilirsiniz. Su yalıtım malzemeleri fiyatları yalıtımın uygulanacağı alana göre değişmektedir. Teras için uygulanacak ürünlerin özelliğiyle duvarlar için uygulanacak ürünlerin özelliği bir olmadığından her model farklı bir fiyata sahiptir. Yalıtım malzemelerinin sunduğu yüksek performans uzun vadede büyük bir tasarrufa yol açacağından siz de evlerinizde su yalıtımı için özel olarak tasarlanan ürünleri kullanabilir ve hem ekonomik hem de dayanıklı bir seçim yapma fırsatı elde edebilirsiniz.

 

Yer altı ve temel perde duvar su yalıtımı, proje detaylarına göre bir kerede yapılmalıdır. Temel ve yer altı su yalıtım uygulamalarının başlıca prensibi drenajlı yalıtım sistemleridir. Drenaj, su sızıntılarını minimum seviyeye indirebileceği gibi, uygulama esnasında da kuru bir yüzey sağlar. Ancak önemli bir nokta; temel su yalıtım sistemlerinde drenajın ana vazifesi, suyun basıncını minimuma indirmektir. Bitüm esaslı su yalıtım malzemeleri ve bitümlü membran su yalıtım örtüleri ile temel perdelerde su yalıtımı sağlanmalıdır. Temel yapıdan gelen bohçalama membranları varsa, perde su yalıtımı ile kesinlikle birleştirilmesi gerekir.

 

Epoksi zemin kaplamaları ayrıca, alttaki betonun hasar görmesini önleyebilecek, onarılması oldukça maliyetli olan bir conta oluşturur. Epoksi zemin kaplamaları, 7-20+ yıl boyunca zorlu kullanıma dayanabilen, çizilmeye karşı dayanıklı bir yüzey oluşturur. Ayrıca, epoksi yangına dayanıklıdır, bu da endüstriyel binalarda sıklıkla kullanılmasının nedenlerinden biridir.

 

Konum Konum Belirle Konumunuzu Seçin, Avantajlardan Yararlanın Seçtiğiniz konuma özel indirimleri ve aynı gün teslimatlı ürünleri keşfedin İl İlçe Neden konum seçmeliyim? Tamam Özel Teslimat Hizmetini Keşfedin Artık konumunuzu seçerek size özel indirimlerden yararlanabilir, siparişinizi aynı gün teslim alabilirsiniz. x Hesabım Giriş Yap Üye Ol Bildirimler Bildirimlerinizi görmek için Üye Girişi yapın.

 

A tipi su yalıtım koruması bir bariyer olarak tanımlanır ve harici olarak uygulanır, dahili olarak yapıştırılır veya iki yapısal eleman arasına sıkıştırılır. Tip A bariyerler genellikle önceden, yani beton yerleştirilmeden önce uygulanır. A tipi bariyerler, bağlı membranlar , sıvı uygulamalı kaplamalar veya çimento esaslı su yalıtım malzemeleri de olabilir. Tip A su yalıtımı için yaygın olarak kullanılan bir malzeme, bir bentonit kil tabakasını kapsayan su yalıtım astarıdır. Bu kendi kendini iyileştiren zar, yeraltı suyunun membran ile yapı arasındaki izini durduracaktır. Ayrıca beton yerleştirilmeden önce uygulandığında taze betona yapışacaktır. Bu, zar ile beton arasında kil toprağın, bir sorun olduğu durumlarda gerekli olan kalıcı bir mekanik bağ olduğu anlamına gelir.

 

Su yalıtım malzemeleri uygulanacak yüzey tipine göre değişir. Genellikle su geçirmez bazı yüzeyler arasında ahşap, beton ve tuğla bulunur. Malzeme tipine bağlı olarak, malzemenin kalınlığını ve dayanıklılığını korumak için çeşitli uygulamalar gerekebilir. Ayrıca, aileniz ve hayvanlarınız için güvenli bir kaplama seçtiğinizden emin olmalısınız. Su yalıtımı evinizin içinde yapılacaksa, toksik içermeyen, çevre dostu su yalıtım formülü tercih edilmelidir. Yazının devamı “çevre dostu su yalıtım uygulamaları, pozitif ve negatif yönden uygulanan su yalıtım malzemeleri nelerdir, en iyi su yalıtım malzemesi hangisidir” gibi konuları içermektedir.

 

Su yalıtım malzemeleri nelerdir sorusuna verilen geleneksel yanıtlardan bir tanesi ile başlayalım… Çimento esaslı su yalıtımı, inşaatta en kolay su yalıtımı yöntemidir. Çimento esaslı su yalıtım malzemeleri, duvar ürünleri tedarikçilerinden kolayca temin edilebilir ve karıştırılması ve uygulanması kolaydır.

 

Poliüretan köpüğün bir basınç makinesi kullanılarak enjekte edilmesine izin vermek için önce tavanın alt kısmına bir delik açılması gerekecektir. Basınç, poliüretanın su hasarından kaynaklanan çatlaklara veya boşluklara yükselmesine neden olur, bu da genişlediğinde tamamen dolar. Poliüretan enjeksiyonu, beton döşemeleri içeren, aktif olarak sızdıran vakalara uygulanması önerilen bir yöntemdir.

 

Uzun ömürlü bir su yalıtım çözümü olarak bitümlü su yalıtım membranı, kuru bir alanda bitüm esaslı levhalar kullanılarak uygulanır. Bunlar daha sonra şaloma ile yüzeye eritilirken çatıyı veya duvarı örtmek için aşağı yuvarlanır. Bitümlü membran toksik değildir, ancak özellikle eklemlerin birleştiği alanlarda hassasiyet ve beceri gerektirir. Bitümlü membranın inişli tabakalarını eşit olarak yayarak, olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklı bir kaplama yüzeyi kazandırılır.

 

Kristalize su yalıtımı tescilli kimyasallar, kuvars kumu ve çimento karışımlarının kılcal su yalıtım formülasyonudur. Kristalimsi su yalıtım malzemeleri içerisinde bulunan kimyasallar, betonun matrisinden kimyasal bir reaksiyonu başlatmak için nemin bulunmasını gerektirir. Bu kimyasallar betonun kılcal damarlarına kristalize olan ve derinlemesine nüfuz eden, suyun geçişini ortadan kaldıran zincirleme kompleksler oluşturur.

 

Kimi zaman kimi evlerde su yalıtımı duvarlarda doğru malzemelerle yapılmasına rağmen nem sorunu yaşanabilir. Bunun nedeni nem yalıtımınına uygun bir malzeme seçilmemesi olabilir. İşte bu gibi durumlarda Su yalıtım malzemeleri nelerdir sorusuna verilen yanıt daha da büyük önem kazanıyor. Nem yalıtımı, su yalıtımının bir başka yönüdür. Yığma duvarlar, nemin yükselmesini önlemek için neme karşı dayanıklı bir yol ile inşa edilir ve temellerdeki betonun, sıvı bir kaplama, bodrum su yalıtım membranı ile nem geçirmez veya su geçirmez hale getirilir. Bu sayede nem sorunu yaşanmaz.

 

Su yalıtım malzemeleri nelerdir; bu malzemeler birkaç kritere göre seçilmelidir. Seçilen malzemeler, alanın aldığı yaya trafiği miktarına uygun olmalıdır. Alan, ticari veya endüstriyel bir bina gibi yüksek bir yaya trafiği alanı ise, en dayanıklı su yalıtım malzemeleri seçtiğinizden emin olmalısınız.

 

Özellikle kış aylarında evlerinizin duvarlarında, çatılarında ve zeminlerinde su sızıntıları görmek oldukça rastlanılan bir durumdur. Kötü hava koşulları sebebiyle gerçekleşen bu durum kişilerin sağlığını da olumsuz etkilemekte ve solunum yolu hastalığına sahip olan hastalar için büyük bir sıkıntı meydana getirmektedir. Yalnız solunum yolu ile ilgili rahatsızlığa sahip olan hastalar için değil birçok rahatsızlığı beraberinde getirebilecek olan bu durum kişilerin sağlığını olumsuz etkilemekte ve ciddi sorunlara yol açmaktadır. Özellikle çocukların, bağışıklık sistemleri normal insanlara nazaran daha hassas olduğundan bu gibi durumlara karşı daha dirençsiz düşme oranı yüksektir. Duvarlarda meydana gelen rutubet ve küfler, nem oranının yüksek olduğu evlerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Bir evin içerisinde var olan nem oranının yüksekliği de direkt olarak yağının duvarlarına, zeminine ve bulunduğu yere bağlıdır. Evinizde meydana gelebilecek bu rutubetlenme, zararlı bakterilerin olması gerekenden daha hızlı bir şekilde çoğalmasına sebep olacağından hastalıklara kapılma oranını yükseltecektir. Özellikle kış aylarında grip gibi bünyeyi çok çabuk etkisi altına alabilen hastalıklara kapılma oranını yükselten bu durumdan kurtulmak istiyorsanız siz de duvarlarınızı Duvar su yalıtım malzemeleri kullanarak daha sağlam bir hale getirebilir ve oluşabilecek sağlık sorunlarını engelleyebilirsiniz. Duvar için uygulanan yalıtım, rutubet ve nem oranı dikkate alınarak uygulanmaktadır. Bu da duvarların hava alabilir bir özeliğe sahip olması anlamına gelecektir. Duvarlarınızın hava almaması içerideki nem oranının yükselmesine sebep olacağı için rutubet gözlemlenebilir ve bu durum da sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu sebeple duvar için uygulanan su yalıtımı ürünleri hava alabilen, buhar bariyeri olan ürünler olmalıdır. Bu noktada seçeceğiniz ürünün kalitesi de oldukça büyük bir önem taşıyor. Yalıtım Malzemeleri kategorisi üzerinden farklı seçenekleri inceleyebilir, seçtiğiniz ürünü güvenle satın alabilirsiniz.

 

Teras sıcaklık değişimlerinde sürekli hareket eder ve Su yalıtım sistemlerine baskı yapar. Su geçirmez teras sistemi arızalarının önde gelen nedenlerinden biri, sistemin bozulmasına neden olan, membranlar üzerinde çok fazla strese neden olan alt tabakaların hareketidir. Bunu önlemek için uygun su yalıtım membranı, uygun eğim drenajı ve uygun inşaat malzemeleri kullanmak gerekir.

 

Epoksi zeminin parlaklığı, çeşitli stiller ve uygulamalara uyacak şekilde özelleştirilebilen üst düzey bir yüzey yaratır. Epoksi, herhangi bir tasarım gereksinimine uyacak şekilde çeşitli renklerde mevcuttur. Ayrıca mermer efekti oluşturmak veya benekli bir etki için vinil pullarla birleştirmek için de kullanılabilir. Çok fazla tasarım olasılığı olduğu için epoksi, ev sahipleri ve işletmeler için mükemmel bir seçimdir.

 

Örtü membranlar ağırlıklı olarak bitüm olmak üzere PVC, EPDM gibi polimerlerden de üretilebilmektedirler. Örtü membranların en önemli özelliği fabrika koşullarında belli kalınlıklarda ve birçok katkı maddesinin bileşimiyle uzun raf ömrüyle üretilmiş olmasıdır. Su yalıtımında doğru su izolasyon malzeme seçimi kadar uygulama kurallarına uymak da önemlidir. Doğru malzeme seçimini suyun korunacak yüzeye gelişi, yüzeyin fiziksel ve kimyasal özellikleri, yalıtımın üzerinde bir koruma tabakasının olup olmayışı ve iklim gibi faktörler belirler. Yalıtım malzemesinin uygulanışı ise temel ancak bazı durumlarda iş yükünü arttıran kurallara bağlıdır. Bu kurallara tam anlamıyla uyulmaması yalıtım yatırımını boşa çıkarabilmektedir. Bohçalanmış bir temelde ya da şap ve seramik altında kalmış bir teras yalıtımındaki su kaçağı kolaylıkla telafi edilemeyecek zararlar açacaktır.

 

Su Yalıtım Malzemesi ürünlerini 9 markaya, Boyut göre filtreleyebilirsiniz.Su Yalıtım Malzemesi fiyatlarını en düşük ve en yüksek fiyata göre sıralayabilir, ürünleri çok satanlar, en yüksek puan ve en yenilere göre listeleyebilirsiniz.Su Yalıtım Malzemesi ürünlerinde 61 Yalıtım Malzemesi, 38 Yalıtım Boyası, 1 Dış Cephe Boyası bulunuyor.

 

Polyurea, kimyasal yapısı nedeniyle betonla çok güçlü bir bağ oluşturur. Yüzeydeki değişim ve altta yatan zemin sıcaklığı ile genişleme ve daralma yeteneğine sahiptir. Bu, yontma, çatlama veya sıcak lastik toplanması olmadığı anlamına gelir. Sıcak lastik toplanması, bir otomobilin lastikleri sürüşten sıcak olduğunda meydana gelir; lastiklerden kaynaklanan ısı ve basınç boyayı veya kaplamayı eritebilir veya soyabilir, zeminden ayırabilir. Ancak Polyurea, aşınmaya karşı oldukça dayanıklı “sert” bir yüzeydir. Rengini korur ve doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında solmaz ve sararmaz.

 

Poliüretan Likit Membran Su Yalıtım Malzemeleri, polieter poliol ve izosiyanat gibi monomerler kullanılarak formüle edilmiştir. Bu su geçirmez kaplama, neme dayanıklı olması için yatay yüzeye uygulanır. İşlenmiş yüzey, havada bulunan nem ile kimyasal olarak reaksiyona girerek elastomerik kauçuk esaslı suya dayanıklı membranlar üretme eğilimindedir.

 

Çatılarda kullanılacak olan su yalıtım malzemeleri, çatının yapısına göre değişkendir. Beton çatının su geçirmez hale getirilmesinde su yalıtım sac membranları, çatı sistemini binayı sudan uzak tutmayı sağladığı için en önemli etkenlerden biri olarak kabul edilir.

 

Çatılarda kullanılacak su yalıtım malzemeleri, çatının yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Beton çatıyı su geçirmez hale getirmenin yollarına bakıldığında, su yalıtım sac membranları, çatı sisteminin en önemli yönü olarak kabul edilir, çünkü suyu binadan uzak tutmanın anahtarıdır. Piyasada farklı tiplerde çatı membran sistemleri vardır. Bu nedenle sizin ve inşaat ihtiyaçlarınız için doğru sistemi seçmek ve farklılıkları anlamak önemlidir.

 

Kaplama, verimli su yalıtımı ve estetiğin özelliklerini birleştirmelidir. UV radyasyonuna karşı koruma sağlayan ve aynı zamanda elastomerik su yalıtım kaplaması olarak çalışan akrilik esaslı su yalıtım malzemeleri, dış cephe duvarları için uygundur.

 

Çimento esaslı su yalıtımının inşası sorunsuz su yalıtım yöntemi olarak kabul edilir. Çimento esaslı su yalıtımı için malzemelerin karıştırılması ve kullanımı çok kolaydır. Banyo, tuvalet gibi iç ıslak alanlar için bu yöntem oldukça sık tercih edilir. Bu sistem tipik olarak kiremit arkasında, duvar üstü yamalar ve beton yüzeyler üzerinde kullanılan iki bileşenli karışımlardır. Bu üst ve alt sınıf su yalıtım malzemeleri, çimentolu yapıları ve dolayısıyla güçlü yapışma mukavemetleri nedeniyle, beton ve duvar yüzeylerinde iyi bir birleşmeye sahiptir. Polimer değiştirici esneklik özelliklerine katkıda bulunur.

 

Sürme tip su yalıtım malzemeleri, uygun karıştırıcılar ile karıştırılarak hazırlanır. Kullanıma hazır halde olan türleri ise özel incelticiler ile inceltilerek kullanılır. Yüzeye mala, rulo ya da fırça ile sürülerek ya da püskürterek uygulanır.

 

Çimento bağlayıcı bir malzemedir. Çimentonun bağlayıcılığı su ile reaksiyon vermesinden sonra meydana gelmektedir. Bu nedenle hidrolik bağlayıcılar sınıfına girmektedir. Çimento üretiminde ihtiyaç duyulan malzemeler doğal ortamlarından ocak açılarak elde edilir. Eleme ve öğütme işlemlerinden sonra uygun boyuta getirilerek stoklanırlar. Elde edilmiş olan malzeme üretilecek olan çimentonun karakterine uygun olarak toz haline getirilerek karıştırılır. Bu karışıma farin adı verilir. Ön ısıtma gibi bir işlem sonunda döner fırında ortalama 1500 °C de pişirilen farin fırından çıkarken sıvılaşır. Farinin ince toz halindeki parçaları birleşip daha büyük boyutlu klinker tanelerini oluşturur. Bu klinker taneleri hızlı bir şekilde 100 °C ye düşürülerek stoklanırlar. Klinkerin alçı taşı ve çimento tipine bağlı olarak puzolan, kalker, uçucu kül gibi katkılar ile bilyalı değirmenlerde öğütülmesi sonucu çimento elde edilir. Belli başlı çimento türleri ise şunlardır:

 

Sıvı kauçuk bitümlü likit membranlar, polimerle modifiye edilmiş bir bitüm-kauçuk emülsiyonudur. Bitüm-polimer karışımı / sıvı kauçuk kaplama geleneksel olarak piyasada su geçirmez bir su yalıtım kaplaması olarak sunulmuştur. Son zamanlarda, sıvı kauçuk kaplama daha da geliştirilmiş ve şimdi çeşitli yüzeyler üzerinde mükemmel sızdırmazlık için kullanılabilir.

 

Perde duvarların su yalıtımı, binanın ve bina sakinlerinin güvenliğini, konforunu ve termal performansını korumak için çok önemlidir. Yağmur, özellikle rüzgar tarafından yönlendirildiği için, su yalıtım uzmanına en büyük zorlukları sağlamasına rağmen, yoğuşma gibi diğer faktörler de hesaba katılmalıdır. Yer çekimi, kinetik enerji, hava basıncı farkları, yüzey gerilimi ve kılcal hareket, binalara su girişi için bir aracı olarak çalışır. Bu bölüm, bir perde duvar üzerinde hareket eden doğal kuvvetleri ve çeşitli sistemlerin binanın su geçirmez bütünlüğünü korumak için kullandığı bazı çözümleri tartışmaktadır.

 

Su yalıtımı, birkaç nedenden ötürü kritiktir ve dünyadaki birçok müteahhit, bina su yalıtımı, bakım, restorasyon ve yeni inşaat hizmetleri sağlama konusunda uzmanlaşmıştır. Aynı zamanda iç nemi azaltır, bir binanın çalışmasını daha konforlu hale getirir ve bina içindeki nesnelerin nem ve su buharı nedeniyle zarar görmesini önler.

 

Bir başka değiş ile, su aitimi bir yüzeyi suya dayanıklı yapan veya hidrostatik basınç ve kılcallık gibi diğer dış kuvvetler altında sıvıların istenmeyen nüfuz etmelerini önleyen tedavi veya koruyucu önlemdir. Elastik ve dayanıklı membranların uygulanmasıyla kesintisiz bir sistemin kurulmasını sağlayan bir işlemdir. Yapı ve tasarım endüstrilerinde, ortamdaki sıvı penetrasyonunun sistemlere etkisini azaltmak için kullanılan bir tekniktir. Yalıtım, bir binadaki beton yüzeylerin dayanıklılığını arttırır..

 

Epoksi zeminler suya dayanıklı, leke tutmaz ve aşındırıcı kimyasallarla temasa dayanabilir. Bu, epoksiyi konutlar, yatak odaları, banyolar, garajlar ve bodrumlar gibi yüksek trafikli alanlar, ticari showroomlar ve depolar için mükemmel bir seçim haline getirir. Epoksi zemin kaplamaları, bir paspas ve hafif bir temizleme çözeltisi ile hızlı ve kolay bir şekilde temizlenebilir, bu da bakım gerektirmeyen bir zemin seçeneği sunar.

 

Tuvaletler, banyolar, mutfaklar ve balkonlar gibi ıslak alanların su yalıtımı, sürekli su kullanımı nedeniyle kritik öneme sahiptir. Sızıntı noktaları duvar derzleri, sarnıçlar ve borular arasındaki derzler ve korozyona uğrayan hatalı boru malzemeleri gibi zayıf bölgelerdir. Nem zeminden veya duvarlardan betona yayılırsa, betona gömülü donatılara büyük hasar verebilir. Bu nedenle, nemin yayılmasını önlemek için beton üzerinde geçirimsiz bir bariyere sahip olmak önemlidir.

 

Kırsal alanlar tekdüze, monoton ve çeşitli malzemelerin kullanımı açısından daha az istifade edildiğinden, belirli inşaat stilleri, bölgenin doğal sorunları ile ilgili tipik sorunlar ortaya çıkabilir. Doğal ve yerel olarak mevcut malzemelerin kullanılması, yapının yıpranmasını gidermek için onu çok tipik ve sınırlı bir iş haline getirir. İşçilik, meydana gelebilecek herhangi bir sorunu gidermek için bir ot kökü düzeyinde ele alınır.

 

Su Yalıtım Malzemeleri Modellerri, Özellikleri ve FiyatlarıBinalarda olumsuz hava koşulları sebebiyle meydana gelen her türlü sorunu ortadan kaldırmayı hedefleyen yalıtım ürünleri özellikle kış aylarında büyük bir kurtarıcı oluyor. Geliştirilen ürünlerde kullanılan teknoloji sayesinde siz de evinizde aradığınız konforu sağlayabilir ve daha sağlıklı günler geçirebilirsiniz. Evin suya dayanıklı olması gereken her noktasına uygun olarak tasarlanan bu yalıtım ürünleri sayesinde siz de evinizin uzun süre dayanıklı olmasını sağlayın. Duvarlar için geliştirilen yalıtım malzemeleri, duvarların nefes alabilmesini ve dolayısıyla nem oranını denge tutabilmesini sağlamak amacıyla yapılırken. Çatı için üretilen Çatı su yalıtım malzemeleri suya dayanıklı ve eğimli çatıdan suyu akıtmak için tasarlanmıştır. Suya dayanıklı olması sebebiyle binanın maruz kalacağı yağmur, kar, dolu gibi birçok hava olayının etkisini en aza indirgeyen bu ürünler ile siz de çatınızın dayanıklılığını iki katına çıkartabilirsiniz. Yine aynı şekilde çatı için tasarlanan yalıtım malzemeleriyle benzerlik gösteren dış cephe su yalıtım malzemeleri de binanın suya karşı dayanıklı bir hal almasını sağlayarak kış aylarında büyük bir kolaylık sağlamak amacıyla üretilmiştir. Yine aynı şekilde evlerdeki konforu arttırmak adına üretilen Zemin su yalıtım malzemeleri de evin zemininde oluşabilecek su birikintilerini ya da terleme durumunu ortadan kaldırmaya odaklı olarak geliştirilmiştir. Evlerinizde meydana gelebilecek bu durumlar zeminin yapısının bozulmasına ve parkelerin kısa sürede hasar görmesine neden olacağından siz de zemin su yalıtımı için özel olarak üretilen ürünleri tercih edebilir ve evinizin daha sağlam bir hal almasına yardımcı olabilirsiniz. Su yalıtım malzemeleri fiyatları yalıtımın uygulanacağı alana göre değişmektedir. Teras için uygulanacak ürünlerin özelliğiyle duvarlar için uygulanacak ürünlerin özelliği bir olmadığından her model farklı bir fiyata sahiptir. Yalıtım malzemelerinin sunduğu yüksek performans uzun vadede büyük bir tasarrufa yol açacağından siz de evlerinizde su yalıtımı için özel olarak tasarlanan ürünleri kullanabilir ve hem ekonomik hem de dayanıklı bir seçim yapma fırsatı elde edebilirsiniz.

 

Poliüretan sıvı membranın su yalıtım sistemi düz çatı alanında kullanılır ve hava koşullarına karşı geniş bir açıklığa sahiptir. Poliüretan sıvı membran su yalıtım sistemi, başka bir su yalıtım sistemine kıyasla oldukça maliyetlidir. Ancak sektördeki en iyi su yalıtım malzemesi budur. Poliüretan sıvı membran ile daha yüksek dayanıklılık sağlanabilir. Poliüretan nem içeriğine karşı çok duyarlıdır. Bu nedenle beton döşemenin nem içeriği, uygulamadan önce çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Aksi takdirde membranlar bir süre sonra soyulabilir veya bağları çözülebilir.

Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish
Powered by TranslatePress »