Su izolasyon problemleri

Su yalıtımının en çok evlerde kullanıldığı bilinmektedir. Evlerin çatı katı, yalıtımın en önemli alanlarıdır. Yağmur, kar veya dolu gibi doğal sorunların verdiği zararların ilk belirtileri çatılarda ortaya çıkmaktadır. Akmalar ya da çökmeler olmaması için su yalıtımının hassasiyet gerektiren yerleri teras ve çatılardır. Sonraki uygulama alanı ise temel ve döşemelerdir.

Binanın uzun süre dayanıklı olması, herhangi bir sorun yaşanmadan sağlıklı kullanılması için her kata ayrı izolasyon sistemi uygulanmalıdır. Bununla beraber duvar ve cephelerde de su izolasyonuna rastlanmaktadır. Duvarlar, yalıtım sorununun dışarıya yansıyan kısmıdır. Bu nedenle yalıtım sorunu ortaya çıkmadan duvar izolasyonu tamamlanmalıdır. Tüm bunların dışında bina içinde istenen herhangi bir alanda da su izolasyonu yapılabilmektedir.

Temellerde ve Duvarlarda Su İzolasyonu Nasıl Yapılır?
Yapının temeli yeraltı sularının basıncına maruz kalır. Yalnızca beton atmak bu sıkıntının önüne geçmez. Buna engel olmak için su izolasyonunun da dört dörtlük yapılması gerekir.

Yeraltında meydana gelebilecek su sorunlarına önlem olarak bohçalama metodu kullanılmaktadır. Membran tabakası kullanılarak binanın tüm temelinin sarılması sağlanır. Bu şekilde hangi açıdan olursa olsun giren su binaya zarar verememektedir. Bu süreçte bitüm esaslı membran kullanılır ve binanın ömrünü en az iki katı uzatır.

Teras ve Çatılarda Su İzolasyonu Nasıl Yapılır?
Kullanılan çatılar için uygulanan su izolasyonu ile kullanılmayan çatılara uygulanan su izolasyonu aynı değildir. Eğer çatınızı kullanıyorsanız bu durumda su izolasyonu seramik kullanılarak yapılacaktır. Yalnızca seramiğin yeterli olmayacağı göz önünde bulundurulmalı buna binaen su ve ısı yalıtımı beraber yapılmalıdır.

Prefabrik Yapı Nedir? Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Kar ve şiddetli don olan günlerde ise ısı yalıtımı su yalıtımına ciddi manada destek olmaktadır. Bu yüzden ısı yalıtımı için köpük levhalar, su yalıtımı içinse bitüm membran kullanılmaktadır.

Banyo ve Mutfaklarda Su İzolasyonu Nasıl Yapılır?
Banyo, mutfak ya da balkonlar gibi ıslak yüzeyler su izolasyonunun en dikkatli yapılması gereken yüzeylerdir. Aksi halde rutubet, kabarma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Banyo ya da mutfaklarda izolasyon yaparken kullanılan malzeme çimentodur. Çimento esaslı su geçirmez malzeme olduğundan, yalıtımı güçlü ve sağlıklı kılacaktır. Bir noktaya kadar suya doyurulması gereken yüzeyde de, duvarların belli bir yerinde de yalıtım yapılması önemlidir. Islak zeminlerde su izolasyonunu desteklemek için seramik ya da fayans kullanılması önemlidir. Bu şekilde zeminin daha korunaklı olması sağlanır.

Su İzolasyonu Ne İşe Yarar?
Su İzolasyonu Ne İşe Yarar?

Su yalıtımı binanın kullanışlı olmasını sağlamaktadır. Özellikle tüm yapının yükünü taşıyan demirlerin paslanmaması ve taşıma kapasitesinin yarı yarıya azalmaması için su izolasyonu yapılmalıdır. Su izolasyonu sayesinde binanın daha güvenilir olması sağlanabilir çünkü ilerlemiş su sorunu çökmelere ve kabarmaya dayalı düşüklüklere neden olabilmektedir. Kontrol edilemez hale gelen su, binayı adım adım çürütmektedir. Su izolasyonu bu çürümenin önüne geçmek için tercih edilir.

Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir