SU İZOLASYON MALZEMESİ

Hızlı sertleşen, tek bileşenli, bitümle zenginleştirilmiş poliüretan esaslı bir malzemedir. Mükemmel mekanik ve kimyasal direnç özelliklerine sahip çok güçlü yapışma özelliği olan hidrofobik, elastik bir film oluşturabilir. Zemin ve hava nemi ile reaksiyona girerek sertleşir.

 

Silikon sözcüğü Si-O-Si şeklindeki bir kimyasal bağı ifade etmektedir. Bir diğer deyişle silisyum atomlarının oksijen ile yaptığı bağ silikon adım almaktadır. Silikonun üstün özellikleri endüstride vazgeçilmez bir hammadde haline gelmesini sağlamıştır. Çeşitli yüzeylere yapışabilir olması, esneme yeteneği ve dayanıklılığı gibi özellikler inşaat sektöründe birçok ürünün yapısal bileşenlerinden birisi olmasını sağlamıştır. Üründen beklenen niteliğe göre silikonun esnekliği, ısıl direnci, uv geçirgenliği gibi birçok özellik istenen düzeyde ayarlanabilmektedir. Bu özellikleriyle inşaat sektörü, boya ve vernik sanayii, tekstil sanayii, yapıştırıcı üretimi, elektronik ve elektroteknik sanayi, plastik ve kauçuk işlemeciliği gibi bir çok üretim alanında kullanılırlar.

 

Kullanım Alanları:-Özellikle kapalı ve açık alanlardaki su depolarında.-Su Depolarının izolasyonlarında.-Çatı, balkon ve terasların, perde betonların su izolasyonunda.-Banyo, yüzme havuzu, mutfak ve benzer ıslak alanların (fayans altı) su izolasyonu.-Çiçek tarlalarının ve ekim sandıklarının su yalıtımında-Su depolama ve dağıtım kanallarının su izolasyonu.-Köprü, tünel ve benzeri beton yapıların su izolasyonu Ve korunması.-Otopark üstü su yalıtımı ve kaplamasında.-Zeytin salamura tesislerinde izolasyonu-Fayans Altı veya Fayans üstü izolasyonlarında-Binaların kuzey dış cephe ve Silo depolarının yalıtımında-Temel bodrum bohçalama izolasyonlarında-Dış mekân bahçe temeli ve terası izolasyonlarında-Köşe parapetler ve giderlerin izolasyon’larında.-Suya ve rutubete karşı güvenle uygulanır! . Polymex-1004-Poliüretan Su İzolasyon Malzemesi

 

Koruyucu membranlar, döşeme tabakaları sistemlerinin dayanıklı olmadığı, aşınmaya maruz kalan alanlar, aşırı hareket alanları için ve aşırı muhafaza ihtiyacını önlemek için tercih edilirler. Koruma katmanı ve diğer gerekli detaylar yüzünden maliyeti fazla olmasına rağmen, sandviç membranlar döşeme katmanları veya su yalıtımlarının muhafazasının kullanılmasını gerektirmezler. Koruyucu membranlar, su yalıtım membranları üzerine ve üst katmanların altında yalıtımın yerleştirilmesine izin verirler. Bu, döşeme altındaki kapalı alanların çevresel kontrol için yalıtılmasına izin verir. Bu sistemler, kapalı alanlar üzerindeki yüzme havuzları döşemelerinde, teras döşemelerinde. helikopter pistlerinde, kapanmış alanlar üzerindeki garaj katlarında, balkonlar ve yaya yollarında kullanılırlar. Sandviç membranlar, membran yüksekliğindeki drenaj için hazırlık yapılmadan yerleştirilmemelidirler. Bu üst dilimlerdeki suyun akmasına izin verir. Eğer bu akışa izin verilmezse su, membran üzerindeki donma-erime hasarı, büzülme, üstteki dilimlerde çatlama ve yerleştirilmiş levhaların ve su yalıtım membranlarının zarar görmesini içeren çok sayıda problemleri başlatır. Genleşme veya kontrol derzleri, strüktürel kısım ve koruma katmanlarının ikisinde de bırakılmalıdır. Sadece strüktürel kısımda genleşme sağlanmalı, üst katmanlarda termal veya strüktürel harekete izin verilmemelidir. Bu, üst dilimlerin çatlamasına, membranın zarar görmeye başlamasına sebep olur. Koruyucu membranların mükemmel elastomerik yetenekleri vardır. Üst kısımda koruma Sağlar ve muhafazaya ihtiyaçları yoktur. Bunun yanında dezavantajları da vardır. Koruyucu membranlara daha sonra ulaşılamaz. Bu yüzden herhangi bir şekilde zarar gördükleri zaman onarılamazlar ve onarım türünden uygulamalarda kullanılamazlar. Ayrıca membran yüksekliğinde drenaj gerektirirler.

 

Su Yalıtım Malzemeleri ile Eviniz Daha GüvenliÖzellikle kış aylarında evlerinizin duvarlarında, çatılarında ve zeminlerinde su sızıntıları görmek oldukça rastlanılan bir durumdur. Kötü hava koşulları sebebiyle gerçekleşen bu durum kişilerin sağlığını da olumsuz etkilemekte ve solunum yolu hastalığına sahip olan hastalar için büyük bir sıkıntı meydana getirmektedir. Yalnız solunum yolu ile ilgili rahatsızlığa sahip olan hastalar için değil birçok rahatsızlığı beraberinde getirebilecek olan bu durum kişilerin sağlığını olumsuz etkilemekte ve ciddi sorunlara yol açmaktadır. Özellikle çocukların, bağışıklık sistemleri normal insanlara nazaran daha hassas olduğundan bu gibi durumlara karşı daha dirençsiz düşme oranı yüksektir. Duvarlarda meydana gelen rutubet ve küfler, nem oranının yüksek olduğu evlerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Bir evin içerisinde var olan nem oranının yüksekliği de direkt olarak yağının duvarlarına, zeminine ve bulunduğu yere bağlıdır. Evinizde meydana gelebilecek bu rutubetlenme, zararlı bakterilerin olması gerekenden daha hızlı bir şekilde çoğalmasına sebep olacağından hastalıklara kapılma oranını yükseltecektir. Özellikle kış aylarında grip gibi bünyeyi çok çabuk etkisi altına alabilen hastalıklara kapılma oranını yükselten bu durumdan kurtulmak istiyorsanız siz de duvarlarınızı Duvar su yalıtım malzemeleri kullanarak daha sağlam bir hale getirebilir ve oluşabilecek sağlık sorunlarını engelleyebilirsiniz. Duvar için uygulanan yalıtım, rutubet ve nem oranı dikkate alınarak uygulanmaktadır. Bu da duvarların hava alabilir bir özeliğe sahip olması anlamına gelecektir. Duvarlarınızın hava almaması içerideki nem oranının yükselmesine sebep olacağı için rutubet gözlemlenebilir ve bu durum da sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu sebeple duvar için uygulanan su yalıtımı ürünleri hava alabilen, buhar bariyeri olan ürünler olmalıdır. Bu noktada seçeceğiniz ürünün kalitesi de oldukça büyük bir önem taşıyor. Yalıtım Malzemeleri kategorisi üzerinden farklı seçenekleri inceleyebilir, seçtiğiniz ürünü güvenle satın alabilirsiniz.

 

UYGULAMA Ürünümüz 3 m2’ye 1 Lt. olarak hesaplanıp uygulanır. • Uygulamadan önce zemin detaylı olarak fırça ve su yardımı ile temizlenir. Temizliğin ardından giderler kapatılır. • Uygulamada ilk olarak toplam uygulanacak ürünün yansı mevcut yüzeye fırça yardımı ile iyice yedirilir. • Minimum 3-4 saat sonra kalan ürün 1 /5 oranında su ile karıştırılarak ince çatlaklar için konsantrasyonu düşük bir ürün elde edilir ve bu karışım ile uygulama yapılan yüzeye 2. uygulama yapılır. • Bu uygulamanın ardından malzeme zemin tarafından emilmesi için 3-4 saat daha beklenir ve ardından giderler açılır, zemin bol su ile yıkanıp yüzey kalıntılardan temizlenir. Örneğin; • 30 m2 bir zemin kaçağı (teras,banyo, ıslak zeminler) uygulaması için 20 litre AC 3200 Havuz ve Teras Su izolasyon Malzemesi alınır. • Zemin fırça ve su yardımı ile detaylı bir biçimde temizlenir. • Temizlik ardından zeminin giderleri kapatılır. • Toplam kullanılacak ürünün yarısı örneğimizde 5 litreye tekabül ediyor. 1/3 oranında sulandırılarak zemine dökülür ve fırça yardımı ile tüm yüzeye yayılır. • 3-4 saat sonra kalan 5 litre kimyasal 1/5 oranında sulandırılarak biraz daha konsantrasyonu düşük bir biçimde zemine dökülür ve yine fırça ile tüm yüzeye yayılır. • 3-4 saatlik bir bekleme süreci ardından zemine malzeme iyice sulanacak şekilde tekrardan su takviyesi yapılır. Bunun amacı ürünün kalan kılcal deliklere girmesi için yoğunluğunu azaltmamız gerekmesidir. • Zemin giderler kapalı ve yüzeyde su bir film tabaka oluşturacak kadar su ve kimyasal karışımı ile doldurulduktan sonra 12 saati geçmeyecek şekilde beklemeye bırakılır. Bu süreç sonunda giderler açılır zemin su ile yıkanır ve kullanıma başlanabilir. UYGULAMA ALANI • Tüm yüzme havuzlan süs havuzlan ,teras ve ıslak zemin derz arası su kaçaklarında çözümler üretir.

 

Şeffaf Su iticiler Şeffaf su iticiler, gerçek su yalıtım sistemi tanımı için uygun değildirler. Ama bunlar koyu tabakaların mimari bitiş olarak uygun olmadığı altlıklara su itici olarak eklenirler. Altlığın estetiğini değiştirmeyen su iticiler gerektiğinde duvar veya beton bitiş üzerine uygulanırlar. Ayrıca şeffaf su yalıtımları, kireç taşı gibi doğal taş altlıklar üzerine de kullanılırlar. Su iticiler, altlığa klor iyonu sızmasını önler ve donma-erime devri hasarın’ önlerler. İçe işleyen ve ince tabaka formunda malzemeleri içeren şeffaf su itici tertiplerinin birçoğu uygulanabilirler. Bunlar katı bileşenlerinin oranında değişirler ve altlık rengine tek biçimlik eklemek için renk ve boya katkılı elde edilebilirler. Şeffaf su yalıtımları, altlığın çatlaklarını köprüleyemezler ve bu yapı kabuğu bileşeni olarak bu malzemelerin kullanılmasının en büyük dezavantajı olmaktadır. Eğer uygulamadan önce altlıktaki çatlaklar uygun hazırlanırsa etkili su iticilik başarılabilir. Oturma süresince daha fazla çatlama olursa, altlık su geçirmezliğini kaybedecektir. Uygun tasarım ve kullanılan çatlak kontrol yöntemleri, kontrol derzleri ve genleşme derzleri gibi, çatlama problemini azaltırlar. Çimentolu Tabakalar Çimento bazlı tabakalar toprak üstü su yalıtım uygulamaları için kullanılan en eski ürünler arasındadır. Bunların başarılı kullanımları günümüzde çok çeşitli şeffaf ve elastomerik su yalıtım malzemeleri ile aynı düzeyde devam etmektedir. Bununla birlikte, çimentolu sistemlerin çeşitli dezavantajları vardır. Uygulamadan sonra altlıkta gelişen çatlakları yeterli köprülüyemezler. Hareket etme kabiliyetleri yoktur. Harekete izin vermek için kontrol ve genleşme derzlerinin yerleştirilmesi ile bu yok edilebilir. Yerleştirilmeleri için yüksek teknik gerekir ve ahşap ve metal malzemeler üzerine uygulanamazlar. Bu tabakalar, ince ince tasnif edilmiş anmetalik siliseus agregaları içeren, çimento esaslı ürünlerdir. Renk için pigmentler eklenir, su yalıtımı veya su iticiliğin bütünlüğü için özel kimyasallar eklenir. Kuru karışıma bütün bağlayıcı madde eklenir veya karıştırma sırasında dağılmış sıvı bağlayıcı madde, kuru paketlenmiş malzemeye eklenir. Çimentolu karışımlar toprak altı ve toprak üstü uygulamalarda kullanıma olanak verirler. Bu ürünler su dayanımlı oldukları için yüksek donma-erime devri dayanımları vardır. Bunlar sızan suyu, donabilecek ve şişmeye neden olabilecek, tutarlar. Çimentolu tabakalar mükemmel renk tutucudurlar ve altlığın bir parçası olurlar. Ayrıca bunlar doğal halde tozmazlar. Çok sayıda yapı ve renkte uygulanabilirler. Renk seçimi, örneğin beyaz, beyaz portland çimentosu kullanımını gerektirir, malzeme maliyetini arttırır. Çimentolu tabakalar mükemmel sıkıştırma gücüne sahiptirler ve iyi bağlanabilme yetenekleri vardır. Çimentolu malzemelerin su emme oranı genellikle elastomerik malzemelerden biraz daha fazladır. Çimentolu tabakalar, atmosferik etkilere karşı, tuz dayanımlı oldukları kadar, yüksek dayanımlıdırlar. Bununla birlikte asit yağmuru, diğer duvar ürünleri gibi çimentolu tabakalara da zarar verir. Çimentolu tabakalar nefes alabilir özellikte oldukları için negatif buhar iletimine izin verirler. Bu, uygulamadan önce altlık kurutulmasının tamamlanması ihtiyacına ve sıkışan havanın sebep olduğu şişmeye meydan vermez. Bu ürünler bina dışı buhar iletiminin olma olasılığının yüksek olduğu balkon altları ve yaya yolları için uygundurlar. Çimentolu tabakalar, genellikle klor etkisinin betonarme çeliğe zarar verebileceği köprü ve yollarda, yol tuzlarına maruz kalan betonu korumak için kullanılırlar. Elastomerik Tabakalar Elastomerik tabakalar sıvı durumda üç ana eleman içerirler. Pigment, bağlayıcı ve eritici. Ayrıca küf dayanım kimyasalları gibi özel katkılar da içerirler. Malzemenin viskozitesini düşürmek için tabakaya eritici eklenir. Böylece fırça, sprey veya rulo ile altlık üzerine uygulanabilirler. içerdiği bağlayıcı maddelerin oranı malzemenin genel özelliklerini verir. Su yalıtım tabakaları genellikle bağlayıcı maddelerin türlerine göre sınıflandırılırlar. Reçine malzeme türleri, tabakaların su yalıtım özelliğini vermek için eklenirler. Uygulama amacı için eritici içine bağlayıcı malzemeler dağıldığında veya asılı halde kaldığında emülsiyon olur. Eritici esaslı malzemeler, eritici içinde erimiş bağlayıcı maddelere sahiptirler. Uygulamadan sonra eriticilerin bağlayıcı maddeden ayrılma tarzı, yapımında kullanılan kimyasal polimerin cinsine bağlıdır. Termoplastik polimer tabakalar, eriticinin uçması ve bağlayıcı malzeme tabakasından ayrılması ile kururlar. Bu, su yalıtımı için kullanılan su esaslı akrilik elastomerik tabakaların tipine özgüdür. Isı ile sertleşen polimer, kimyasal reaksiyona girer ve kürlenir, ve bu reaksiyonla biçimlenen bağlayıcı, ince tabakaların parçası olur. Reçineler nefes alabilir elastomerik tabakalarda kullanılırlar. Bunlar buharın kabarcıklara sebep olmadan çıkması için altlıktan iletimine izin verirler. Bu, negatif buhar akışına sebep olan balkon altlarının inşaat detayları için müsait özelliktir. Epoksi boyaları gibi ısı ile sertleşen malzemeler nefes alamazlar. Eğer negatif buhar akışına maruz kalırsa bunlar kabarır veya altlıktan ayrılmaya başlar.

 

Su izolasyon malzemeleri, Türkiye coğrafyasında yağışlı havalar sonrasında yaşanan en büyük sorun su sızdırma olayıdır. Su sızdırma gibi karşılaşılacak sorunların giderilmesi ve tespiti oldukça zordur. Suyun nereden kaçtığını bulmak için çatının örtüsünü kaldırmak ve incelemek gerekebilir. Kaldırma işlemi sonrasında çoğu zaman çatı örtüsü kullanılamayacak hale gelir. Bu da hane için ağır maddi bir yük oluşturur. Bu sebepten çatı örtüsü kaldırılırken dikkat edilmelidir. Ustanın tecrübesinin yanı sıra su izolasyon malzemeleri ve uygulama ekibinin bilgisi de önemlidir. Su izolasyonu yapmak için birçok yöntem ve su izolasyon malzemeleri vardır. Bu malzemelerin en güveniliri ve yaygın olarak kullanılanları Sarpet C2000 ve Sarpet PAL3000’dir. Bu malzemeler kullanılırsa işçilikten ve zamandan tasarruf sağlanır. Herhangi bir hava koşullarında zarar görme durumları çok düşük olduğundan oldukça güvenilirdir. Çatı ile ilgili eldeki bilgiler göz önüne alınarak su izolasyon malzemeleri arasında gerekli olanları temin edilmelidir. Çatı yapısı hakkında gerekli bilgilerin bulunması su izolasyonunun başarılı sonuçlanmasını sağlar. Yüksek sıcaklığa dayanan ve düşük sıcaklıkta bükülebilen Sarpet PP3000 tercih edilmelidir. Montaj sırasında üst ve alt yapılara uygun vidalar kullanılmalıdır. Teras katlar, yağmur gibi olumsuz hava koşullarından daha fazla etkilenir. Teras çatılar için uygun olan malzemeler Sarpet EP50AR, Sarpet EPAL4000 ve Sarpet ECAL3000’dir. Teras çatılar da kaliteli malzemeler kullanılması işin daha dayanalıklı ve uzun ömürlü olması için gereklidir. Çatı için önemli olan sert iklim ve hava koşullarına karşı su izolasyonunun başarılı olmasıdır. Çatı yüzeyine ulaşan suyun yağmur oluklarına çatının zarar almadan aktarılması için kalite malzeme kullanımı şarttır. Çatıların eğimi, su izolasyon işinin ne kadar süreceğini belirler. Günümüzde çatı eğimi %33 ile su izolasyonuna uğrar. Su İzolasyonunun Uzun Ömürlü Olmasını Sağlayan Faktörler Çatıya yapılan izolasyon işleminin ömrü kullanılan malzemenin kalitesi ile orantılıdır. Yüksek kalitedeki malzemelerin kullanılması izolasyonu daha başarılı yapacağı gibi kullanım ömrünü de uzatacaktır. Maliyetleri kısmak amacı ile kullanılan kalitesiz malzemeler, izolasyonun dayanıklılığını olumsuz etkiler. Malzemelerin kalitesinin yanı sıra izolasyon yapılacak yerin mevcut durumu, kullanılacak malzemelerin alan için uyumu, izolasyon yapılacak alanın pürüzsüz ve temiz olması gibi durumlar izolasyonun ömrünü uzatmaktadır. Su izolasyonunun ömrünün uzun olması için ilk başta dikkat edilmesi gerekenin malzeme kalitesi olduğu göz ardı edilmemelidir. Su izolasyonunun başarısız olduğu durumlarda çatı akması gibi durumlar ile karşılaşılır. Çatı akmasının en büyük sebebi çatı kaplama malzemesinin kalitesiz olmasıdır. 0 su geçirmezlik özelliğine sahip olan Classic P40 AR tercih edilmelidir. Su izolasyonunu gerçekleştirecek kişilerin işinde uzman olması da oldukça önemli bir detaydır. İzolasyon işlemi için performansı en yüksek ürünler tercih edilmeli ve kalite unsuruna dikkat edilmelidir. İzolasyon için maliyete değil malzeme kalitesine önem gösterilmelidir. Ufak karlar elde etmek için kalitesiz malzeme kullanımından kaçınılmalıdır. Kaliteli malzemeler çatının yapısı ile uyumlu olmalıdır. Çatı için malzemeler tercih edilirken taşıyabileceği yükteki malzemeler satın alınmalıdır. En hafiflerini tercih etmek çatının sağlığı için önemlidir. Çevresel faktörler ve iklim koşulları göz önüne alınarak izolasyon işlemine başlanmalıdır. İzolasyon işlemi sırasında uygulama hatalarından kaçınılmalıdır. Neredeyse mevcut tüm çatılar su izolasyonunu yaptırmalıdır. İzolasyon işlemine başlamak için olumsuz hava koşullarının çatıya etkisi beklenmemelidir. Herhangi bir çatı, olumsuz hava koşullarından ne kadar az etkilenirse izolasyon işleminin maliyeti o kadar uyguna yapılır. İklim koşullarından daha az zararlar ile sıyrılan çatılar için de geç olmadan su izolasyonu yaptırmak için bir usta ile iletişime geçilmelidir.

 

Uygulama yapılacak bütün yüzeyler, kir, toz, yağ ve tüm kirleticilerden arındırılmış olmalıdır. Uygulama yapılacak yüzeyde bozukluk varsa TEKNOREP ile tamir edilmelidir.

 

Çatıya yapılan izolasyon işleminin ömrü kullanılan malzemenin kalitesi ile orantılıdır. Yüksek kalitedeki malzemelerin kullanılması izolasyonu daha başarılı yapacağı gibi kullanım ömrünü de uzatacaktır. Maliyetleri kısmak amacı ile kullanılan kalitesiz malzemeler, izolasyonun dayanıklılığını olumsuz etkiler. Malzemelerin kalitesinin yanı sıra izolasyon yapılacak yerin mevcut durumu, kullanılacak malzemelerin alan için uyumu, izolasyon yapılacak alanın pürüzsüz ve temiz olması gibi durumlar izolasyonun ömrünü uzatmaktadır.

 

Düşey yüzey su yalıtımlarına benzemelerine rağmen şeffaf yatay su yalıtımları, aşındırıcı şartlara dayanıklı olmak için yüksek oranda katı bileşen gerektirirler. Döşemeler göllenmeye, yol tuzlarına, yağlara ve yaya veya taşıt trafiğine maruzdurlar. Tipik olarak az katı malzeme için iki tabaka ve katı malzemenin % 30’u için bir tabaka gerektirmektedir. Maddenin tamamen doyması, düşey donanımlar için uygun olan sprey veya rulo uygulamalarından daha fazla gereklidir. Şeffaf duvar yalıtımlarının elastomerik tabakalardan farklı olduğu gibi şeffaf döşeme yalıtımları da döşeme katmanlarından farklıdır. Şeffaf döşeme yalıtımları altlıkların çatlaklarını köprüleyemezler. Oysa; döşeme katmanlarının pek çoğu minimum çatlakları köprülerler. Şeffaf yalıtımlar yalnızca beton altlıklar üzerine uygulanabilirler, oysa döşeme katmanları metal ve ahşap altlıklar üzerine de uygulanabilirler. Şeffaf yalıtımlar içe işleyen sistemlerdir, oysa döşeme katmanları yüzey yalıtımlarıdır. Düşey uygulanan şeffaf yalıtımların tersine, yatay döşeme yalıtımlarının kimyasal kompozisyonları sınırlandırılmıştır. Bunlar siloksan türleri, silikon ve silan ve şeffaf üretan türleridir. Ürünlerin çoğunluğu siloksan bazlıdır. Etkili su iticilik ve altlık betonunun korunması için derinlemesine içe işlemek önemli bir nedendir. Silikon türü yalıtımlar, altlık üzerinde kimyasal tepkimeyle şişmiş malzemeyi meydana getirmek için, beton ve atmosferik nem ile tepkir. Bu, gerekli su iticiliği Sağlar. Altlıklar biraz nemli olabilir fakat yalıtımların etkili olarak içine işlemesi için sırılsıklam olmamalıdır. Yalıtımlar basınçlı suya karşı tamamen etkili olmadıkları ve çatlakları köprülemedikleri için, çatlak kontrolleri, termal ve farklı oturma için özel detaylandırılmalı ve yapı kabuğunun diğer bileşenlerinin detaylandırılması tamamlanmalıdır. Çeşitli bina kabuğu bileşenleri arasında su sızdırmaz geçişi, döşeme su yalıtımını sağlamak için genleşme derzleri ve giderler yerleştirilmelidir. Şeffaf döşeme yalıtımları genelde balkonlar ve toprak üstü yaya yolları üzerine uygulamalar için seçilirler. Kapalı ortamlar ve garaj döşemeleri üzerine uygulanmazlar.

 

İzolasyon malzemesini Kullanılmadan önce iyice karıştırılmalı, astarlanan yüzeye iki kat halinde ortalama 1,4-2,0 kg/m2 gelecek şekilde uygulanmalı ve tüm yüzey kaplanana kadar rulo, fırça, mala veya Airless makine yardımı ile uygulanmalıdır düz bir yüzey elde edilmelidir. 12 saat sonra bir kat daha Polymex-1004 uygulanmalıdır. Arzu edildiği takdirde üçüncü bir kat daha Polymex-1004 uygulanmalıdır. Tek kat başına 1,50, mm (kuru tabaka) kalınlığın üstünde kullanılmamalıdır

 

Fayans üzeri yalıtım malzemesi olarak da bilinen bu ürünün içeriğinden bahsetmek gerekirse Aquamer Invisible HB “silan uçlu hibrid polimer” teknolojisi ile üretilmiş, kendiliğinden akışkan sıvı halde, kullanıma hazır, UV dayanımlı, solvent ve izosiyanat içermeyen, yüksek teknoloji ürünü şeffaf kaplama ve su yalıtım malzemesidir. Ürün yoğun yaya trafiği olan alanlar için uygun değil ancak balkon veya teraslarınız için mükemmel bir çözüm. Sırlı fayans, seramik, doğaltaş, mermer, karo gibi malzemeler üzerinde kullanılabilen Aquamer Invisible HB, UV dayanımlı. Yani güneş ışınlarına maruz kalsa bile sağlamlığını koruyor, soyulma veya sızdırma sorunu yaşatmıyor.

 

Teras su yalıtımı veya balkon su yalıtımı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise yüzeyin işleme hazırlanmasıdır. Aquamer Invisible HB ile su yalıtımı yapmadan önce Uygulama yüzeyi toz, yağ, katran, zift, boya, silikon, kür malzemesi, deterjan ve kalıp yağları gibi yapışmayı önleyici maddelerden temizlenmiş olmalıdır. Betonun zayıf kısımları tamir edilmeli, iyi tutunmamış sıvalar sökülmeli, yüzey düzgün ve sağlam bir hale getirilmelidir. Ürünün kullanma kılavuzuna burayı tıklayarak erişebilirsiniz.

 

Hızlı Teslimat birTKyeter.com ile her şey hızlı ve kolay. Kendi operasyon merkezimizde size gönderilmeye hazır, stoklarda onbinlerce ürün var!. TK’da Mutluluk Her şey sizin mutlu olmanız için. birTKyeter.com’da iyi hizmet standart! Sunduğumuz hizmet ile hem güveninizi, hem de kalbinizi kazanmak için çalışıyoruz. Avantajlı Fiyatlar İyi fiyat olmadan olmaz. Sizleri daima harika ürünler ve uygun fiyatlar ile buluşturmak bizim hedefimiz. Güvenli Alışveriş birTKyeter.com’a güvenmek kolay. Isparta’da yerleşik olan, yarım asırlık iş tecrübesine ulaşmış şirketlerin iştirakidir. İade İade Kolay. Bazen olmayınca olmuyor, o zaman unutmayın Cayma Hakkınızı hatırlayın, üstelik bir sürü prosedür içinde boğulmadan.

 

İade Kolay. Bazen olmayınca olmuyor, o zaman unutmayın Cayma Hakkınızı hatırlayın, üstelik bir sürü prosedür içinde boğulmadan.

 

Döşeme Katmanları Bina kabuğunun yatay kısımlarının etkili su yalıtımları için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Normal çatı malzemelerinin pratik veya uygulanabilir olmadığı yerlerde, sıvı uygulanan, dikişsiz döşeme katmanları veya zarları kullanılır. Döşeme katmanları, garaj katları, balkon döşemeleri, stadyum açık tribünleri, dinlenme teraslarının döşemeleri ve helikopter pistlerine uygulanabilirler. Ek su yalıtım koruma sistemlerinin mümkün olmadığı yerlerde, onarım durumları için döşeme katmanları mükemmel seçenektir. Bunlar beton, kontraplak veya metal altlıklar üzerine yerleştirilirler. Fakat hafif, yalıtıcı beton üzerine yerleştirilmemelidirler. Ayrıca döşeme katmanları, beton yüzeylerini asit yağmuru, donma-erime devri ve klor iyonu sızmasından korumak için de kullanılırlar ve betonarme çeliği korurlar. Döşeme katmanları özellikle su yalıtımları için kullanılmazlar fakat çevresel etkilere karşı betonu korumak için kullanılırlar. Bu katmanlar binanın yaşam süresince strüktürel hasarı ve gereksiz onarın masraflarını önlemek için kullanılırlar. Döşeme katmanları, taban, orta ve aşınma tabakaları için iki veya üç farklı formüllerde sağlanır. Taban tabakaları tüm formüllerin en fazla elastomerik olanıdır. Aşınmaya maruz kalmadıkları için aşınma tabakası gerektiren yüksek gerilme kuvveti veya darbe dayanımı gerektirmezler. Düşük gerilme kuvvet’ tabakanın daha hafif olmasına izin verir ve bu yüzden üst tabakalardan daha fazla elastomerik ve çatlak köprüleme özelliklerine sahiptirler. Taban tabakaları, döşeme katmanları sisteminin su yalıtım katmanı gibidirler. Üst ve orta tabakaların gerilme kuvvetleri yüksektir ve taşıt veya yaya trafiğinde ayakta kalmak için darbe dayanımlıdırlar. Bununla birlikte çeşitli katmanlar birbirleriyle uyumlu olmalıdırlar ve boya uygulandığında çatlamaması için taban katmanlarının özellikleriyle yeterli benzerlikte özelliklere sahip olmalıdırlar. Bu, altlıklarda meydana gelen çatlakları üst katmanlar çatlamadan köprülemek için taban katmanlarının yeterli hareketine izin verir. Bir katmanın içine iri taneli kum veya agrega eklenmesi, üst katmanların hareket yeteneğini kolaylaştırır. Daha fazla agrega eklenirse üst katmanlarda daha az hareket olur, taban katmanının hareketi daha fazla azaltılır. Döşeme katmanlarının formülleri şunları içerir; • Akrilikler • Çimentolu Tabakalar • Epoksi • Asfalt Örtüler • Lateks • Neopren • Hipalon (Hypalon) • Üretan • Modifiye Üretan

 

Su izolasyon malzemeleri, Türkiye coğrafyasında yağışlı havalar sonrasında yaşanan en büyük sorun su sızdırma olayıdır. Su sızdırma gibi karşılaşılacak sorunların giderilmesi ve tespiti oldukça zordur. Suyun nereden kaçtığını bulmak için çatının örtüsünü kaldırmak ve incelemek gerekebilir. Kaldırma işlemi sonrasında çoğu zaman çatı örtüsü kullanılamayacak hale gelir. Bu da hane için ağır maddi bir yük oluşturur. Bu sebepten çatı örtüsü kaldırılırken dikkat edilmelidir. Ustanın tecrübesinin yanı sıra su izolasyon malzemeleri ve uygulama ekibinin bilgisi de önemlidir. Su izolasyonu yapmak için birçok yöntem ve su izolasyon malzemeleri vardır. Bu malzemelerin en güveniliri ve yaygın olarak kullanılanları Sarpet C2000 ve Sarpet PAL3000’dir. Bu malzemeler kullanılırsa işçilikten ve zamandan tasarruf sağlanır. Herhangi bir hava koşullarında zarar görme durumları çok düşük olduğundan oldukça güvenilirdir. Çatı ile ilgili eldeki bilgiler göz önüne alınarak su izolasyon malzemeleri arasında gerekli olanları temin edilmelidir. Çatı yapısı hakkında gerekli bilgilerin bulunması su izolasyonunun başarılı sonuçlanmasını sağlar. Yüksek sıcaklığa dayanan ve düşük sıcaklıkta bükülebilen Sarpet PP3000 tercih edilmelidir. Montaj sırasında üst ve alt yapılara uygun vidalar kullanılmalıdır. Teras katlar, yağmur gibi olumsuz hava koşullarından daha fazla etkilenir. Teras çatılar için uygun olan malzemeler Sarpet EP50AR, Sarpet EPAL4000 ve Sarpet ECAL3000’dir. Teras çatılar da kaliteli malzemeler kullanılması işin daha dayanalıklı ve uzun ömürlü olması için gereklidir. Çatı için önemli olan sert iklim ve hava koşullarına karşı su izolasyonunun başarılı olmasıdır. Çatı yüzeyine ulaşan suyun yağmur oluklarına çatının zarar almadan aktarılması için kalite malzeme kullanımı şarttır. Çatıların eğimi, su izolasyon işinin ne kadar süreceğini belirler. Günümüzde çatı eğimi %33 ile su izolasyonuna uğrar. Su İzolasyonunun Uzun Ömürlü Olmasını Sağlayan Faktörler Çatıya yapılan izolasyon işleminin ömrü kullanılan malzemenin kalitesi ile orantılıdır. Yüksek kalitedeki malzemelerin kullanılması izolasyonu daha başarılı yapacağı gibi kullanım ömrünü de uzatacaktır. Maliyetleri kısmak amacı ile kullanılan kalitesiz malzemeler, izolasyonun dayanıklılığını olumsuz etkiler. Malzemelerin kalitesinin yanı sıra izolasyon yapılacak yerin mevcut durumu, kullanılacak malzemelerin alan için uyumu, izolasyon yapılacak alanın pürüzsüz ve temiz olması gibi durumlar izolasyonun ömrünü uzatmaktadır. Su izolasyonunun ömrünün uzun olması için ilk başta dikkat edilmesi gerekenin malzeme kalitesi olduğu göz ardı edilmemelidir. Su izolasyonunun başarısız olduğu durumlarda çatı akması gibi durumlar ile karşılaşılır. Çatı akmasının en büyük sebebi çatı kaplama malzemesinin kalitesiz olmasıdır. 0 su geçirmezlik özelliğine sahip olan Classic P40 AR tercih edilmelidir. Su izolasyonunu gerçekleştirecek kişilerin işinde uzman olması da oldukça önemli bir detaydır. İzolasyon işlemi için performansı en yüksek ürünler tercih edilmeli ve kalite unsuruna dikkat edilmelidir. İzolasyon için maliyete değil malzeme kalitesine önem gösterilmelidir. Ufak karlar elde etmek için kalitesiz malzeme kullanımından kaçınılmalıdır. Kaliteli malzemeler çatının yapısı ile uyumlu olmalıdır. Çatı için malzemeler tercih edilirken taşıyabileceği yükteki malzemeler satın alınmalıdır. En hafiflerini tercih etmek çatının sağlığı için önemlidir. Çevresel faktörler ve iklim koşulları göz önüne alınarak izolasyon işlemine başlanmalıdır. İzolasyon işlemi sırasında uygulama hatalarından kaçınılmalıdır. Neredeyse mevcut tüm çatılar su izolasyonunu yaptırmalıdır. İzolasyon işlemine başlamak için olumsuz hava koşullarının çatıya etkisi beklenmemelidir. Herhangi bir çatı, olumsuz hava koşullarından ne kadar az etkilenirse izolasyon işleminin maliyeti o kadar uyguna yapılır. İklim koşullarından daha az zararlar ile sıyrılan çatılar için de geç olmadan su izolasyonu yaptırmak için bir usta ile iletişime geçilmelidir. Ürünler Sarpet Classic Sarpet Elegance Sarpet Avantgarde Sarpet Viyadük Sarpet Botanik Carrera Likit Membran ve Astarlar Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın, müşteri temsilcimiz size yardımcı olsun İletişim Son Haberler 2017-06-30 Yeni Web Arayüzü İle Karşınızdayız

 

Polymex-1004-Poliüretan Su İzolasyon Malzemesi uygulama yapılacak yüzeyin eski kaplamaların, kirlerin, yağların, organik maddelerin ve tozun mekanik taşlama yoluyla temizlenmesi gerekmektedir. Poliüretan membran yapışkanlığını olumsuz yönde etkileyecek hür türlü kirden tozdan arındırılmış olması gerekmektedir. Yüzeydeki muhtemel pürüzlerin giderilmesi önemlidir. Her türlü gevşek yüzey parçası ve taşlama işleminden kaynaklanan toz iyice temizlenmelidir. Maksimum nem içeriği %5’i geçmemelidir. Yeni beton yapılar en az 21 gün boyunca kurumaya bırakılmalıdır. Çatı teras yüzeylerin köşe kenarları mutlaka tamir harcıyla 4 cm çapında pah yapılmalıdır. Giderlere doğru suyun akışı sağlanmalıdır. Zemine astar uygulandıktan 4 saat sonra zemin sertleştiğinden emin olduktan sonra Su İzolasyon uygulamasına geçilmelidir. İki kat uygulama yeterlidir. Gerek görülürse 3 kat uygulama yapılmaktadır. Uygulama sonrasında 2 mm kalınlığında kuru film tabakası elde edilir. Uygulama yapılan yüzey 24 saat boyunca ıslatılmamalı, üzerinde gezilmemelidir. Astarsız uygulama kesinlikle yapılmamalıdır. Polymex-1004-Poliüretan Su İzolasyon Malzemesi

 

Örtü membranlar ağırlıklı olarak bitüm olmak üzere PVC, EPDM gibi polimerlerden de üretilebilmektedirler. Örtü membranların en önemli özelliği fabrika koşullarında belli kalınlıklarda ve birçok katkı maddesinin bileşimiyle uzun raf ömrüyle üretilmiş olmasıdır. Su yalıtımında doğru su izolasyon malzeme seçimi kadar uygulama kurallarına uymak da önemlidir. Doğru malzeme seçimini suyun korunacak yüzeye gelişi, yüzeyin fiziksel ve kimyasal özellikleri, yalıtımın üzerinde bir koruma tabakasının olup olmayışı ve iklim gibi faktörler belirler. Yalıtım malzemesinin uygulanışı ise temel ancak bazı durumlarda iş yükünü arttıran kurallara bağlıdır. Bu kurallara tam anlamıyla uyulmaması yalıtım yatırımını boşa çıkarabilmektedir. Bohçalanmış bir temelde ya da şap ve seramik altında kalmış bir teras yalıtımındaki su kaçağı kolaylıkla telafi edilemeyecek zararlar açacaktır.

 

Uygulama sıcaklığı +5°C / +35°C sınırlarında olmalıdır.Tüketim miktarları yüzeyin emicilik ve tesviyesine bağlı olarak değişebilmektedir. Emici olmayan parlak ve düzgün yüzeylerde gerekli görülüyorsa kumlama veya zımparalama yapılmalıdır.Aşırı sıcak ve nemin yüksek olduğu durumlarda uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır. Kesinlikle yabancı malzemeler ilave edilmemelidir.Uygulama yüzeyleri toz, kir, döküntü, yağ gibi etmenlerden temizlenir.Eski sıvalı veya tozuyan yüzeylerde uygulama öncesi astarlama yapılmalıdır. Solvent içermez, içerisine su harici başka malzeme ilave etmeyiniz.Uygulama esnasında yüzey dış etkenlerden (rüzgâr, nem ve güneş) korunmalıdır. Uygun stok şartlarında ambalajın ağzı açılmadan raf süresini korur.Ürün kullanılmadığı durumlarda ambalajın ağzı sıkıca kapatılmalıdır. El ve göz ile teması engellenmelidir. Göz ile temasında bol su ile yıkanmalı ve gerekiyorsa doktora başvurulmalıdır. Çalışma esnasında koruyucu elbiseler giyilmelidir. Boş ambalaj kapları içme suyu kabı olarak kullanılmamalıdır.Teknik değerler laboratuvar ortamında elde edilmiştir.Teknik bilgi ve öneriler yol gösterici olarak değerlendirilmelidir. Derya Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şti. yukarıdaki bilgileri değiştirme hakkını saklı tutar.Derya Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şti. yanlış uygulamalardan kaynaklanabilecek hatalardan sorumlu değildir.

 

Siloksanların önemli bir kullanım alanı da yüzey kaplamalarıdır. Bu sayede yüzeyin sertliği ve ömrü, neme ve kimyasal maddelere karşı dayanıklılığı artmakta, UV ışınlarına karşı korunmakta, karbondioksit ve oksijen geçirgenliği azalmaktadır. Su ve nem yalıtımında silikonun en önemli yalıtım özelliği hidrofobik oluşudur. Yani silikon su izolasyonu sağladığı gibi aynı zamanda suyu itmektedir. Bu özelliği şeffaf üretilebilir oluşuyla birleştiğinde emici yüzeylerin doku görüntüsünü bozmadan kaplanabilmesini sağlamaktadır. Özellikle tarihi eserler gibi yüzey korumasının önem kazandığı yerlerde kullanılmaktadır.

ürün bilgisiHaberlerizolasyonUncategorized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir