Su ısı ses yangın yalıtımı sağlar

-Yapılarda yalıtım yapılması zorunludur. Yalıtım yapılmasının amacı, ülkemizdeki binaların ısıtılmasında kullanılan enerji miktarlarını sınırlamayı, dolayısıyla enerji tasarrufunu artırmayı ve ülke geneli enerji ihtiyacını minimuma indirerek ekonomiye katkı sağlamaktır.

 

Tekniğine uygun olarak yapılmış yalıtım uygulamaları, binada oturanlara güvenli, gürültüden uzak, çağdaş ve sağlıklı, mal ve can emniyeti açısından daha güvenli bir ortam sağlar. Isı,ses,su,yangın yalıtımı uygulamaları, enerji tasarrufu, hava kirliliği, konforlu bir yaşam, gürültüsüz sağlıklı mekanlar ve sürdürülebilir geleceğimiz için bir zorunluluktur. Yalıtımlı binalarda yalıtımsız binalara göre %30 ila %50 daha az enerji kullanmaktadır, bu da hem bireysel hem de ülke ekonomisine katkı anlamına gelir.

 

Enerji verimliliği kanunu ısı yalıtımını zorunlu tutmuştur. 2011 yılında yürürlüğe giren binalarda enerji performansı yönetmeliğinde, enerji kimlik belgesinin, yeni binalarda yapım aşamasında, eski binalarda ise 2017 yılına kadar alınmasını zorunlu hale getirmiştir.

 

EPS (Genleştirilmiş Polistren) termoplastik, kapalı gözenekli, polistren taneciklerin şişirilmesi ve birbirine yapılması yolu ile üretilen ve %98′ i hareketsiz kuru havadan oluşan bir ısı yalıtım malzemesidir. – Yüksek ısı yalıtımı sağlar. – Isı iletkenlik grubu 040′ tır. – Isı iletkenlik değerleri şişirici gaza ve zamana bağlı olarak değişmez. – Kırılgan değildir, basınca dayanıklıdır. – Kapiler su geçirimliliği yoktur. – Kalınlığı zamanla incelmez, sabit kalır. – Çevre dostu bir malzemedir, ozon tabakasına zarar vermez. – Bina ömrünce yalıtım görevine devam etme özelliğine sahiptir. – Uygulaması kolaydır ve ekonomik bir sistem sağlar.

 

Kaya yünü olarak da isimlendirilen taş yünü; volkanik kayaçlardan elde edilen bazalt, diyabaz, dolomit gibi mineral, inorganik taşların 1400-1500°C arasında ergitilip, elyaf haline getirilmesi sonucunda elde edilir. Yüzde 97 oranında doğal elyaf içeren, yangına karşı dayanıklı, su itici özelliği olan ısı ve ses yalıtım malzemesidir. Taş yünü lif çapları 3 – 5 mikron olup, yoğunlukları 40 – 200 kg/m3 arasındadır.

 

Bir yüzeyi alüminyum folyo veya siyah cam tülü kaplı taşyünü levhadır. Shrink ambalajlarda piyasaya sunulur. – Granit, alüminyum, mermer veya cam cephe kaplamalarının ara bölmesinde ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlar. – Havalandırma yüzeylerinde yangın yalıtımı sağlar. Ankalaj ekipmanları sayesinde cephe yüzeylerinde taşıyıcı profiller arasına uygulanır. Pimler sayesinde cephe duvarına monte edilir.

 

Ana sayfa Mantolama Sistemleri Tek bir sistemle ısı, yangın ve ses yalıtımı nasıl sağlanır? Yapıların tipine ve kullanım amacına göre ısı yalıtımı kadar, yangın ve ses yalıtımı da önem taşır. Özellikle, Add bookmark Problem Yüksek yapılar, oteller ve toplu konutlar, Okullar ve yurtlar, Hastane ve huzur evleri. Bu gibi yapılarda, weber mantolama sistemleri dahilindeki taşyünü levhaları uygulayarak ısı + yangın + ses yalıtımı sağlamak mümkündür. weber mantolama sistemlerinde kullanılan yalıtım levhası, “weber.therm taşyünü” A sınıfı yanmaz malzeme olması nedeniyle tam bir yangın güvenliği sağlar. Taşyünü levhalar açık gözenekli ve elyaflı yapıya sahip olmaları nedeniyle aynı zamanda ses yalıtımı da sağlayarak konforlu mekanlar yaratırlar. weber mantolama sistemlerinde son kat kaplama malzemesi olarak kullanılan weber.min grubu çimento esaslı malzemelerdir ve yanmazlık niteliği taşırlar. Böylece yalıtım, güvenli olarak sağlanır. Çözüm uygulama Subasman profilleri, ipinde ve terazisinde olmasına dikkat edilerek 50cm. aralıkla sabitlenir. weber.therm grubu yapıştırma harçları yalıtım levhasını çevreleyecek şekilde ve ortada kalan bölüme noktasal olarak uygulanır. Mantolama yapılacak yüzeyin çok düzgün olduğu durumlarda dişli mala yöntemi de kullanılabilir. Isı yalıtım levhaları aşağıdan yukarıya doğru şaşırtmalı olarak döşenir ve yapıştırıcı kuruduktan sonra, dübeller panonun ortasına ve tüm ek yerlerine gelecek şekilde yerleştirilir. Pencere, kapı ve duvar yüzeylerinin olduğu köşelerde özel köşe profilleri kullanılmalıdır. weber.therm grubu yüzey sıvaları, mala yardımıyla yüzeye uygulanır. Henüz kurumamış harcın üzerine donatı filesi gerilerek ve katlanmadan yerleştirilir. 3- 4 saat sonra 2. kat sıva uygulamasına geçilmelidir. Sıva katı kuruduktan sonra, yüzeye weber.min grubu son kat kaplama malzemesi olarak uygulanır ve akrilik dış cephe boyası ile boyanır. Belirtilen süreler 20°C yüzey ve ortam sıcaklığında geçerlidir, düşük ısıda süre uzar, yüksek ısıda süre kısalır. Ürünün amacının dışında kullanılması ya da yukarıda belirtilen uygulama şartları ve önerilerine uyulmaması halinde oluşabilecek uygulama hatalarından Saint Gobain Weber Yapı Kim.San.ve Tic.A.Ş. sorumlu değildir. Önerilen Ürünler weber.min 200 Mineral dış cephe kaplaması weber.min 100 Mineral dış cephe kaplaması weber.min LN Çizgi dokulu mineral dış cephe kaplaması weber.min SP Çizgi dokulu mineral dış cephe kaplaması weber.min 150 Mineral dış cephe kaplaması weber.min 220 Mineral dış cephe kaplaması

Haberlerizolasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir