Nano KARBON İZOLASYON

NANO KARBON İZOLASYON

 

NANO KARBON İZOLASYON

Grafen, nano ölçekli bir dolgu maddesi olarak çekicidir, çünkü gelişmiş karbon bazlı bir malzemedir ve organik polimerlerle etkileşir. Korozyon koruması, hafif ağırlığın çok önemli olduğu havacılık endüstrisinde kilit bir konudur.

 

Otoklavlı fibercement kaplama ürünleri; yapıların her türlü yüzeyinde kullanabilen, üstün özelliklere sahip selüloz lifi takviyeli çimento esaslı levhalardır. HekimBoard markası ile üretimi gerçekleştirilen fibercement cephe kaplama levhalarımız tamamen doğal maddelerden üretilmekte olup, çevre, doğa ve insan dostudur. Fibercement ürünlerin kalınlığı kullanılacakları yüzeye, proje detayına ve ihtiyaca göre ayrıca tespit edilmektedir. Cephe Kaplama Ürünleri Nasıl Olmalıdır? Cephe kaplama ürünlerinden beklenen en önemli farklılıklar, cepheye görsel zenginlik ve estetik katmasının yanında yapıyı olumsuz iç- dış etkenlerden koruması ve dayanıklılık kazandırmasıdır. Cephe kaplama için kullanılan muhtelif yapı kaplama ürünlerinin içinde; üstün yapısal özellikleri

 

Pamuk sıvanın orijinal maddesi selüloz liften oluşan ürünlerdir. Doğal selüloz, enerji israfı karşısında son derece dayanıklıdır. Pamuk sıva selüloz kaplama malzemesi, kışın ısı enerjisinin, yazın ise soğutma enerjisinin daha az tüketilmesini sağlamakta, enerji israfının önüne geçmektedir. Pamuk sıva uygulanan cephelerde bu izolasyon rahatlıkla hissedilebilir.

 

Pamuk sıva, selüloz tabanından ve tamamıyla doğal bileşimlerden yapıldığından, uygulama esnasında hamurumsu bileşimiyle istenilen şekli ortaya çıkarmaktadır. Mala aracılığıyla yaklaşık olarak 3-4 mm kalınlığında yüzeylere sürülmekte, her yaşam alanında rahatlıkla uygulanabilmektedir.

 

Hekimboard fibercement ürünler, yapısı itibariyle yüksek mukavete sahiptir. Ancak yapıların özellikle dış cephelerinde kullanılmaya başlanan kat silmesi, söve, lento, korkuluklar gibi Dekoratif ürünler uygun bıçak ve yöntemlerle rahatça yapılmaktadır. Özellikle CNC ve sujeti ile istenen her tür Dekoratif ürün kolaylıkla hazırlanmaktadır. Yapıların dış cephe kaplaması, hem görsel açıdan hem de fonksiyonel avantajları nedeniyle önemlidir. Formülünde üstün nitelikli selüloz lifi ve çimento takviyesi bulunan Fibercement ile kaplanmış yapılar, enerji kaybı, yağış ve yangın gibi binaları olumsuz etkileyen faktörlere karşı da son derece dayanıklıdır. Dekoratif olarak binalara hem görsel hem de teknik açıdan değer katan Fibercement levhalar, Hekim Yapı

 

vicdansız malzeme listemdeki polyurea’dır kendisi. bunun gibi çok namussuz malzemeler vardır organik kimya sağolsun. carbyne, graphene, karbon nano tüp gibi. * *

 

Özellikle, grafen bazlı korozyon koruma kaplamaları geliştirmek için çeşitli yaklaşımlar geliştirilmektedir. Kaplama teknolojilerinde, grafenin süperhidrofobikliği de çok önemli faydalar sağlayabilir. Ayrıca iletken grafen kaplamalar için de birçok olası uygulama vardır.

 

Pamuk sıva, dekoratif duvar kaplama malzemesi olmakla birlikte esnek ve yumuşak bir yapıda, ani darbelere dayanıklı olarak sıkıştırılmış özelliktedir. Darbe aldıktan sonra tekrar eski haline dönebilmektedir.

 

Nano gümüş parçacıklar herhangi bir maddenin yüzeyinde kaplı olduğunda, yüzey alanı birkaç milyon kat artarak, çok güçlü anti bakteriyel etki sağlar. Mutasyona uğramış veya uğramamış, bilinen 650 patojeni çok kısa bir sürede öldürdüğü raporlanan nano gümüş, bu nedenle tıp çevrelerinde doğal antibiyotik olarak nitelendirilmektedir.

 

Some other examples of underplatform friction dampers are cylindrical dampers and cylindrical wedge dampers. In the first one the wedge damper is replaced with a cylindrical damper; whereas, in the later one one side of the wedge damper has a circular form and the other side is an inclined surface. It should be noted that dry friction is a nonlinear phenomenon which complicates the dynamic analysis of the bladed disk system. In order to accurately predict the forced response of turbine blades, accurate modeling of friction contact and dynamics of the bladed disk system with friction dampers are necessary.

 

Örneğin, hem elmas hem de grafit karbon biçimleridir, ancak son derece farklı doğaları vardır. Elmaslar inanılmaz derecede güçlü iken, grafit son derece kırılgandır.

 

Fullerenler, sadece 1 nanometre çapındadırlar. 1 nanometrenin ise, 1 milimetrenin milyonda biri olduğu düşünülürse, bu bir insan tırnağının her saniyede uzadığı miktar kadardır. Fulleren’ın kimyasal formülü C60’tır. Fulleren’ın asıl ismi ise, Buckminster Fullerene’dir. Daha sonra kimyacılar tarafından bu isim, “Buckyball” olarak kısaltılmıştır. “Bucky” ismi ise, bu buluşun sahibi Buckminster Fuller’den gelmektedir. Ayrıca, yalnızca 1 Buckyball; 20 altıgen ve 12 beşgen şeklinde dizili 60 Karbondan oluşmaktadır (C60). “Küresel Fullerenes” olarak da adlandırılan Buckyballs’ın silindirik olanlarına Karbon nanotüpler veya buckytubeslar da denir. Buckyballs, dünyada çok nadir de olsa bulunuyor.

 

Isı yalıtımı, hem duvarlar ve çevre sıcaklığının yakın olması hem de dışarıdaki olumsuz hava koşullarından etkilenmemek için son derece önemlidir. Yoğunlaşma, nemlenme , rutubet ve kuru hava gibi olumsuz etkileri sağlam bir iç izolasyon ile evinizden uzaklaştırabilirsiniz. İç İzolasyon için uygulanan birçok farklı yöntem vardır. Duvarlara ve pencerelere döşenen yalıtım katmanları ve çeşitli termal sıvalar ile sağlanan iç izolasyon enerji tasarrufu için de iyi bir çözümdür.

 

Devrimler bir gecede olmaz, silisyum 19. yüzyılın ortalarında keşfedildi, ancak silisyum yarı iletkenlerinin bilgisayarların yükselişine yol açması neredeyse bir yüzyıl sürdü. Grafen, neredeyse efsanevi nitelikleriyle, insanlık tarihinin bir sonraki dönemini yönlendiren kaynak olabilir mi, bunu sadece zaman gösterecek.

 

ER İzolasyon olarak müşterileri talepleri için standartlara uygun, bilimsel ve güvenilir hizmet ve ürünler sunan, kendini sürekli geliştiren, çevik tedarik zinciri yapısına kalite ve hızı temel almış bir firma olarak kurulmuştur. Türkiye/Kocaeli0 255 52 500 590 09 880 255 52 500 590 09 [email protected]

 

Tanıtım Filmi Hekim Yapı A.Ş. Tanıtım Filmi Türkiye’nin ilk fibercement üretimini yapan Hekim Yapı cephe kaplama, dış cephe kaplama, yapı kaplama malzemesi üretimini yapan lider bir firmadır. İç ve dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılmak üzere üretimini gerçekleştiren HekimBoard; çatı panelleri, cephe panelleri, kompozit paneller, fibercement cephe panelleri, petli paneller üreten HekimPanel, izolasyon ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla EPS yalıtım ve enjeksiyon ürünleri üreten HekimPor, polietilen tereftalat dekoratif pet alanında faaliyet gösteren HekimPlast ve EPS yalıtımlı HekimBoard hazır yapı duvar paneli üreten HekimPan işletmeleri yapı malzemeleri endüstrisinde ürün ve hizmet sunmaktadır. Videoyu İzle

 

2003 yılında sahip olduğu know-how ile 2004 yılında Türkiye’nin ilk otoklavlı fibercement (HekimBoard) levha üreticisi olarak sektöre adım atan Hekim Yapı, 2015 yılında 3 üretim tesisinde toplam 125.000 m3 üretim kapasitesine ve geniş ürün yelpazesine sahip, Türkiye ve yakın coğrafyanın lider üreticisidir. 3 üretim tesisini de kendi altyapısı ve teknolojik birikimleriyle kuran Hekim Yapı, yapmış olduğu ARGE ve ÜRGE çalışmaları sonucunda bugün dünyaya fibercement teknolojisi ile ilgili lisans verecek, üretim tesisi kuracak bilgi ve güce sahiptir.

 

Kaliteli bir su izolasyonu kapilarite nedeniyle oluşan nem için tek ve etkili çözümdür. Su izolasyonu için uygulanacak bölgeye özel çözümler bulunabilir. Eğer zemin, tavan, çatı ya da duvarlarınız için su izolasyonu yapmaya karar verdiyseniz Pamuk sıva ile iç kaplamada çözüm bulabilirsiniz.

 

Bilgileri bir sonraki bölümde daha detaylı olarak verilecek olan gözenekli karbonlu malzemelerden bir diğeri de karbon köpüktür. İlk olarak 1960’ların sonlarında Walter Ford tarafından keşfedilmiş olup, üstün özellikleri olan bir malzemedir. Karbon köpüğü diğer gözenekli malzemelerden ayırt eden en önemli özelliği içten bağlantılı bir ağ yapısından oluşmasıdır. Karbon köpükler eşsiz özellikleri nedeniyle havacılık ve uzay sanayi, otomotiv sanayi, ısıl koruma sistemleri, ısı transfer sistemleri, yakıt pilleri, izolasyon panelleri, katalitik konvertörler, medikal malzemeleri gibi bir çok kullanım alanlarına sahiptir. Keşfinin ardından birçok araştırmacı tarafından geliştirilen karbon köpük özellikleri ve üretim süreçleri halen birçok konuda barındırdığı bilimsel boşluktan ötürü, ilgi çekici ve üstün özellikli bir malzeme olarak betimlenebilir. 2000 yılında ise R&D dergisi tarafından yılın en önemli 100 inovatif ürününden biri olarak seçilen bu karbon esaslı malzeme, ucuz bir şekilde üretimi sağlandığı zaman piyasada çok daha fazla uygulama alanına sahip olacaktır. Karbon köpük hakkında detaylı bilgi almak için karbon köpüğü nedir makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Bir binanın en kritik bölümlerinden biri çatısıdır. Hatalı bir çatı, sadece bakım masraflarını değil, uzun dönem binanın sağlamlığına yönelik sorunları da beraberinde getirir. Çatıları koruyan Coniroof sistemler, her türlü yeni ve eski çatılarda uygulanabilmektedir. Gelişmiş poliüretan teknolojisi ile tamamen su geçirmez, yekpare membranlar ve yüksek elastikiyete sahip derzsiz sistemler yaratılabilir. DETAYLAR

 

Aerojeller, açık gözenek yapısına ve geniş spesifik yüzey alanına sahip nano-gözenekli malzemelerdir. Sol-jel teknolojisi ve özel kurutma yöntemleri kullanılarak çok çeşitli moleküler öncülerden sentezlenirler. Geçtiğimiz birkaç yılda, aerojeller birçok bilimsel ve teknolojik alanda giderek daha fazla ilgi gördü. Olağanüstü özellikleri nedeniyle, çok çeşitli gelişmiş uygulamalar için ideal adaylar oldukları görülmüştür. Silika aerojeller, en popüler ve araştırılan aerojellerden biridir. İzolasyon özelliklerine bağlı olarak, gelişmiş izolasyon uygulamaları için endüstriyel ölçekte silika aerojel üretimi zaten mevcuttur. Ancak; izolasyon, aerojellerin birçok olası uygulamasından yalnızca biridir. Bu nedenle, aerojel özelliklerini keşfetmek ve bunları insanlığın gelişimine yardımcı olabilecek keskin uçlu uygulamalara uygulamak için daha fazla araştırma yapılmalıdır. Bu bölüm, silika aerojel üretimini (soldan aerojele) anlamak için gereken temel arka planı sağlar. Son olarak, silika aerojel uygulamalarının bir incelemesi ve bunların gelecekteki eğilimleri verilmiştir. İşleme aşamalarına bağlı olarak, monolitler, boncuklar ve mikropartiküller şeklinde aerojel üretmek mümkündür. Bu çalışmanın merkezi odak noktası, yaşam bilimleri uygulaması için aerojellerin, yani ilaç dağıtım sistemlerinin üretimidir. Bu yaklaşımın ihtiyaçlarını karşılamak için birkaç faktör dikkate alınmalıdır. Bunların arasında, biyolojik uyumluluk ve biyolojik olarak parçalanabilirlik, potansiyel adayların rafine edilmesinde anahtar faktörlerdir. Kullanılabilirlik, üretim kolaylığı, maliyet faktörleri ve ilaç-aerojeli ihtiyaç duyulan biçimde formüle etme imkanı, aerojel üretimi için mümkün olan en iyi öncüleri seçmek için ikinci arıtma kriteri olacaktır. Aerojeller, hacimce % 99,98’e kadar havadan oluşan dünyanın en hafif katı malzemeleridir. Aerojeller, başka hiçbir şeye benzemeyen özelliklere sahip çok çeşitli şaşırtıcı malzemelerdir. Şeffaf süper yalıtkan silika aerojeller, bilinen herhangi bir katıya göre en düşük termal iletkenliği sergiler. Ultra yüksek yüzey alanlı karbon aerojelleri, günümüzün hızlı şarj süperkapasitörlerine güç sağlar. Ve ultra sağlam, bükülebilir x-aerojeller, şimdiye kadar geliştirilmiş en düşük yoğunluklu yapısal malzemelerdir. Tarihi geçmişi 1930’lu yıllara kadar uzanan aerojeller; dünyanın en hafif katı malzemesi olarak bilinmektedir. Termal ve mekanik özellikleri, yüksek yüzey alanı, düşük elektrik iletkenliği, gözenek yapısının kontrol edilebilirliği ve fiziksel dayanımının yüksek olması gibi üstün özelliklerinden dolayı çok fazla kullanım alanına sahiptir. Aerojel, dondurulmuş duman görünümünde cama benzer bir malzemedir, kinetik enerjiyi absorbe eden yapısı sayesinde, geleceğin arabalarında kazaların etkilerini önlemede ve oksijen kaynağıyla direkt verilen ateşi yalıtabilmesi ile güvenlik ve yalıtım alanlarında kullanım alanı bulacaktır. Yakın gelecekte, dizüstü bilgisayarlar ya da elektronik uçak kontrol mekanizmaları gibi değerli malzemelerin yapımında aerojeller önemli yer tutacaktır. Aerojeller, genellikle sol-jel tekniği kullanılarak jel hazırlama, jelin yaşlandırılması ve kurutulması olmak üzere üç aşamada üretilmektedir. Jelin sıvı fazının gaz fazı ile yer değiştirmesiyle elde edilen düşük yoğunluktaki aerojeller aynı zamanda çevre dostu malzemelerdir. Karbon aerojeller, organik aerojellerinpirolizinden elde edilen yüksek gözenekli (%50’nin üzerinde), düşük yoğunluğa (0,1 g/cm3), 100 nm’den daha az gözenek çapına ve yüksek yüzey alanına sahip malzemelerdir. Karbon aerojeller, sol-jel prosesi ile resorsinol-formaldehit (RF), fenol-furfural (PF), melamin-formaldehit (MF), poliüretan ve poliüreden sentezlenebilmektedir. Karbon aerojel kontrollü gözenekli yapısı, yüksek yüzey alanı ve farklı yüzey kimyası ile tipik gözenekli karbon esaslı malzemedir. Son zamanlarda gözenekli karbon aerojelin yeni bir formu ortaya çıkmıştır. Yeni bir adsorpsiyon malzemesi olarak aerojel reaktif boya atık işleme uygulamalarında da kullanılmaktadır. Karbon aerojelin mikro ve mezo gözenekli yapısı adsorpsiyon kapasitesine önemli katkı sağlamaktadır. Silika aerojel, yüksek gözenekli, açık hücreli ve düşük yoğunluklu, yüksek spesifik yüzey alanı, yüksek termal yalıtım değeri, çok düşük dielektrik sabiti ve düşük kırılma katsayısı gibi sıra dışı özelliklere sahiptir. Yüksek gözeneklilik ve düşük yoğunluk özellikleri sayesinde silika aerojeller katalizör, sensör ve adsorbant olarak kullanılmaktadır. Yüksek spesifik yüzey alanı ve büyük gözenek hacmi ile silika aerojel; kurutma yolu ile yağ kili kullanılarak sentezlenebilmektedir. Silika aerojel düşük yoğunluğu, sürekli gözenekli yapısı, yüksek spesifik yüzey alanı, düşük termal iletkenlik gibi arzu edilen özellikleri ile mezo-gözenekli malzemedir. Bu üstün özellikleri nedeniyle silika aerojeller; termonükleer füzyon reaksiyonları için iç hapsetme füzyonu, solar enerji sistemleri için verimli termal yalıtım, uzay, inşaat ve havacılık uygulamaları gibi bilimsel ve teknolojik alanda potansiyel malzemelerdir.

 

Kullandıkça parlayan Pentra-Sil®, Nano Lithium teknolojisi ile betonu daha sert, daha güçlü ve aşınmaya karşı daha dayanıklı hale getirir. Tozumasızlık özelliği sayesinde beton parçacıklarının bina içersinde savrulmasına engel olur. DETAYLAR

 

Büyük bir grafit bloğunu parlatmak için bant kullanıldığında, bu araştırmacılar bant üzerinde olağanüstü ince pullar görmüşlerdi. Katman katman grafit pullarını soymaya devam ederek, olabildiğince ince bir numune ürettiler. Sonunda ‘Grafen’i bulmuşlardı.

 

Dinamik yalıtım malzemesi, termal iletkenliğin istenen bir aralıkta kontrol edilebildiği bir malzemedir. Bu kontrol birkaç şekilde sağlanabilir: • İç boşluk gaz içeriğini kontrol ederek veya gaz moleküllerinin izlediği ortalama serbest yörüngesinin ve gaz-yüzey etkileşiminin konsantrasyonunu kontrol ederek, • İç yüzey boşluklarının emisyonunu kontrol ederek, • Hücresel yapının katı ısı iletkenliğini kontrol ederek. Isıl iletkenliği istenen bir aralıkta ileri geri değiştirme işlemi, belirli bir miktarda enerji gerektirebilir. Doğal olarak, bu enerji tüketimi dinamik yalıtım malzemelerinde mümkün olduğu kadar düşük tutulmalıdır. Dinamik yalıtım malzemelerinin ısı yalıtımını düzenleyen yetenekleri bu malzemelere büyük bir potansiyel kazandırır. Ancak, ilk önce böyle sağlam ve pratik dinamik yalıtım malzemelerinin üretilebileceği kanıtlanmalıdır.

 

Hem vakum yalıtım malzemesi hem de gaz yalıtım malzemesi çözümü aynı dezavantajlardan ikisini paylaşır. Birincisi, vakum yalıtım malzemesi ve gaz yalıtım malzemesi ızgara yapısının, servis ömrü boyunca en az 100 yıl boyunca hava ve nemin gözenek yapılarına girmesini önlemesi gerekir. İkincisi, vakum yalıtım malzemeleri ve gaz yalıtım malzemeleri çivilerle veya benzer malzemelerle delmek bölgesel termal köprülere neden olur. Çivi veya benzer bir malzeme ile delinme vakum yalıtım malzemeler ve gaz yalıtım malzemeler için önemli kabul edilmemektedir, çünkü bu durum sadece küçük bölgesel ısı köprülerine neden olacaktır. İdeal olarak, %100 hava geçirmez ve su buharı sızdırmaz bir vakum yalıtım malzemesi veya gaz yalıtım malzemesi yapısı yapılabilirse, bu dezavantajlar herhangi bir problem oluşturmaz. Fakat, vakum yalıtım malzemesi ve gaz yalıtım malzemesi gözenek yapısına bir miktar hava ve su yayılması muhtemelen zamanla gerçekleşecektir. Bu sebeplerden yola çıkarak, ilk durumda (bozulmamış) 4mW/(mK)’den daha düşük bir toplam termal iletkenlik elde etmek için, malzeme içindeki gözenek büyüklüğünün belirli bir seviyenin altına (örnegin; hava için 40 nm veya altına) düşürüldüğü nano yalıtım malzemesi fikri düşünülmüştür. Prensip olarak aerojeller, nano yalıtım malzemesi olarak kabul edilebilir. Doğal olarak, açık gözenekli bir yapıya sahip nano yalıtım malzemeler hava içerecektir, çeşitli kirlilikler içeren hava gazları nano yalıtım malzemelerin gözeneklerine serbestçe gireceğinden böyle bir yapının çeşitli yaşlanma bozulma mekanizmalarına karşı dirençli olması gerekmektedir.Bu kadar küçük nano gözeneklerde su yoğuşması önlenmeli aksi takdirde termal iletkenlik önemli ölçüde artacaktır. Nano yalıtım malzemesi kapalı gözenek yapısı herhangi bir gaz içerebilir, örneğin; hava, Ar, Kr ve Xe. Gerçek bir nano yalıtım malzemesi delindiğinde, delinen tek bir gözenek içindeki gazın termal iletkenliği de dahil olmak üzere, toplam ve bölgesel termal iletkenliği 4 mW/(mK) altında tutacaktır. Açık veya kapalı gözenek yapısına sahip nano yalıtım malzemelerinin her ikisi ile de çok düşük termal iletkenlik elde edilebilir. Nano yalıtım malzemelerindeki ızgara yapısı, vakum yalıtım malzemeleri ve gaz yalıtım malzemelerinin aksine, hizmet ömrü en az 100 yıl boyunca hava ve nemin gözenek yapılarına girmesini önlemeye ihtiyaç duymaz. Nano yalıtım malzemesi gözeneklere bir vakum uygulamadan düşük ısı iletkenliği sağlar. Malzeme içindeki gözenek büyüklüğünün belli bir seviyenin altına düşürülmesi, örneğin; hava için 40 nm veya altında bir gözenek çapı, gaz ısıl iletkenliği ve dolayısıyla genel ısıl iletkenlik, hava dolu gözeneklerde bile çok düşük olur.

 

Bu son katlar kitlesel olarak geliştirilmiş spesifik yüzey alanları, süper hidrofobiklik ve sentetik deniz suyuna en yüksek korozyon direnci sergiledi. Makale yazarları, yeni kaplama teknolojisinin yeni ısı değiştiriciler, ayırma sistemleri, adsorpsiyon ve biyouyumlu malzemelerin geliştirilmesinde uygulanabileceğine inanmaktadırlar.

 

Boyut olarak, 10-100 nanometre aralığında olan ürünler “nano teknolojik ürün” diye sınıflandırılır. Nano Gümüş, 10-100 nanometre boyutunda olan metalik gümüş taneciklerinden oluşur.

 

Close Privacy Overview This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience. Necessary Necessary Always Enabled Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information. Non-necessary Non-necessary Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website. SAVE & ACCEPT

 

Gümüş iyonları, insan vücudundaki hücre membranı nedeni ile hiçbir hücre ile reaksiyona girmemekte ve zarar vermemektedir. Dolayısıyla, nano gümüş’ün insan sağlığına, evcil hayvanlara, bitkilere, diğer bir deyişle çok hücreli canlılara zarar vermediği kabul edilmektedir. İşlev esnasında, nano gümüş herhangi bir şekilde kimyasal reaksiyona girmediği için, şekli bozulmamakta ve işlevindeki süreklilik devam etmekte, bu nedenle sisteme sürekli gümüş ilavesi gerekmemektedir. Vücuda giren nano gümüşün, 24 saat içerisinde doğal yollarla dışarı atıldığı tıp literatüründe geçmektedir. Vücudumuz yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için yaklaşık 60-70 adet ağır metale ihtiyaç duyar ve demir ve çinko bunların başında gelmektedir.

 

Sıvı oksijen(LOX) tankı, harici tankın en üstünde yer alırdı ve bir mermi şekline sahipti. Mermi şekline sahip olması sayesinde aerodinamik direnci ve aerotermodinamik ısınmayı azaltması hedefleniyordu. Mermi burunlu bölüm düz ayrılabilir bir levha ve bir burun konisi ile kaplanmıştı. Burun konisi, ayrılabilir bir koniksel düzenek ve elektriksel sistem bileşenlerinden oluşmaktaydı. Bu koniksel düzenek itiş için aerodinamik bir kaplama sağlıyordu. Konik burnun uç noktasındaki bileşenler alüminyum paratoneri olarak işlev görmekteydi. Sıvı oksijen (LOX) tankının hacmi 250 kPa’da 559. 1 m³‘ idi ve −297 °F ( −182.8 °C) sıcaklığa sahipti.

 

Edison, pamuk ve bambu lifinden ürettiği karbon fiberlerin elektrik ampullerinde kullanılabileceğini 1879 yılında aldığı patentte göstermiştir. Bu patent karbon fiberlerin varlığını gösteren ilk belge olmuştur. İlk fiber yapısı ise 1889 yılında oluşturulmuştur. 1990’lı yıllarda petrol fiyatlarının hızla düşmesi ve uygun özellikleri nedeniyle karbon fiberlerin kullanımı hızla artmıştır. Karbon fiber; çapı 0,005-0,010 mm olan son derece ince liflerden oluşan ve çoğunlukla karbon atomlarından oluşan ve kimyasal yapılarında %90’dan fazla karbon ile değişen oranlarda azot, oksijen ve hidrojen elementlerini içeren malzemelerdir. Karbon fiber epoksi matriksler ile birleştirildiğinde olağanüstü̈ dayanıklılık ve sertlik özellikleri gösterir. Karbon fiber üreticileri devamlı bir gelişim içerisinde çalışmalarından dolayı, karbon fiberlerin çeşitleri sürekli değişmektedir. Hafif ve iyi mekanik özelliklere sahip oldukları için otomotiv, denizcilik ve savunma sanayinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Karbon fiberler, son yıllarda yüksek performanslı kompozitlerin hazırlanmasında en çok kullanılan takviye elemanlarından biridir. Lastik, kaporta koltuk, tampon, gösterge paneli, yelkenli gövdesi gibi birçok parça karbon fiber veya karbon fiber esaslı kompozitler kullanılarak yapılmaktadır. Karbon fiberler, paralel karbon tabakaları yerine fiber eksenine paralel iki boyutlu karbon şeritler içerirler. Bu şeritler, fiber yüzeyine paraleldir. Karbon şeritlerin bazıları fiber ekseni boyunca uzanırken, bazıları düzensiz bir şekilde yönlenir. Karbon fiberde, fiber ekseni boyunca uzanan tabakalar kompleks bir biçimde birbirlerine bağlıdır. Karbon fiberlerin mükemmel mukavemete sahip olmasının nedeni, karbon şeritlerinin iç kısımlarda kıvrılması ve birbirine güçlü molekül içi bağlar ile bağlı olmasıdır. Bu yüzden, karbon fiberlerde karbon tabakaları grafitte olduğu gibi birbiri üzerinden kayamaz. Karbon fiber üretiminde Poliakrilonitril (PAN), kömür ve petrol katranlarından üretilen ziftler, naftalinden üretilen sentetik mezofaz ziftler, selüloz ve fenolik reçine, polivinildenklorür veya polivinildenklorür kopolimerleri ve polimidin yaygın olarak kullanılmaktadır. PAN esaslı karbon fiberler, ziftten elde edilen fiberlere göre daha iyi mekanik özelliklere sahiptir. Bu yüzden, birçok uygulama alanında ve endüstride PAN esaslı karbon fiberlerin kullanımı tercih edilir. Ancak en büyük dezavantajı pahalı ve düşük darbe dayanımına sahip olması ve atmosfer ortamında 450 °C’nin üzerinde oksitlenmesidir. Buna karşın kömür ve petrolden elde edilen ziftten daha ekonomik ve yüksek performanslı karbon fiberler üretilebilmektedir. Genel olarak izotropik ziftten yüksek performans karbon fiber ve mezofaz ziftten genel amaçlı karbon fiberler ve aktif karbon fiberler üretilir. Katran ve ziftin ekonomik olmasının nedenleri ise şöyle sıralanmaktadır: 1. Hammadde olarak kullanılan zift, poliakrilonitril liflerinden %40-50 daha ucuzdur. 2. Ziftten elde edilen karbon fiberlerin yapısı grafit yapısına, PAN liflerinden elde edilenlerden daha yakındır ve bu nedenle daha az enerji ile grafit haline getirilebilmekte, daha düşük sıcaklıklarda ve daha kısa sürede karbonize edilebilmektedir. 3. Zift PAN’dan daha az miktarda azot, hidrojen ve diğer elementlerden içerdiği için karbonizasyon sırasında üretilen karbon miktarı daha fazladır. PAN liflerinden %40-45 oranında karbon fiber elde edilirken, bu oran katran ve zift kullanıldığında %75 olmaktadır.

 

Poliüretan esaslı, sigara yanıklarına dayanıklı, ses, emebilen, çatlak örtme yeteneğine sahip, yüksek aşınma dayanımı olan, esnek, temizlemesi kolay, hijyenik, mat veya parlak yüzeyli self levelling kaplama sistemleridir. Ofis, mağaza, AVM, okullar ve sergi salonları gibi alanlar için idealdir.

 

Dry friction dampers are commonly used by engine manufactures in order to decrease vibration levels and increase fatigue lives. There are several types of friction dampers used by the gas turbine engine manufacturers, which can be categorized in the following groups: blade-to-ground dampers, blade-to-blade dampers, shrouds and underplatform dampers.

 

Temel hammaddesi %100 Pamuk olup, tekstillerden arta kalan selüloz ürünlerinin geri dönüşümüyle üretilmektedir. Binlerce renk çeşidi ve deseniyle uygulanan mekanlarda dekoratif görünümünün yanı sıra; antibakteriyel oluşu, ısı ve ses yalıtımı sağlaması gibi başlıca özelliklere sahiptir. Doğal selüloz liften yapılmakta olan Pamuk sıvanın boya ve diğer ürünlerden ayrıldığı temel nokta; dünyada bir ilk olarak nano-gümüş teknolojisiyle üretilmesi ve içinde polyester, kâğıt, kanserojen madde bulunmamasıdır.

 

Underplatform dampers can as be considered as a special group of blade-to-blade dampers where the damper is placed under the blade platforms and comes into contact with the blade due to the centrifugal forces. Wedge damper is a commonly used underplatform damper type where the damper has two inclined surfaces in contact with the adjacent blades. It is also referred to as a cottage-roof damper. Due to centrifugal forces created by the rotation of the engine, the damper contacts with the adjacent blade platforms and energy is dissipated at the two friction surfaces due the relative motion between the blades and the damper. However, due to the nonlinear nature of dry friction, dynamic analysis of the system becomes complicated.

 

2004 yılında, İngiltere’de Manchester Üniversitesi’ndeki iki bilim adamı, grafen adı verilen ve ilginç özelliklere sahip olan karbon bazlı bir madde üretmiştir. Araştırmacı Andre Geim ve Konstantin Novoselov tarafından “21. Yüzyılın en ilginç maddesi” olarak tanımlanan bu buluş, 2010 yılında fizik alanında Nobel ödülü kazanmalarını sağlamıştır. Bal peteği kristal yapısında, sp2 melezleşmesi yapan; grafitin, nanotübün ve fulleren’in (C60) ana yapıtaşı olan grafen, iki boyutlu düzlemsel yapıların çok ender örneklerinden birisidir. Bir başka tanımıyla grafitin, yalnızca bir atom kalınlığında tabakalara ayrılmış halidir. Karbon atomları 1s ve 2p orbitallerinin birleşimi ile 120 derece açılı sp2 melezleşmesi yaparken boşta kalan pz orbitalleri de grafen malzemesine sıradışı özellikler kazandırmaktadır. Grafendeki güçlü karbon bağları ona yeryüzündeki bilinen en sağlam malzemelerden biri olma (çelikten 200 kat daha güçlü) özelliğini kazandırmıştır. İki boyutlu malzeme olan grafen, diğer tüm boyutlardaki grafitik materyaller için bir yapıtaşı olarak düşünülebilir. Grafen temel yapısı kullanılarak farklı malzemeler geliştirilebilmektedir. Grafen temelli malzemeler içerisinde en çok bilinenleri fulleren, karbon nanotüp ve grafittir. Grafen kendi içerisinde küp oluşturacak şekilde katlanırsa sıfır boyutlu yapı olarak bilinen fulleren elde edilir. Eğer grafen yapısı kendi ekseni etrafında sarılır ise bir boyutlu yapılar olarak bilinen nanotüpler oluşur. Birden fazla grafen tabakası üst üste dizilirse üç boyutlu bir yapılar olarak bilinen grafit elde edilir. Özellikle grafen tabakasının farklı şekillerde katlanmasıyla elde edilen sıfır, bir ve iki boyutlu yapılar kuantum sınırlama etkisine sahip olduklarından elektronik araştırma alanında oldukça yoğun ilgi görmektedirler. Grafen yüksek elektrik ve termal iletkenlikte, kuantum Hall etkisine sahip, yarı metal veya sıfır bant enerjili yarı iletken, transparan, esnek, hafif ve çok kuvvetli gibi daha bir çok araştırma konusu olan özelliklerinden dolayı, oldukça fazla kullanım alanına sahip gelecek için umut verici bir malzeme olarak değerlendirilmektedir. Grafenin kendine özgü özelliği de oda sıcaklığında elektronların herhangi bir çarpışma olmadan oldukça uzun mesafeleri kat edebildiği bir malzeme olmasıdır. Karbon atomlarının bağ yapmak için dört elektronları vardır. İki boyutlu olan grafende üç bağ yaptıklarından, dördüncü elektron kristalde serbestçe dolaşır ve grafene yüksek iletkenlik kazandırır . Tek katmanlı grafen yüzeyler güneş hücreleri için elektrodlar oluşturma, algılayıcılarda kullanılma, lityum pillerde anod elektrod malzemesi ve etkili sıfır bant aralıklı yarı iletkenler olarak kullanılma potansiyeline sahiptir. Grafenleri elektronik uygulamalar için çekici yapan bir özellik, içinde elektronların fotonlar gibi davranabilmeleri ve saniyede 800 kilometre gibi yüksek bir hızla hareket edebilmeleridir. Yarı iletken endüstrisinin elektronik bileşenlerin küçültülmesi konusunda gelecek yirmi yıl içinde karşı karşıya kalması beklenen en büyük sorunlardan biri alt sınıra ulaşılacak olmasıdır. Silikon tabanlı teknoloji alt sınıra ulaştığı zaman sadece tek bir atom kalınlığındaki grafen, bu soruna alternatif oluşturabilecek bir kapasiteye sahiptir. Bu sebepten INTEL ve IBM gibi dev teknoloji şirketleri grafen ile alakalı araştırmaları etkin bir biçimde desteklemektedirler.

 

Pamuk sıva selüloz kaplama malzemesi, hamurumsu özelliğe sahip olduğundan uygulama esnasında yüzeydeki boşluk ve çatlaklıkları kapatabilen bir tadilat ve alternatif çözüm yöntemidir. Tek kat uygulanır, harici uygulama gerektirmez.

 

Grafen kaplamaların ayrıca tipik polimer kaplamalara göre mikrobiyal kaynaklı korozyona karşı daha fazla koruma sağladığı gösterilmiştir. Rensselaer Politeknik Enstitüsü, Güney Dakota Maden ve Teknoloji Okulu, Oklahoma Eyalet Üniversitesi ve Shenyang Ulusal Malzeme Bilimi Laboratuarı’ndaki araştırmacılar, grafen kaplamaların metalik yüzeyleri sert mikrobiyal koşullar altında korozyondan standart parylen-C (PA) ve poliüretan (PU) koruyucu kaplamalardan daha iyi koruduğunu belirledi. Sonuçlar, grafenin mikrobiyal saldırıya karşı direncine ve grafen kaplamanın oldukça uygun ve hatasız olmasına dayanmaktadır. Bir sonraki adım olarak, bilim adamları agresif atmosferik koşullar altında inşaat endüstrisinde kullanılan geniş metal levhalar ve diğer metaller üzerindeki grafen kaplamaların performansını araştıracaklardır.

 

Jelin sıvı fazının gaz fazı ile yer değiştirmesiyle elde edilen düşük yoğunluktaki aerojeller aynı zamanda çevre dostu malzemelerdir. Karbon aerojeller, organik aerojellerinpirolizinden elde edilen yüksek gözenekli (%50’nin üzerinde), düşük yoğunluğa (0,1 g/cm3), 100 nm’den daha az gözenek çapına ve yüksek yüzey alanına sahip malzemelerdir. Karbon aerojeller, sol-jel prosesi ile resorsinol-formaldehit (RF), fenol-furfural (PF), melamin-formaldehit (MF), poliüretan ve poliüreden sentezlenebilmektedir. Karbon aerojel kontrollü gözenekli yapısı, yüksek yüzey alanı ve farklı yüzey kimyası ile tipik gözenekli karbon esaslı malzemedir.

 

Grafit, karbon elementinin bir allotropudur, yani aynı atomlara sahiptir, ancak bunlar farklı şekilde dizilmiştir. Bu dizilim farkları malzemeye çok farklı özellikler kazandırmaktadır.

 

Ülkemizde inşaat sektörünün son 10 yıl içerisindeki büyüme hacmi ve kalite standartlarının hızla yükselmesi, sektörde yapılan yatırımları arttırmış ve yapılardaki kaliteyi yükseltmiştir. Özellikle mimarlık firmaları bu konuda kendilerini geliştirmiş ve dikkat çeken tasarımlara imza atmışlardır. Mimari tasarımlarda görsel zenginlik, yapının prestijini ve değerini arttıran en önemli özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Binaların estetik anahtarı olan dış cepheleri, ilk dikkat çeken ve yapının kalitesini en iyi yansıtan kısımlarıdır. Dış cephe kaplama sistemlerinde kullanılan materyallerin niteliklerinin artması ile sadece görsellik değil, uzun ömürlülük, kolay erişilebilirlik ve yalıtım özellikleri de öne çıkmaktadır.

 

Yeni yapılarda daha sık görülen bir nemlenme türüdür. İç mekanlarda oluşan su buharı daha soğuk yüzeylere değdiğinde yoğunlaşarak su damlacıkları oluşturur. Su buharı, pişirme, banyo gibi faaliyetlerle üretilir ve iç mekanda çamaşır kurutma, yanlış bitkilendirme gibi faktörlerle de güçlenir. Ayrıca ev yeterince iyi havalandırılmıyorsa ve duvarların sıcaklığı çevre sıcaklığından düşükse de yoğunlaşma meydana gelecektir. Yoğunlaşma nedeniyle oluşan nem bu örnekteki tavanda görülen lekelere yol açar. Çözümü için alacağınız önlemlere geçmeden önce iklimlendirme özelliklerinin nemlenme sorununda ne kadar önemli bir rol oynadığını hatırlatmak isteriz. Evinizin başarılı bir şekilde iklimlendirilebilmesi için ısıtma/soğutma/klimalandırma uzmanlarından danışmanlık almanızı tavsiye ederiz.

 

Kıvanç Group Hakkında Biz Kimiz? 1980 yılında kurulan Kıvanç Group’un başlıca faaliyet gösterdiği alanlar; İş Güvenliği, Mühendislik ve Madenciliktir. Ayrıca teknik tekstiller alanında faaliyet gösteren Akatek firması da bağlı kuruluşları arasında yer almaktadır. İş Güvenliği Bölümü’nde, ısı ve aleve, statik yüklenmelere, ark patlamasına, eriyik metale, kaynak sıçramalarına ve kesilmelere karşı kişisel koruyucu elbiseler, balistik yelek, balistik kalkan, bomba imha elbisesinin üretim ve satışını yapmaktadır. Firmamız, kişisel koruyucu elbiseler ile ilgili Türkiye’nin ilk ısı laboratuvarını kurmuştur. Yapmış olduğumuz ikinci yatırımımız sonrasında fiziksel test laboratuvarımız da hizmet vermeye başlamıştır. Isı ve fiziksel test laboratuvarımızda hammadde (kumaş, aksesuar vb.) ve bitmiş ürün (koruyucu elbise) kontrolleri EN ve ISO standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Ar-Ge amacıyla da hizmet veren laboratuvarımızda yeni ürünler geliştirilmekte ve CE sertifikasyonu öncesi tüm kontroller yapılmaktadır. Bu kontroller ürün güvenilirliğini arttırmakta ve süreçleri hızlandırmaktadır. 2009 yılından bu yana kullanmakta olduğumuz ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) yazılımımıza entegre ettiğimiz barkod sistemi sayesinde izlenebilirlik mümkün olmakta ve tüm ürün süreçleri takip edilebilmektedir. Firmamızca üretilen elbiselerin etiketinde bulunan üretim plan numarasına bağlı olarak, bu üretimin hangi tarihte yapıldığı, üretimde hangi malzemelerin kullanıldığı, hangi tarihte hangi tedarikçiden hangi lot numarası ile alındığı bilgilerine ulaşılabilmektedir. Firmamızın ürettiği Koruyucu Elbiseler, Türkiye’de bir ilk olarak, Ürün Sorumluluk Sigortası’na sahiptir. Malzeme ve işçilik hataları nedeniyle elbiselerimizi kullanan kişilerin başına gelebilecek kazalardan oluşan zararlar bu sigorta kapsamında güvence altına alınmıştır. Mühendislik bölümünde, işletmelerde oluşabilecek ısı kayıplarının önüne geçebilmek için modern metotlar kullanarak yüksek sıcaklıkta çalışan makinelerde Çözülebilir Yastık Sistemi ile Türbin, Makine ve Ekipman İzolasyonu, Plastik Enjeksiyon Makinaları İzolasyonu, Egzoz İzolasyon Yastığı, Tekstil boya Makineleri İzolasyonu, Kazan Ayna İzolasyonu uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Madencilik bölümünde, Silis Kumu (Kuvars Kumu) ve Musselstone (Midye Taşı-Küfeki) çıkarılmaktadır. Akatek Teknik Tekstil San ve Tic. A.Ş. firması elyaftan başlayıp teknik ipliklerin (Meta-Aramid, Para-Aramid, Antistatik, FR Viscose, Modacrylic, PBI) ve karışımların üretimini yapmaktadır. Devamını Oku

 

Keşif çok tuhaftı, ilk başta bilim dünyası şüpheliydi. Saygın bir popüler doğa dergisi, bilim adamlarının bu konudaki makalelerini yayımlamayı iki kez reddetti. Ancak sonunda araştırma yayımlandı ve 2010 yılında Geim ve Novoselov keşiflerinden dolayı Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü.

 

Poliüretan esaslı, sigara yanıklarına dayanıklı, ses, emebilen, çatlak örtme yeteneğine sahip, yüksek aşınma dayanımı olan, esnek, temizlemesi kolay, hijyenik, mat veya parlak yüzeyli self levelling kaplama sistemleridir. Ofis, mağaza, AVM, okullar ve sergi salonları gibi alanlar için idealdir. DETAYLAR

 

Non-necessary Non-necessary Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

 

Grafen kaplamalar hidrofobik, iletken ve / veya kimyasal olarak dirençli olabilir ve bu nedenle, birçok uygulama için idealdir. Hidrofobik grafen kaplamaların, gemi gövdeleri, tencere / tava gibi ürünler, cam yüzeyler (aynalar, pencereler, ön camlar) ve tekstiller gibi alanlarda su geçirmez uygulamalar için kullanılabileceği tahmin ediliyor.

 

Aerojeller, hacimce % 99,98’e kadar havadan oluşan dünyanın en hafif katı malzemeleridir. Aerojeller, başka hiçbir şeye benzemeyen özelliklere sahip çok çeşitli şaşırtıcı malzemelerdir. Şeffaf süper yalıtkan silika aerojeller, bilinen herhangi bir katıya göre en düşük termal iletkenliği sergiler. Ultra yüksek yüzey alanlı karbon aerojelleri, günümüzün hızlı şarj süperkapasitörlerine güç sağlar. Ve ultra sağlam, bükülebilir x-aerojeller, şimdiye kadar geliştirilmiş en düşük yoğunluklu yapısal malzemelerdir.

 

Yalıtım malzemelerinin ısıl iletkenliklerinin azalması ile birlikte, bina kabuğunun taşıyıcı elemanlarında da yeni çözümler aranmalıdır. Betonun örnek olarak kullanılması, nano yalıtım malzemelerinin betona karıştırılması öngörülebilir, betonun mekanik dayanımı ve yük taşıma kabiliyeti büyük ölçüde korunurken, yapısal inşaat malzemelerinin ısıl iletkenliği önemli ölçüde azaltılabilir. Betonun ısıl iletkenliği yüksek (1700- 2500 mW/(mK), inşaat demiri olmadan ve inşaat demiri ile) olduğu için, beton bir yapı kabuğunun tatmin edici bir düşük ısı geçirgenliği (U değeri) elde etmek için her zaman çeşitli ısı yalıtım malzemelerinin kullanılması gerekmektedir. Diğer bir deyişle, bina kabuğunun toplam kalınlığı, özellikle pasif ev veya sıfır enerji bina standartları elde etmeye çalışırken, genellikle gereksiz büyük olacaktır. Ayrıca, çimento üretimine bağlı yüksek CO2 emisyonları, betonun atmosferdeki insan kaynaklı CO2 artışı nedeniyle küresel ısınma açısından büyük olumsuz çevresel etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Nano yalıtım malzemelerinin beton için ısı yalıtımı olarak çeşitli uygulamaları, betonun dış ve/veya iç güçlendirmesi olarak nano yalıtım malzemesi, betonun arasına uygulanan nano yalıtım malzemesi ve beton ile karıştırılmış nano yalıtım malzemesidir. Nano yalıtım malzemelerini beton ile karıştırırken, betonun yapısal inşaat yeteneklerinin büyük bir bölümünü korumak önemlidir. NanoCon NanoCon 4mW/(mK)’den daha düşük (veya belirlenecek başka bir düşük değer) termal iletkenliğe sahip kapalı veya açık nano gözenekli yapıya sahip homojen bir malzemedir.Temel olarak, Nanocon, betonun özelliklerine denk veya betonun özelliklerini aşan özelliklere sahip bir nano yalıtım malzemesidir. NanoCon mekanik ya da inşaat özelliklerine bağlı olarak, takviyeli ya da donatıları ile birlikte ya da bunlar olmadan düşünülebilir. NanoCon tanımında, homojen bir materyal olduğu belirtilmiştir, ancak bu tür materyale ulaşmak için ilk adımda birkaç farklı materyalin bir araya getirilmesi veya karıştırılması gerekir. NanoCon gibi bir malzemeyi icat etmek ve geliştirmek uzun zaman alabilir, ancak imkansız olduğu anlamına gelmez. Bu malzeme üretiminde diğer araştırma alanlarından da fikir alınabilir. Örneğin; nano yalıtım malzeme ve karbon nanotüplerinin tek bir malzemede birleştirilmesi sonucu nano yalıtım malzemesi parçası nedeniyle çok düşük bir ısı iletkenliği ve karbon nanotüp parçası nedeniyle çok büyük bir gerilme direnci sağlanabilinir. Karbon nanotüpleri tek başına, tüp ekseni boyunca çok büyük bir termal iletkenliğe sahiptir. Ayrıca karbon nanotüplerin son derece büyük gerilme mukavemetinin(63.000 Mpa ölçülmüş ve 300.000 Mpa teorik limit), çelik inşaat demirininkini (500 Mpa) aştığı belirtilmiştir. Bir karşılaştırma olarak, inşaat demiri olmayan betonun kendisi 3Mpa’lık bir gerilme mukavemetine ve 30 Mpa’lık bir itme mukavemetine sahiptir. Bu nedenle, NanoCon’un potansiyel etkisi inanılmaz derecede büyüktür.

 

Silisyum / silikon teknolojileri, elektronik devrime imkan tanıdı. Bu malzemeler toplumların gelişimini şekillendirdi ve teknoloji yarışında bu materyalleri üreten ve etkin kullanabilen uluslar diğerlerinin önüne geçti. Günümüzde ise, grafen (graphene) isimli yeni bir materyal geleceği değiştirme potansiyeline sahiptir.

 

Necessary Necessary Always Enabled Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information. Non-necessary Non-necessary Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

 

UZAY MEKİĞİ VE YAKIT TANKI ISI İZOLASYONU Uzay mekiklerinin uzaya fırlatılış anı ve yörüngeye oturma serüveni her zaman şaşırtıcı ve heyecan verici olmuştur. Peki, bu mekikler uzaya fırlatıldıktan sonra ekipmanda bulunan roketler ve sıvı hidrojen ve oksijen sağlayan tanka ne oluyor? Güvenli bir yükseklikte görevini tamamlayıp uzay mekiğinden ayrılıyor daha sonra düşüş esnasında üzerlerine yerleştirilmiş bir paraşüt sistemleri ile tekrar kullanılmak üzere güvenli bir şekilde yeryüzüne indiriltiliyor. Büyük cüsseli olan uzay mekiğinin üzerine tutunduğu sisteme sıvı hidrojen ve oksijen sağlayan tank ise, mekik yörüngeye oturduğunda güvenli bir şekilde sistemden ayrılıyor ve atmosfere oradan da yeryüzüne doğru seyahati başlıyor. Ama bu tankların sonu maalesef roketler gibi iyi değil. Çünkü tanklar aynı büyük meteorların atmosferde parçalanma süreci gibi yüksek sıcaklık ve atmosfer sürtünmesinden dolayı parçalanma sürecine giriyor. Tanktan geriye kalan ufak parçacıklar ise Pasifik veya Hint okyanusuna düşüyor. Harici tank 3 ana yapıdan oluşmaktadır. Bunlar bir sıvı oksijen(LOX) tankı, bir içtank ve bir de sıvı hidrojen tankından oluşmaktadır. Bütün tankların yüzeyleri tankın desteklenmesi ve sabit yapıları için gerektiği gibi alüminyum alaşımından yapılmıştı. İçtank alüminyum yapısı, kirişlerin sabit yapıda kalmasını sağlıyordu. Her 3 yapıda da 2195 ve 2090 ana alüminyum alaşımları kullanılmıştır. Sıvı Oksijen Tankı Sıvı oksijen(LOX) tankı, harici tankın en üstünde yer alırdı ve bir mermi şekline sahipti. Mermi şekline sahip olması sayesinde aerodinamik direnci ve aerotermodinamik ısınmayı azaltması hedefleniyordu. Mermi burunlu bölüm düz ayrılabilir bir levha ve bir burun konisi ile kaplanmıştı. Burun konisi, ayrılabilir bir koniksel düzenek ve elektriksel sistem bileşenlerinden oluşmaktaydı. Bu koniksel düzenek itiş için aerodinamik bir kaplama sağlıyordu. Konik burnun uç noktasındaki bileşenler alüminyum paratoneri olarak işlev görmekteydi. Sıvı oksijen (LOX) tankının hacmi 250 kPa’da 559. 1 m³‘ idi ve −297 °F ( −182.8 °C) sıcaklığa sahipti. Tank, 430 milimetre genişliğinde bir besleme hattına sayesinde sıvı oksijenin içtank boyunca dolaşımını sağlardı ve daha sonra harici tankın dışından alt-sağ el harici tank/yörünge aracı bağlantı kopma bölgesine taşırdı. 430 milimetrelik besleme hattı genişliği, sıvı oksijenin saniyede yaklaşık olarak 1264 kilogram akmasını sağlardı. Uzay mekiği harici tankının %104’lük bir verimlilikle çalışması veya saniyede 1. 1099 m³’lük maksimum akışa imkan sağlıyordu. Aerodinamik yükler hariç bütün yükler falanj bağlantı arayüzü ile birlikte içtanka tutturulan sıvı oksijen tankına aktarılmıştı. Sıvı oksijen tankı aynı zamanda bir sıvı taşma yönlendiricisi ve sıvı taşmasını azaltmak için bir burgaç yönlendiricisi bulunurdu. Burgaç yönlendiricisi tüm sıvı oksijen besleme yolu boyunca monte edilmişti. Böylece sıvı sarmalından kaynaklanan etrafa saçılma azaltılacak ve gazların ulaştırılan sıvı oksijen tankında hapsedilmesi önlenecekti. İçTank İçtank, harici tankın sıvı oksijen ile sıvı hidrojen tanklarını birbirine bağlayan yapısal bağlantısıdır. İçtankın ana görevleri itme için gerekli yakıtları katı roket iticileri ve tanklara ulaştırmak ve dağıtmaktı. İçtank yapısından ayrı olarak iki katı roket itici bağlantı yerleri birbirinden 180° mesafede bulunurlardı. İçtank yapısı boyunca kiriş tutturularak bağlantı yerlerine yerleştirilirdi. Katı roket iticileri ateşlendiği zaman bu kirişler yüksek stres yükü nedeniyle bükülürler. Daha sonra bu yükler diğer donanıma aktarılırdı. Birbirine bitişik katı roket itici bağlantı donanımları büyük halkasal yapıdadır. Daha sonra yükler donanımdan büyük halkasal yapılara aktarılır. Daha sonra bu büyük halkasal yapılar açısal yükleri içtank yüzeyine taşır. İçtank yüzeyinin itme paneli olarak adlandırılan iki paneli, açısal katı roket itici itiş yüklerini sıvı oksijen ve sıvı hidrojen tanklarına ve yakın içtank yüzey panallerine dağıtır. Bu yakın paneller 6 adet sert kiriş panellerden oluşmaktadır. İçtankın başka bir görevi de görev ekipmanlarının bulunduğu bölgeyi korumaktır. Sıvı Hidrojen Tankı Sıvı hidrojen tankı, harici tankın alt bölümünde bulunmaktadır. Bu tank 4 adet silindirik varil bölümlerinden oluşmaktadır. Hidrojen tankının bir üst bir de alt kubbe olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Varil bölümleri 5 büyük halkasal yapılarla bir araya getirilmiştir. Bu halka yapılar yükleri ulaştırıp dağıtımını yapmaktadır. Üst kubbeden varil yapısına, içtank yapısı boyunca etki eden tüm yükleri aktarır ve ayrıca sıvı hidrojen tankını içtanka bağlayan bir falanjdır. Büyük alt halkası, yörünge aracının uyarılmış yüklerini alt yörünge aracı destek kirişlerinden ve uyarılmış katı roket itici yüklerini alt katı roket itici destek kirişlerinden alırdı. Geriye kalan 3 halka yapı yörüngenin itici yüklerini ve sıvı oksijen besleme hattı destek yüklerini dağıtır. Yapılardaki yükler daha sonra varil yüzey panelleri boyunca dağıtılır. Sıvı hidrojen tankının hacmi 29.3 psi basınçta 1,514.6 m³ ve −252. 8 °C (−423 °F) sıcaklığındadır. Üst ve alt kubbeler aynı tarzda eliptik şekle sahiptirler. Üst kubbenin montaj donanımı, sıvı hidrojen valf deliği, sıvı hidrojen basınç tesisat hattı ve elektriksel besleme tesisatı ile birleşiktir. Alt kubbede sıvı hidrojen besleme hattı ekranına ulaşabilmek ve sıvı hidrojen besleme hattını desteklemek için bir mekanizma kontrol deliği bulunur. Termal Koruma Sistemi Harici tank termal koruma sistemi, püskürtülen izolasyon sistemi, önceden oluşmuş olan köpük kalıntıları ve önceden eriyip kalıplaşan kalıntılardan oluşmaktadır. Ayrıca bu sistemde fenolik ısı yalıtkanları kullanılarak hava sıvılaşması engellenmektedir. Sıvı hidrojen tankı bağlantıları için ısı izolasyonları, açıkta kalan metallerin hava sıvılaşmasına maruz kalmasını engellemek ve sıvı hidrojene ısı akışını önlemek için gereklidir. Isınan sıvı oksijen bazı termal gereksinimlere yol açarken sıvı oksijen tankının üst alüminyum bölgeleri hava ısınmasından önlenmesi gerekmektedir. Bu sırada alt bölgelerdeki izolasyonlar sıvılaşan havanın içtankta birikmesini önlemektedir. Oksijen tankının orta silindir ve itici gaz hatlarının derin bölgelerde nemden kaynaklı oluşabilecek don birikmelerine direnmesi gerekecek. Fakat yörünge aracı serbest buzul kırılmalarından dolayı hasar görmeyecektir. Termal koruma sisteminin ağırlığı yaklaşık olarak 2,188 kg’ dır. Harici tank ısı koruma sisteminin gelişimi sorunsal bir süreçtir. Köpük uygulamasındaki aksilikler sık görülmeye başlamıştı. Bunlar güvenlik unsurları yerine değişimler olarak ele alındı. NASA, köpük bölümlerin uçuş sırasında sökülmesini önlerken çok zorluk çekmiştir. Amerikan NASA uzay teknolojisi ürünü olan bir termoseramik membrandır. Isı yalıtımı sağlar. Isıtmada; dış cephede en az %40, iç cephede en az %50‘e varan enerji tasarrufu sağlayabilir. Su yalıtımı sağlar. Soğutmada; dış ve iç cephelerde %60 ‘a varan enerji tasarrufu sağlar. Sağlığa zararlı hiçbir kimyasal içermez. Antialerjik, anti bakteriyel ve anti statiktir. Rutubeti %55 de sabit tutar, küflenmeyi önler. %200 elastiktir, esner, çatlamaz ve sıva çatlaklarını göstermez. 4.000 Ayrı renk seçeneği vardır. Nano teknolojik bir ürün olduğundan kendi kendini temizler. Asitlerden, bazlardan ve tuzlardan etkilenmez. Farklı malzemelerin birleştirilmesinde güçlü tutunma ve yapışma özelliği nedeniyle detay sorunlarını çözer. Uygulaması son derece kolaydır. 1970’li yılların başlarında, uzay mekiği çalışmaları sırasında, mekik personeli ve teçhizatını 2000 °C’lik ısı farkından korumak üzere geliştirilmiştir. Milimetrik kırılma parçası özelliğine sahip vakumlu seramik küreciklerin (ceramic bubbles) kullanılmasıyla, NASA mühendisleri, Uzay Mekiğinin, 2000 °C’nin üzerindeki isi farklarına bile dayanabilmesini sağladılar. Günümüzde de halen uzay çalışmalarında isi yalıtımı olarak bu teknoloji kullanılmaktadır. 1980’li yılarda, sivil kullanıma izin verilmesiyle birlikte, termoseramik kaplama, inşaat sektöründeki ısı ve su yalıtımı ihtiyaçlarını karşılamak üzere ve pek çok önemli ve gerekli özellik de eklenerek geliştirildi.Boya gibi kolayca kullanılabilen termal membran kaplama malzemesi, günümüzde, enerji tasarrufu yaparken aynı zamanda su yalıtımı, nefes alma, rutubet kontrolü, uzun ömürlü koruma, asitlere bazlara ve tuzlara karşı kayıtsızlık, %200 elastikiyet, insana ve çevreye zararlı hiçbir madde ve kimyasal içermeme ve renklendirilebilme gibi daha pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor. 4000 farklı renk seçeneği ile tüm beğenilere uygun bir renk çeşitliliği sağlıyor. Ayrıca kir tutmama, kendini temizleme ve kesinlikle solmama özelliklerini de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Nasa 1959 Merküre gidecek uzay mekiği astronotlarına, poliüretan kaplama kıyafetleri geliştirmiştir ve 1992 yılında Endeavour uzay mekiğinin harici yakıt tanklarını korumak için de poliüretan kullanmıştır. 28 Ocak 1986 günü saat 11:39’da fırlatıldıktan 74 saniye sonra yerden 16 km yükseklikte uzay mekiği Challenger infilak etmiş ve tüm mürettebatı hayatını kaybetmişti. Kazadan 17 yıl sonra, Columbia 1 Şubat 2003 günü yeniden dünya atmosferine girerken yaşanan bir diğer kazada mekik infilak etmiş ve 7 kişilik mürettebat hayatını kaybederken kalıntılar Texas boyunca yayılacak şekilde gökten yağmıştı. Olaydan hemen sonra bu yaşanan hadisenin sorumlusunun bulunması için bir soruşturma başlatılmıştı. Bu olaya sebep olan hadisenin mekiğin alt tarafına yerleştirilen ısı izolasyon malzemelerinden bazılarının kırılmış olması nedeniyle yaşandığı anlaşılmıştı. uzay mekigi ve yakit tanki isi izolasyonu uzay mekigi ve yakit tanki isi izolasyonu uzay mekigi ve yakit tanki isi izolasyonu uzay mekigi ve yakit tanki isi izolasyonu uzay mekigi ve yakit tanki isi izolasyonu

 

Pamuk sıva, nano-gümüş teknolojisinin kullanımıyla antimikrobiyal özelliğe kavuşmaktadır. Bu da bakterilerden arınmış bir ortam demektir. Nano-Gümüş partiküllerinin 20 ppm konsantrasyonunda, 350 türden fazla bakteri ve virüsleri yok etme özelliği ve gücü vardır.

 

Yalıtım Sistemleri / Coniroof Yalıtım Sistemleri Yeşil Çatılar İçin İki Bileşenli Poliüretan Yalıtım Sistemleri Coniroof sistemi ile ağaçlandırılmış çatıların bile izolasyonu yapılabilir. DIN 4062’ye uygun kök dayanımına sahiptir. Bu sebeple teras, iç ve dış çevre düzenlemelerine uygun sistemlerdir. Bitki kökleri ile direk temasta herhangi bir sorun yaratmayan Coniroof Sistemi, kök bariyeri ihtiyacını ortadan kaldırır; zaman ve maliyette tasarruf sağlanır. DETAYLAR

 

Grafenin bu güçlü özellikleri göz önüne alındığında, her yerde onu görmeyi bekleriz. Öyleyse, neden, grafen yaygın olarak benimsenmedi? Her zaman olduğu gibi burada da maliyet faktörü belirleyici oluyor.

 

Harici tank termal koruma sistemi, püskürtülen izolasyon sistemi, önceden oluşmuş olan köpük kalıntıları ve önceden eriyip kalıplaşan kalıntılardan oluşmaktadır. Ayrıca bu sistemde fenolik ısı yalıtkanları kullanılarak hava sıvılaşması engellenmektedir. Sıvı hidrojen tankı bağlantıları için ısı izolasyonları, açıkta kalan metallerin hava sıvılaşmasına maruz kalmasını engellemek ve sıvı hidrojene ısı akışını önlemek için gereklidir. Isınan sıvı oksijen bazı termal gereksinimlere yol açarken sıvı oksijen tankının üst alüminyum bölgeleri hava ısınmasından önlenmesi gerekmektedir. Bu sırada alt bölgelerdeki izolasyonlar sıvılaşan havanın içtankta birikmesini önlemektedir. Oksijen tankının orta silindir ve itici gaz hatlarının derin bölgelerde nemden kaynaklı oluşabilecek don birikmelerine direnmesi gerekecek. Fakat yörünge aracı serbest buzul kırılmalarından dolayı hasar görmeyecektir. Termal koruma sisteminin ağırlığı yaklaşık olarak 2,188 kg’ dır.

 

Tıbbi cihazlarda, bu kaplamalar bozulmaya karşı dirençli olan biyo-uyumlu bir yüzey sağlayacaktır. Kaplama formülatörleri, şimdiye kadar polimerik kaplamaların özelliklerini değiştirmek için inorganik dolgu maddelerini benimsemiştir.

 

İlginçtir ki, grafen grafitten izole edildiğinde bazı mucizevi özellikler alır. Sadece bir atom kalınlığında, keşfedilen ilk iki boyutlu malzeme olma özelliğine sahiptir. Buna rağmen, grafen aynı zamanda evrende bilinen en güçlü malzemelerden biridir.

 

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

 

Öncelikle söz konusu olan araştırma grubu tarafından (Robert F. Curl jr. (ABD), Sör Harold W. Kroto (İngiltere) und Richard E. Smalley (ABD)) 1985’te C60 fullereni keşfedilmiştir. Tepkime bir helyum atmosferinde 10 bar basınç altında, dönen bir grafit diski lazer tarafından ışıklandırarak uygulanmıştı, böylece az miktarda fulleren elde edildi.[7]

 

Mantolama Malzemeleri Mantolama isminden de anlaşılacağı üzere bir binayı yalıtım malzemeleri ile dışarıdan sarmak demektir. Daha da açmak gerekirse farklı sıcaklığa sahip ortamlar arasındaki ısı transferine engel olmak amacıyla yapılan işlemler bütünüdür. 2001 yılında kurulan ve ana hedefi yapı sektörüne dış cephe ve iç cephe kaplama malzemeleri üretmek olan Hekim Yapı A.Ş.; cephe kaplama malzemelerinin yanı sıra mantolama firmalarının ihtiyacı olan izolasyon, yalıtım ve diğer yardımcı malzemeleri yapı sektörüne kazandırmıştır. Hekim Yapı A.Ş. hızla yükselen marka değerine sahip, bir çok ana yalıtım ürününü üreten, 2 ayrı lokasyonda ve 6 ayrı fabrikada üretimlerini gerçekleştiren yapı malzemeleri sektörünün lider firmalarındandır. Devamını Oku

 

Pamuk sıva, nano gümüş teknolojisiyle üretilen ve iç cephelerde kullanılan bir selüloz duvar kaplama malzemesidir. Tavan ve duvar kaplamalarında kaba sıva üzerine direkt uygulanır, ayrıca işlem ve maliyet gerektirmez.

 

Grafen en basit anlatımla, süper ince bir grafit tabakasıdır. Grafit aslında yabancı olduğumuz bir malzeme değil, kurşun kalem olarak bildiğimiz bu materyali çocukluğumuzdan itibaren kullanıyoruz.

 

Grafit çok uzun süredir bilinen bir malzeme olagelmiştir (Neolitik dönemden beri kullanılmaktadır). Atom yapısı iyi bir şekilde belgelenmiş olan grafitin, tek bir katmanının izole edilip edilemeyeceğine bilim insanları kafa yormuş, ancak yakın zamana kadar, bu düşünce hayata geçirilememiştir.

 

Pamuk sıva ile kaplanan duvarlar asla toz, kurum veya yüzey parçacıklarını tutmaz. Kullanımı esnasında herhangi bir insan hatası sonucu duvarda bazı kirli noktalar (çocukların duvarı çizmesi gibi) oluştuğunda, sadece ihtiyaç duyulan nemli bezle silmektir.

 

Bilim insanları, grafitin tek bir atom inceliğe kadar tek bir tabaka halinde kesilmesinin mümkün olup olmadığından emin değildiler. Ancak 2004 yılında Manchester Üniversitesi’nden Andre Geim ve Konstantin Novoselov ilk izole edilmiş grafen örneği elde etmeyi başardı. İşin ilginç tarafı, bunu başarabilmek için kullandıkları alet gerçekten çok basitti, bu alet sadece bir rulo banttı.

 

Grafen ilk kez 2004 yılında, grafitin basit mekanik dökülmesi yoluyla izole edilmiş, olağanüstü elektronik, optik ve mekanik özelliklerinin benzersiz birleşimi nedeniyle büyük ilgi görmüştür. Grafen levhalar, altıgen, bal-peteği benzeri bir düzende bağlanmış, iki boyutlu, bir atom kalınlığında sp2-bağlı karbon atomu katmanlarıdır.

 

1970’li yılların başlarında, uzay mekiği çalışmaları sırasında, mekik personeli ve teçhizatını 2000 °C’lik ısı farkından korumak üzere geliştirilmiştir. Milimetrik kırılma parçası özelliğine sahip vakumlu seramik küreciklerin (ceramic bubbles) kullanılmasıyla, NASA mühendisleri, Uzay Mekiğinin, 2000 °C’nin üzerindeki isi farklarına bile dayanabilmesini sağladılar. Günümüzde de halen uzay çalışmalarında isi yalıtımı olarak bu teknoloji kullanılmaktadır. 1980’li yılarda, sivil kullanıma izin verilmesiyle birlikte, termoseramik kaplama, inşaat sektöründeki ısı ve su yalıtımı ihtiyaçlarını karşılamak üzere ve pek çok önemli ve gerekli özellik de eklenerek geliştirildi.Boya gibi kolayca kullanılabilen termal membran kaplama malzemesi, günümüzde, enerji tasarrufu yaparken aynı zamanda su yalıtımı, nefes alma, rutubet kontrolü, uzun ömürlü koruma, asitlere bazlara ve tuzlara karşı kayıtsızlık, %200 elastikiyet, insana ve çevreye zararlı hiçbir madde ve kimyasal içermeme ve renklendirilebilme gibi daha pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor. 4000 farklı renk seçeneği ile tüm beğenilere uygun bir renk çeşitliliği sağlıyor. Ayrıca kir tutmama, kendini temizleme ve kesinlikle solmama özelliklerini de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Nasa 1959 Merküre gidecek uzay mekiği astronotlarına, poliüretan kaplama kıyafetleri geliştirmiştir ve 1992 yılında Endeavour uzay mekiğinin harici yakıt tanklarını korumak için de poliüretan kullanmıştır.

 

İlgili Ürünler Metalik Mikro Kafes Grafen Aerojeller, açık gözenek yapısına ve geniş spesifik yüzey alanına sahip nano-gözenekli malzemelerdir. Sol-jel teknolojisi ve özel kurutma yöntemleri kullanılarak çok çeşitli moleküler öncülerden sentezlenirler. Geçtiğimiz birkaç yılda, aerojeller birçok bilimsel ve teknolojik alanda giderek daha fazla ilgi gördü. Olağanüstü özellikleri nedeniyle, çok çeşitli gelişmiş uygulamalar için ideal adaylar oldukları görülmüştür. Silika aerojeller, en popüler ve araştırılan aerojellerden biridir. İzolasyon özelliklerine bağlı olarak, gelişmiş izolasyon uygulamaları için endüstriyel ölçekte silika aerojel üretimi zaten mevcuttur. Ancak; izolasyon, aerojellerin birçok olası uygulamasından yalnızca biridir. Bu nedenle, aerojel özelliklerini keşfetmek ve bunları insanlığın gelişimine yardımcı olabilecek keskin uçlu uygulamalara uygulamak için daha fazla araştırma yapılmalıdır. Bu bölüm, silika aerojel üretimini (soldan aerojele) anlamak için gereken temel arka planı sağlar. Son olarak, silika aerojel uygulamalarının bir incelemesi ve bunların gelecekteki eğilimleri verilmiştir. İşleme aşamalarına bağlı olarak, monolitler, boncuklar ve mikropartiküller şeklinde aerojel üretmek mümkündür. Bu çalışmanın merkezi odak noktası, yaşam bilimleri uygulaması için aerojellerin, yani ilaç dağıtım sistemlerinin üretimidir. Bu yaklaşımın ihtiyaçlarını karşılamak için birkaç faktör dikkate alınmalıdır. Bunların arasında, biyolojik uyumluluk ve biyolojik olarak parçalanabilirlik, potansiyel adayların rafine edilmesinde anahtar faktörlerdir. Kullanılabilirlik, üretim kolaylığı, maliyet faktörleri ve ilaç-aerojeli ihtiyaç duyulan biçimde formüle etme imkanı, aerojel üretimi için mümkün olan en iyi öncüleri seçmek için ikinci arıtma kriteri olacaktır. Aerojeller, hacimce % 99,98’e kadar havadan oluşan dünyanın en hafif katı malzemeleridir. Aerojeller, başka hiçbir şeye benzemeyen özelliklere sahip çok çeşitli şaşırtıcı malzemelerdir. Şeffaf süper yalıtkan silika aerojeller, bilinen herhangi bir katıya göre en düşük termal iletkenliği sergiler. Ultra yüksek yüzey alanlı karbon aerojelleri, günümüzün hızlı şarj süperkapasitörlerine güç sağlar. Ve ultra sağlam, bükülebilir x-aerojeller, şimdiye kadar geliştirilmiş en düşük yoğunluklu yapısal malzemelerdir. Tarihi geçmişi 1930’lu yıllara kadar uzanan aerojeller; dünyanın en hafif katı malzemesi olarak bilinmektedir. Termal ve mekanik özellikleri, yüksek yüzey alanı, düşük elektrik iletkenliği, gözenek yapısının kontrol edilebilirliği ve fiziksel dayanımının yüksek olması gibi üstün özelliklerinden dolayı çok fazla kullanım alanına sahiptir. Aerojel, dondurulmuş duman görünümünde cama benzer bir malzemedir, kinetik enerjiyi absorbe eden yapısı sayesinde, geleceğin arabalarında kazaların etkilerini önlemede ve oksijen kaynağıyla direkt verilen ateşi yalıtabilmesi ile güvenlik ve yalıtım alanlarında kullanım alanı bulacaktır. Yakın gelecekte, dizüstü bilgisayarlar ya da elektronik uçak kontrol mekanizmaları gibi değerli malzemelerin yapımında aerojeller önemli yer tutacaktır. Aerojeller, genellikle sol-jel tekniği kullanılarak jel hazırlama, jelin yaşlandırılması ve kurutulması olmak üzere üç aşamada üretilmektedir. Jelin sıvı fazının gaz fazı ile yer değiştirmesiyle elde edilen düşük yoğunluktaki aerojeller aynı zamanda çevre dostu malzemelerdir. Karbon aerojeller, organik aerojellerinpirolizinden elde edilen yüksek gözenekli (%50’nin üzerinde), düşük yoğunluğa (0,1 g/cm3), 100 nm’den daha az gözenek çapına ve yüksek yüzey alanına sahip malzemelerdir. Karbon aerojeller, sol-jel prosesi ile resorsinol-formaldehit (RF), fenol-furfural (PF), melamin-formaldehit (MF), poliüretan ve poliüreden sentezlenebilmektedir. Karbon aerojel kontrollü gözenekli yapısı, yüksek yüzey alanı ve farklı yüzey kimyası ile tipik gözenekli karbon esaslı malzemedir. Son zamanlarda gözenekli karbon aerojelin yeni bir formu ortaya çıkmıştır. Yeni bir adsorpsiyon malzemesi olarak aerojel reaktif boya atık işleme uygulamalarında da kullanılmaktadır. Karbon aerojelin mikro ve mezo gözenekli yapısı adsorpsiyon kapasitesine önemli katkı sağlamaktadır. Silika aerojel, yüksek gözenekli, açık hücreli ve düşük yoğunluklu, yüksek spesifik yüzey alanı, yüksek termal yalıtım değeri, çok düşük dielektrik sabiti ve düşük kırılma katsayısı gibi sıra dışı özelliklere sahiptir. Yüksek gözeneklilik ve düşük yoğunluk özellikleri sayesinde silika aerojeller katalizör, sensör ve adsorbant olarak kullanılmaktadır. Yüksek spesifik yüzey alanı ve büyük gözenek hacmi ile silika aerojel; kurutma yolu ile yağ kili kullanılarak sentezlenebilmektedir. Silika aerojel düşük yoğunluğu, sürekli gözenekli yapısı, yüksek spesifik yüzey alanı, düşük termal iletkenlik gibi arzu edilen özellikleri ile mezo-gözenekli malzemedir. Bu üstün özellikleri nedeniyle silika aerojeller; termonükleer füzyon reaksiyonları için iç hapsetme füzyonu, solar enerji sistemleri için verimli termal yalıtım, uzay, inşaat ve havacılık uygulamaları gibi bilimsel ve teknolojik alanda potansiyel malzemelerdir.

 

Yapı elemanlarını dış etkilere karşı korumak ve görsel zenginlik katmak amacı ile yapılan yapı kaplama uygulamalarında bir çok farklı materyal kullanılmaktadır. Yapınızda dış cephe, iç cephe, duvar, döşeme, tavan ve zemin gibi binalarda bulunan neredeyse her kısımda uygulanabilen bu imalatlar yapıların değerini ve ömrünü arttıran özelliktedirler. Yapı Kaplama Malzemesi Olarak HekimBoard Yapı Kaplama malzemelerinde aranan en önemli özellikler uygulama kolaylığı ve malzemenin geniş uygulama alanlarına sahip olabilmesidir. İçeriğinde barındırdığı selülozik elyaf ve çimento ile son derece dayanıklı bir malzeme olan Hekimboard, kolayca işlenebilme özelliği ile de yapının neredeyse her kısmında kullanılabilir. Muhteviyatı gereği her

 

Çatıları koruyan Coniroof sistemler, her türlü yeni ve eski çatılarda uygulanabilmektedir. Gelişmiş poliüretan teknolojisi ile tamamen su geçirmez, yekpare membranlar ve yüksek elastikiyete sahip derzsiz sistemler yaratılabilir.

 

Yalıtım Sistemleri / İki Bileşenli Püskürtme Poliüretan 
Su Yalıtım ve Kaplama Sistemleri İki Bileşenli Poliüretan Teras Yalıtım Sistemleri Bir binanın en kritik bölümlerinden biri çatısıdır. Hatalı bir çatı, sadece bakım masraflarını değil, uzun dönem binanın sağlamlığına yönelik sorunları da beraberinde getirir. Çatıları koruyan Coniroof sistemler, her türlü yeni ve eski çatılarda uygulanabilmektedir. Gelişmiş poliüretan teknolojisi ile tamamen su geçirmez, yekpare membranlar ve yüksek elastikiyete sahip derzsiz sistemler yaratılabilir. DETAYLAR

 

Pamuk sıva selüloz duvar kaplama malzemesinin, yangına ve aleve karşı dayanıklılığı, otorite kurum ve kuruluşlarca uygulanan analizler ve deneylerle doğrulanmıştır. Pamuk sıvanın alev salınım hızı düşüktür ve organik yapısı itibariyle tutuşmayı yavaşlatıcı özelliğe sahiptir.

 

Yapı Kaplama Yapı elemanlarını dış etkilere karşı korumak ve görsel zenginlik katmak amacı ile yapılan yapı kaplama uygulamalarında bir çok farklı materyal kullanılmaktadır. Yapınızda dış cephe, iç cephe, duvar, döşeme, tavan ve zemin gibi binalarda bulunan neredeyse her kısımda uygulanabilen bu imalatlar yapıların değerini ve ömrünü arttıran özelliktedirler. Yapı Kaplama Malzemesi Olarak HekimBoard Yapı Kaplama malzemelerinde aranan en önemli özellikler uygulama kolaylığı ve malzemenin geniş uygulama alanlarına sahip olabilmesidir. İçeriğinde barındırdığı selülozik elyaf ve çimento ile son derece dayanıklı bir malzeme olan Hekimboard, kolayca işlenebilme özelliği ile de yapının neredeyse her kısmında kullanılabilir. Muhteviyatı gereği her Devamını Oku

 

Performans, geliştirilmiş su iticilik ve grafenin yüzeyde redoks reaksiyonlarının oluşumunu azaltan eşsiz elektriksel özellikleri grafenin hidrofobikliği ile başarıldı. Grafen kaplamanın kalınlığı, bırakma (deposition) sırasındaki sıcaklık ve besleme gazı akış hızı değiştirilerek ayarlandı.

 

Kullandıkça parlayan Pentra-Sil®, Nano Lithium teknolojisi ile betonu daha sert, daha güçlü ve aşınmaya karşı daha dayanıklı hale getirir. Tozumasızlık özelliği sayesinde beton parçacıklarının bina içersinde savrulmasına engel olur.

 

Aşırı nem, havasız ortamlarda küf ve sporların üremesine yol açar. Bu sporlar kötü koku, kötü hava ve aşınma gibi sorunları beraberinde getirir. Zamanla en sağlam duvarlar ve hatta odadaki eşyalar bile hasar görebilir. Bu nedenle bir evin rutubet sorununa karşı dirençli olması son derece önemlidir. İç mekanlarda nemlenme sorunu genelde üç ana nedenden meydana gelir; yoğunlaşma, sızıntı ve kapilaritedir. Bu üç ana nedenle baş etmek için farklı çözümlere ihtiyaç duysanız da en önemli güvenceniz ve konforunuz ısı ve su yalıtımı olacaktır. Ev almadan önce dikkat etmeniz gerekenlere bunları da ekleyebilirsiniz.

 

Grafen, nano ölçekli bir dolgu maddesi olarak çekicidir, çünkü organik polimerlerle daha iyi etkileşime sahip olan karbon bazlı bir malzemedir. Bu nedenle, grafen nanolevha – nanoplaka (nanosheets – nanoplates) ve grafen oksit, çeşitli kaplama türleri için dolgu maddesi olarak incelenmiştir.

 

Üst ve alt kubbeler aynı tarzda eliptik şekle sahiptirler. Üst kubbenin montaj donanımı, sıvı hidrojen valf deliği, sıvı hidrojen basınç tesisat hattı ve elektriksel besleme tesisatı ile birleşiktir. Alt kubbede sıvı hidrojen besleme hattı ekranına ulaşabilmek ve sıvı hidrojen besleme hattını desteklemek için bir mekanizma kontrol deliği bulunur.

 

The research activities in Vibrations Laboratory are mainly focused on linear and nonlinear vibrations of turbine blades. We are interested in developing tools for accurate modeling of friction contact and its effect on blade vibration, identification of mistuning and nonlinear vibrations of mistuned bladed disk systems. For this purpose, we conduct research with highly motivated students some of which are sent to Rolls-Royce in UK for 6 months in order to identify and be familiar with current problems of the industry.

 

Privacy Overview This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience. Necessary Necessary Always Enabled Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information. Non-necessary Non-necessary Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

 

Uygulandığı yüzeye yapışma özelliği yüksek, kabarma yapmayan ve rengini yıllarca koruyan Pamuk sıva, her renk kombinasyonunda ihtiyacı karşılar. Binlerce renk ve desen seçeneğiyle dekoratif duvar kaplama ve konsept oluşturmada fark yaratır. Pamuk sıva; selüloz sıva ile manzara, portre, resim benzeri çizimler oluşturabilir, duvarlarınızı zevkinize göre tasarlayabilirsiniz.

 

İŞ GÜVENLİĞİMÜHENDİSLİKMADENCİLİK Kıvanç Group Hakkında Biz Kimiz? 1980 yılında kurulan Kıvanç Group’un başlıca faaliyet gösterdiği alanlar; İş Güvenliği, Mühendislik ve Madenciliktir. Ayrıca teknik tekstiller alanında faaliyet gösteren Akatek firması da bağlı kuruluşları arasında yer almaktadır. İş Güvenliği Bölümü’nde, ısı ve aleve, statik yüklenmelere, ark patlamasına, eriyik metale, kaynak sıçramalarına ve kesilmelere karşı kişisel koruyucu elbiseler, balistik yelek, balistik kalkan, bomba imha elbisesinin üretim ve satışını yapmaktadır. Firmamız, kişisel koruyucu elbiseler ile ilgili Türkiye’nin ilk ısı laboratuvarını kurmuştur. Yapmış olduğumuz ikinci yatırımımız sonrasında fiziksel test laboratuvarımız da hizmet vermeye başlamıştır. Isı ve fiziksel test laboratuvarımızda hammadde (kumaş, aksesuar vb.) ve bitmiş ürün (koruyucu elbise) kontrolleri EN ve ISO standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Ar-Ge amacıyla da hizmet veren laboratuvarımızda yeni ürünler geliştirilmekte ve CE sertifikasyonu öncesi tüm kontroller yapılmaktadır. Bu kontroller ürün güvenilirliğini arttırmakta ve süreçleri hızlandırmaktadır. 2009 yılından bu yana kullanmakta olduğumuz ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) yazılımımıza entegre ettiğimiz barkod sistemi sayesinde izlenebilirlik mümkün olmakta ve tüm ürün süreçleri takip edilebilmektedir. Firmamızca üretilen elbiselerin etiketinde bulunan üretim plan numarasına bağlı olarak, bu üretimin hangi tarihte yapıldığı, üretimde hangi malzemelerin kullanıldığı, hangi tarihte hangi tedarikçiden hangi lot numarası ile alındığı bilgilerine ulaşılabilmektedir. Firmamızın ürettiği Koruyucu Elbiseler, Türkiye’de bir ilk olarak, Ürün Sorumluluk Sigortası’na sahiptir. Malzeme ve işçilik hataları nedeniyle elbiselerimizi kullanan kişilerin başına gelebilecek kazalardan oluşan zararlar bu sigorta kapsamında güvence altına alınmıştır. Mühendislik bölümünde, işletmelerde oluşabilecek ısı kayıplarının önüne geçebilmek için modern metotlar kullanarak yüksek sıcaklıkta çalışan makinelerde Çözülebilir Yastık Sistemi ile Türbin, Makine ve Ekipman İzolasyonu, Plastik Enjeksiyon Makinaları İzolasyonu, Egzoz İzolasyon Yastığı, Tekstil boya Makineleri İzolasyonu, Kazan Ayna İzolasyonu uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Madencilik bölümünde, Silis Kumu (Kuvars Kumu) ve Musselstone (Midye Taşı-Küfeki) çıkarılmaktadır. Akatek Teknik Tekstil San ve Tic. A.Ş. firması elyaftan başlayıp teknik ipliklerin (Meta-Aramid, Para-Aramid, Antistatik, FR Viscose, Modacrylic, PBI) ve karışımların üretimini yapmaktadır. Devamını Oku KIVANÇ GROUP Titiz ÜretimSizlere kusursuz ürün temin edebilmek için büyük bir titizlik ile ürünlerimizi inceliyor, kusursuzu bulmak için çalışıyoruz. Sektörüne Rehberlik EtmeKurulduğumuz günden bugüne Mühendislik ve İş Güvenliği alanlarında piyasa ihtiyacını önceden belirleyerek ilkleri biz yapıyoruz. Sektörümüz içerinde yol gösterici olmaktan Kıvanç duyuyoruz. KALİTE STANDARTLARI Müşteri OdaklılıkMüşterilerimizin gereksinim ve beklentilerini belirleyerek, doğru müşteriye, doğru zamanda, doğru fiyat prensibi ile hizmet veriyoruz. Yeniliklere AçıkDeğişen Dünya dinamizmine ayak uydurarak ürünlerimizi konusunda uzman AR-GE ekibimiz ile geliştiriyoruz. Çözüm Ortaklarımız

 

İş Güvenliği Bölümü’nde, ısı ve aleve, statik yüklenmelere, ark patlamasına, eriyik metale, kaynak sıçramalarına ve kesilmelere karşı kişisel koruyucu elbiseler, balistik yelek, balistik kalkan, bomba imha elbisesinin üretim ve satışını yapmaktadır. Firmamız, kişisel koruyucu elbiseler ile ilgili Türkiye’nin ilk ısı laboratuvarını kurmuştur. Yapmış olduğumuz ikinci yatırımımız sonrasında fiziksel test laboratuvarımız da hizmet vermeye başlamıştır. Isı ve fiziksel test laboratuvarımızda hammadde (kumaş, aksesuar vb.) ve bitmiş ürün (koruyucu elbise) kontrolleri EN ve ISO standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Ar-Ge amacıyla da hizmet veren laboratuvarımızda yeni ürünler geliştirilmekte ve CE sertifikasyonu öncesi tüm kontroller yapılmaktadır. Bu kontroller ürün güvenilirliğini arttırmakta ve süreçleri hızlandırmaktadır. 2009 yılından bu yana kullanmakta olduğumuz ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) yazılımımıza entegre ettiğimiz barkod sistemi sayesinde izlenebilirlik mümkün olmakta ve tüm ürün süreçleri takip edilebilmektedir. Firmamızca üretilen elbiselerin etiketinde bulunan üretim plan numarasına bağlı olarak, bu üretimin hangi tarihte yapıldığı, üretimde hangi malzemelerin kullanıldığı, hangi tarihte hangi tedarikçiden hangi lot numarası ile alındığı bilgilerine ulaşılabilmektedir. Firmamızın ürettiği Koruyucu Elbiseler, Türkiye’de bir ilk olarak, Ürün Sorumluluk Sigortası’na sahiptir. Malzeme ve işçilik hataları nedeniyle elbiselerimizi kullanan kişilerin başına gelebilecek kazalardan oluşan zararlar bu sigorta kapsamında güvence altına alınmıştır.

 

Avrupa Birliği, elektronikte kullanılmak üzere grafen araştırmalarını finanse edecek bir amiral gemisi programı için fonu 2013’te onaylanmıştı. Bu arada, Asya’daki büyük teknoloji şirketleri, Samsung da dahil olmak üzere grafen teknolojileri üzerinde araştırma yapıyorlar.

 

Sayfa en son 20.49, 14 Şubat 2021 tarihinde değiştirildi. Metin Creative Commons Atıf-BenzerPaylaşım Lisansı altındadır; ek koşullar uygulanabilir. Bu siteyi kullanarak, Kullanım Şartlarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.Vikipedi® (ve Wikipedia®) kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Wikimedia Foundation, Inc. tescilli markasıdır. Gizlilik ilkesi Vikipedi hakkında Sorumluluk reddi Mobil görünüm Geliştiriciler İstatistikler Tanımlama bilgisi bildirgesi

 

Dış Cephe Kaplama Ülkemizde inşaat sektörünün son 10 yıl içerisindeki büyüme hacmi ve kalite standartlarının hızla yükselmesi, sektörde yapılan yatırımları arttırmış ve yapılardaki kaliteyi yükseltmiştir. Özellikle mimarlık firmaları bu konuda kendilerini geliştirmiş ve dikkat çeken tasarımlara imza atmışlardır. Mimari tasarımlarda görsel zenginlik, yapının prestijini ve değerini arttıran en önemli özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Binaların estetik anahtarı olan dış cepheleri, ilk dikkat çeken ve yapının kalitesini en iyi yansıtan kısımlarıdır. Dış cephe kaplama sistemlerinde kullanılan materyallerin niteliklerinin artması ile sadece görsellik değil, uzun ömürlülük, kolay erişilebilirlik ve yalıtım özellikleri de öne çıkmaktadır. Devamını Oku

 

Gümüş antibakteriyel olarak kullanılır. Gümüş’ün nano boyuta indirgenmesi onun, bakteri, virüs, mantarlar üzerindeki yok etme ve uzun süre koruma aktivasyonunu inanılmaz derecede artırmaktadır.

 

Coniroof sistemi ile ağaçlandırılmış çatıların bile izolasyonu yapılabilir. DIN 4062’ye uygun kök dayanımına sahiptir. Bu sebeple teras, iç ve dış çevre düzenlemelerine uygun sistemlerdir. Bitki kökleri ile direk temasta herhangi bir sorun yaratmayan Coniroof Sistemi, kök bariyeri ihtiyacını ortadan kaldırır; zaman ve maliyette tasarruf sağlanır. DETAYLAR

 

İşleme aşamalarına bağlı olarak, monolitler, boncuklar ve mikropartiküller şeklinde aerojel üretmek mümkündür. Bu çalışmanın merkezi odak noktası, yaşam bilimleri uygulaması için aerojellerin, yani ilaç dağıtım sistemlerinin üretimidir. Bu yaklaşımın ihtiyaçlarını karşılamak için birkaç faktör dikkate alınmalıdır. Bunların arasında, biyolojik uyumluluk ve biyolojik olarak parçalanabilirlik, potansiyel adayların rafine edilmesinde anahtar faktörlerdir. Kullanılabilirlik, üretim kolaylığı, maliyet faktörleri ve ilaç-aerojeli ihtiyaç duyulan biçimde formüle etme imkanı, aerojel üretimi için mümkün olan en iyi öncüleri seçmek için ikinci arıtma kriteri olacaktır.

 

Türkiye’nin Fibercement Üreticisi İlklerin Öncüsü Yenilikçi yaklaşımı ile ülkemize değerler kazandırmayı hedefleyen Hekim Yapı, iç ve dış cephe malzemesi olarak kullanılan fibercement doğal çimento levhaların Türkiye’deki ilk üreticisidir. Yerli Üretim Ürünler Hendek ve Şekerpınar’da bulunan entegre üretim tesislerinde üretilmektedir. Geniş Bayi Ağı Yurtiçi ve yurtdışında geniş bayi ağı ile en hızlı çözümleri sunmaktadır. Üstün Kalite Dünya standartlarında üretim yapan Hekim Yapı, kalitesi ile ön plana çıkmaktadır. Müşteri Memnuniyeti Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı ile ürün ve hizmetlerini sunmaktadır.

 

Nano teknoloji, çok küçük maddelerin teknolojisi olarak bilinmektedir. 1 nanometre, metrenin milyarda biri, diğer bir deyişle, 1 milimetrenin milyonda biri kadardır. Bir hidrojen atomunun çapının 10 katına eşittir.

 

Geçtiğimiz birkaç yılda, aerojeller birçok bilimsel ve teknolojik alanda giderek daha fazla ilgi gördü. Olağanüstü özellikleri nedeniyle, çok çeşitli gelişmiş uygulamalar için ideal adaylar oldukları görülmüştür. Silika aerojeller, en popüler ve araştırılan aerojellerden biridir. İzolasyon özelliklerine bağlı olarak, gelişmiş izolasyon uygulamaları için endüstriyel ölçekte silika aerojel üretimi zaten mevcuttur. Ancak; izolasyon, aerojellerin birçok olası uygulamasından yalnızca biridir. Bu nedenle, aerojel özelliklerini keşfetmek ve bunları insanlığın gelişimine yardımcı olabilecek keskin uçlu uygulamalara uygulamak için daha fazla araştırma yapılmalıdır. Bu bölüm, silika aerojel üretimini (soldan aerojele) anlamak için gereken temel arka planı sağlar. Son olarak, silika aerojel uygulamalarının bir incelemesi ve bunların gelecekteki eğilimleri verilmiştir.

 

İleri karbonlu malzeme denilince akla ilk gelen malzemelerden biri karbon nanotüplerdir. 1991 yılında Japon bilim adamı Sumio Iijima tarafından fulleren molekülünün esnetilmiş bir şekli olan ve fullerenlerden daha üstün özellikler gösteren çok duvarlı karbon nanotüplerin keşfiyle birlikte, özellikle nanobilim olmak üzere birçok farklı alanda yoğun biçimde araştırılmaya başlanmıştır. Karbon nanotüp ismi sadece birkaç nanometre genişliğindeki boyutlarından gelmektedir. Diğer bir ifadeyle karbon nanotüpler özellikleriyle kendilerini elektronik ve mekaniksel uygulamalarda kullanışlı yapan silindirik karbon molekülleridir. Karbon nanotüpler bir kristalin grafit tabakasının (grafen) silindir şeklinde kesiksiz olarak sarılmış şeklidir. Bu yapılar üretim yöntemine bağlı olarak tek veya çok duvarlı, açık veya kapalı uçlu, düz veya spiral şeklinde olabilmektedir. Karbon nanotüpler; yalıtkanlık, yarı iletkenlik veya süper iletkenlik gibi çok değişik elektronik özellikleri ile sertlik, elastiklik veya dayanıklılık açısından farklı davranış özellikleri göstermektedir. Karbon nanotüplerin 2800 °C’da bile kararlı yapısının devam ettiği, elektrik iletkenliği özelliğinin korunduğu ve bu şartlarda bakır tellerden bin kat daha iletken olduğu tespit edilmiştir. Karbon nanotüpler 1991 yılından beri, moleküler elektronik, nanoprob, sensör üretimi, kompozit malzeme üretimi ve enerji depolama alanlarında kullanılmıştır. Moleküler elektronik ürünlerin üretimi amacı ile ağırlıklarının düşük olması, yüksek elastik modülü ve dayanımları ile birlikte metalik ve yarı metalik özellik gösteren nanotüplerin kullanımı giderek artmıştır. Özellikle düz panel ekranlar, elektron mikroskoplarında elektron tabancası, mikro dalga amplifikatörü gibi alanlarda ve nanoboyutta transistör yapımında kullanımları araştırılmaktadır. Ancak nanotüplerin uygulamalarının en büyük sorunlarından birisi yüksek miktarlarda üretimlerinden sonra safsızlıkların uzaklaştırılmasıdır. Geliştirilecek tekniklerle karbon nanotüp yapılarının çok daha saf biçimde elde edilmesi mümkün olup potansiyel uygulama alanlarının genişlemesine yardımcı olacaklardır. Kaydedilen ilerlemeler sonucunda karbon nanotüpler birçok alanda önemini koruyan bir malzeme konumuna gelmiştir.

 

Ülkemizin, Enerji maliyetlerini azaltmak, Sistem ve ekipmanlarını korumak, enerji verimliliğini sürdürülebilir hale getirmek için ADEY-ALL olarak en iyi ürün ve uygulama çözümleri ile hizmetinizdeyiz. Linkler Anasayfa Sertifikalar Etkinlikler Broşürler İletişim Bize Ulaşın [email protected] E-BültenGüncel paylaşımlarımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.

 

Blade-to-ground damper, where damper is in contact with the coverplate or the disk, is stationary with respect to the blade, and energy is dissipated through the friction contact due to the relative motion between the blade and the so-called ground. On the other hand, in blade-to-blade damper, damper is pushed against the adjacent blades and energy is dissipated due to the relative motion between the adjacent blades.

 

Grafen, büyük miktarlarda üretmek için hala oldukça pahalı ve bu durum seri üretim gerektiren herhangi bir üründe kullanımını sınırlıyor. Ayrıca, büyük grafen tabakaları üretildiğinde, malzemede görünen küçük çatlaklar ve diğer kusurlar için artan bir risk vardır.

 

Fibercement Kaplama Otoklavlı fibercement kaplama ürünleri; yapıların her türlü yüzeyinde kullanabilen, üstün özelliklere sahip selüloz lifi takviyeli çimento esaslı levhalardır. HekimBoard markası ile üretimi gerçekleştirilen fibercement cephe kaplama levhalarımız tamamen doğal maddelerden üretilmekte olup, çevre, doğa ve insan dostudur. Fibercement ürünlerin kalınlığı kullanılacakları yüzeye, proje detayına ve ihtiyaca göre ayrıca tespit edilmektedir. Cephe Kaplama Ürünleri Nasıl Olmalıdır? Cephe kaplama ürünlerinden beklenen en önemli farklılıklar, cepheye görsel zenginlik ve estetik katmasının yanında yapıyı olumsuz iç- dış etkenlerden koruması ve dayanıklılık kazandırmasıdır. Cephe kaplama için kullanılan muhtelif yapı kaplama ürünlerinin içinde; üstün yapısal özellikleri Devamını Oku

 

Uygulama Alanları Hekim Yapı ürünleri; esnek, estetik ve ergonomik yapısıyla yapı sektöründe bir çok alanda başarıyla kullanılmaktadır. Hekim Yapı kalitesi ile uygulanan projeler uzun ömürlüdür. Fibercement Kaplama Otoklavlı fibercement kaplama ürünleri; yapıların her türlü yüzeyinde kullanabilen, üstün özelliklere sahip selüloz lifi takviyeli çimento esaslı levhalardır. HekimBoard markası ile üretimi gerçekleştirilen fibercement cephe kaplama levhalarımız tamamen doğal maddelerden üretilmekte olup, çevre, doğa ve insan dostudur. Fibercement ürünlerin kalınlığı kullanılacakları yüzeye, proje detayına ve ihtiyaca göre ayrıca tespit edilmektedir. Cephe Kaplama Ürünleri Nasıl Olmalıdır? Cephe kaplama ürünlerinden beklenen en önemli farklılıklar, cepheye görsel zenginlik ve estetik katmasının yanında yapıyı olumsuz iç- dış etkenlerden koruması ve dayanıklılık kazandırmasıdır. Cephe kaplama için kullanılan muhtelif yapı kaplama ürünlerinin içinde; üstün yapısal özellikleri Devamını Oku Yapı Kaplama Yapı elemanlarını dış etkilere karşı korumak ve görsel zenginlik katmak amacı ile yapılan yapı kaplama uygulamalarında bir çok farklı materyal kullanılmaktadır. Yapınızda dış cephe, iç cephe, duvar, döşeme, tavan ve zemin gibi binalarda bulunan neredeyse her kısımda uygulanabilen bu imalatlar yapıların değerini ve ömrünü arttıran özelliktedirler. Yapı Kaplama Malzemesi Olarak HekimBoard Yapı Kaplama malzemelerinde aranan en önemli özellikler uygulama kolaylığı ve malzemenin geniş uygulama alanlarına sahip olabilmesidir. İçeriğinde barındırdığı selülozik elyaf ve çimento ile son derece dayanıklı bir malzeme olan Hekimboard, kolayca işlenebilme özelliği ile de yapının neredeyse her kısmında kullanılabilir. Muhteviyatı gereği her Devamını Oku Mantolama Malzemeleri Mantolama isminden de anlaşılacağı üzere bir binayı yalıtım malzemeleri ile dışarıdan sarmak demektir. Daha da açmak gerekirse farklı sıcaklığa sahip ortamlar arasındaki ısı transferine engel olmak amacıyla yapılan işlemler bütünüdür. 2001 yılında kurulan ve ana hedefi yapı sektörüne dış cephe ve iç cephe kaplama malzemeleri üretmek olan Hekim Yapı A.Ş.; cephe kaplama malzemelerinin yanı sıra mantolama firmalarının ihtiyacı olan izolasyon, yalıtım ve diğer yardımcı malzemeleri yapı sektörüne kazandırmıştır. Hekim Yapı A.Ş. hızla yükselen marka değerine sahip, bir çok ana yalıtım ürününü üreten, 2 ayrı lokasyonda ve 6 ayrı fabrikada üretimlerini gerçekleştiren yapı malzemeleri sektörünün lider firmalarındandır. Devamını Oku Dekoratif Kaplama Hekimboard fibercement ürünler, yapısı itibariyle yüksek mukavete sahiptir. Ancak yapıların özellikle dış cephelerinde kullanılmaya başlanan kat silmesi, söve, lento, korkuluklar gibi Dekoratif ürünler uygun bıçak ve yöntemlerle rahatça yapılmaktadır. Özellikle CNC ve sujeti ile istenen her tür Dekoratif ürün kolaylıkla hazırlanmaktadır. Yapıların dış cephe kaplaması, hem görsel açıdan hem de fonksiyonel avantajları nedeniyle önemlidir. Formülünde üstün nitelikli selüloz lifi ve çimento takviyesi bulunan Fibercement ile kaplanmış yapılar, enerji kaybı, yağış ve yangın gibi binaları olumsuz etkileyen faktörlere karşı da son derece dayanıklıdır. Dekoratif olarak binalara hem görsel hem de teknik açıdan değer katan Fibercement levhalar, Hekim Yapı Devamını Oku Dış Cephe Kaplama Ülkemizde inşaat sektörünün son 10 yıl içerisindeki büyüme hacmi ve kalite standartlarının hızla yükselmesi, sektörde yapılan yatırımları arttırmış ve yapılardaki kaliteyi yükseltmiştir. Özellikle mimarlık firmaları bu konuda kendilerini geliştirmiş ve dikkat çeken tasarımlara imza atmışlardır. Mimari tasarımlarda görsel zenginlik, yapının prestijini ve değerini arttıran en önemli özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Binaların estetik anahtarı olan dış cepheleri, ilk dikkat çeken ve yapının kalitesini en iyi yansıtan kısımlarıdır. Dış cephe kaplama sistemlerinde kullanılan materyallerin niteliklerinin artması ile sadece görsellik değil, uzun ömürlülük, kolay erişilebilirlik ve yalıtım özellikleri de öne çıkmaktadır. Devamını Oku

 

Gözenekli karbon malzemeler karbon esaslı malzemelerde önemli bir sınıf olarak bilinmekle birlikte çok çeşitli formlarda üretilebilmektedir. Bu malzemeler özellikle gaz ayırma işlemlerinde, sulardan safsızlıkların ayrıştırılmasında, katalizör destek maddesi olarak, elektrotların yapımında ve yakıt hücrelerinde olmak üzere pek çok yerde uygulama alanına sahiptirler. Bunların arasında aktif karbon bilinen üretim yöntemleri ve uygulama alanları ile günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başararak, araştırmacılar tarafından hala geliştirilen gözenekli karbon malzemelerinden biri olmuştur. Aktif karbon, büyük kristal formu ve oldukça geniş iç gözenek yapısı ile karbonlu adsorbanlar ailesini tanımlamada kullanılan genel bir terimdir. Yüksek adsorpsiyon kapasitesi sayesinde, ticari anlamda en popüler adsorban olan aktif karbon, basitçe yüksek yüzey alanı ve gözenekliliğe sahip amorf bir karbonlu malzeme olarak da tanımlanabilmektedir. Çözeltideki molekül ve iyonları, gözenekleri aracılığıyla iç yüzeylerine doğru çektiklerinden dolayı daha çok adsorban olarak değerlendirilmektedir. Aktif karbonlar, spesifik olmayan adsorbanlar olup yüksek gözenekli yapıları ile endüstride ve günlük hayatımızda, çevre kirliliğini kontrol, ağartma, koku giderme gibi çeşitli amaçlarla sıklıkla kullanılmaktadırlar. Aktif karbon gerek sıvı faz, gerekse gaz faz uygulamalarında insan sağlığına zararsız olması nedeniyle endüstriyel boyutta havalandırma proseslerinde, gaz maskelerinde, tıp ve eczacılıkta, katalizör olarak sentez sanayinde, renk koku, tat ve diğer organik ve inorganik safsızlıkların içme sularından giderilmesinde, sigara endüstrisinde, nükleer santrallerde, emisyon ortamındaki SO2’nin gideriminde, kimyasal ve farmasotik ilaçların saflaştırılmasında, altın ve gümüşün geri kazanımında ve elektrik-elektronik endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sıvı faz uygulamalarında kullanılan aktif karbonların yaklaşık % 24’ü içme suyu arıtma işlemlerinde kullanılır. Nehirler, göller ve kuyular gibi içme suyu kaynaklarının çoğu bakteri, virüs, bozunmuş bitki örtüsü, halojenli maddeler ve uçucu organik bileşiklerle kirlenmiş durumdadır. Aktif karbon ile toksik maddelerin uzaklaştırılması ve sudaki kötü kokuların giderilmesi sağlanır. Gaz fazı uygulamalarında aktif karbonun endüstriyel alandaki önemli uygulamalarından biri çözücü geri kazanımıdır. Organik çözücülerin yüksek uçuculuk özellikleri, atmosfere doğrudan verildiğinde yangın, patlama ve sağlık problemleri gibi olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Aktif karbonlar, adsorpsiyon ve sonrasında desorpsiyon ile çözücülerin geri kazanımı için etkin olarak kullanılmaktadır. Gaz ayırımı ve saf1aştırılmasındaki diğer kullanım alanları ise; doğal gazdan propan ve diğer ağır bileşenlerin ayrılması, hidrojen, azot, helyum, amonyak, karbondioksit ve karbon monoksit gibi gazlardan safsızlıkların uzaklaştırılması olarak sıralanabilir. Aktif karbon üretiminde, lignoselülozik temelli tarımsal atıklar, petrol türevi polimerik materyaller ve fosil yakıtlar hammadde kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Yeterli miktarda karbon içeren, kolay elde edilebilen ve düşük maliyete sahip hemen her madde, aktif karbon hammaddesi olarak kullanılabilmektedir.

 

Dekoratif Kaplama Hekimboard fibercement ürünler, yapısı itibariyle yüksek mukavete sahiptir. Ancak yapıların özellikle dış cephelerinde kullanılmaya başlanan kat silmesi, söve, lento, korkuluklar gibi Dekoratif ürünler uygun bıçak ve yöntemlerle rahatça yapılmaktadır. Özellikle CNC ve sujeti ile istenen her tür Dekoratif ürün kolaylıkla hazırlanmaktadır. Yapıların dış cephe kaplaması, hem görsel açıdan hem de fonksiyonel avantajları nedeniyle önemlidir. Formülünde üstün nitelikli selüloz lifi ve çimento takviyesi bulunan Fibercement ile kaplanmış yapılar, enerji kaybı, yağış ve yangın gibi binaları olumsuz etkileyen faktörlere karşı da son derece dayanıklıdır. Dekoratif olarak binalara hem görsel hem de teknik açıdan değer katan Fibercement levhalar, Hekim Yapı Devamını Oku

 

Güçlü elektriksel özelliklerine ek olarak, grafen de oldukça esnek ve saydamdır. Bu, taşınabilir elektroniklerde kullanım için çekici kılar. Akıllı telefonlar ve tabletler, grafen kullanılarak çok daha dayanıklı hale gelebilir ve belki de kağıt gibi katlanabilir.

 

Fibercement Kaplama Otoklavlı fibercement kaplama ürünleri; yapıların her türlü yüzeyinde kullanabilen, üstün özelliklere sahip selüloz lifi takviyeli çimento esaslı levhalardır. HekimBoard markası ile üretimi gerçekleştirilen fibercement cephe kaplama levhalarımız tamamen doğal maddelerden üretilmekte olup, çevre, doğa ve insan dostudur. Fibercement ürünlerin kalınlığı kullanılacakları yüzeye, proje detayına ve ihtiyaca göre ayrıca tespit edilmektedir. Cephe Kaplama Ürünleri Nasıl Olmalıdır? Cephe kaplama ürünlerinden beklenen en önemli farklılıklar, cepheye görsel zenginlik ve estetik katmasının yanında yapıyı olumsuz iç- dış etkenlerden koruması ve dayanıklılık kazandırmasıdır. Cephe kaplama için kullanılan muhtelif yapı kaplama ürünlerinin içinde; üstün yapısal özellikleri Devamını Oku Yapı Kaplama Yapı elemanlarını dış etkilere karşı korumak ve görsel zenginlik katmak amacı ile yapılan yapı kaplama uygulamalarında bir çok farklı materyal kullanılmaktadır. Yapınızda dış cephe, iç cephe, duvar, döşeme, tavan ve zemin gibi binalarda bulunan neredeyse her kısımda uygulanabilen bu imalatlar yapıların değerini ve ömrünü arttıran özelliktedirler. Yapı Kaplama Malzemesi Olarak HekimBoard Yapı Kaplama malzemelerinde aranan en önemli özellikler uygulama kolaylığı ve malzemenin geniş uygulama alanlarına sahip olabilmesidir. İçeriğinde barındırdığı selülozik elyaf ve çimento ile son derece dayanıklı bir malzeme olan Hekimboard, kolayca işlenebilme özelliği ile de yapının neredeyse her kısmında kullanılabilir. Muhteviyatı gereği her Devamını Oku Mantolama Malzemeleri Mantolama isminden de anlaşılacağı üzere bir binayı yalıtım malzemeleri ile dışarıdan sarmak demektir. Daha da açmak gerekirse farklı sıcaklığa sahip ortamlar arasındaki ısı transferine engel olmak amacıyla yapılan işlemler bütünüdür. 2001 yılında kurulan ve ana hedefi yapı sektörüne dış cephe ve iç cephe kaplama malzemeleri üretmek olan Hekim Yapı A.Ş.; cephe kaplama malzemelerinin yanı sıra mantolama firmalarının ihtiyacı olan izolasyon, yalıtım ve diğer yardımcı malzemeleri yapı sektörüne kazandırmıştır. Hekim Yapı A.Ş. hızla yükselen marka değerine sahip, bir çok ana yalıtım ürününü üreten, 2 ayrı lokasyonda ve 6 ayrı fabrikada üretimlerini gerçekleştiren yapı malzemeleri sektörünün lider firmalarındandır. Devamını Oku Dekoratif Kaplama Hekimboard fibercement ürünler, yapısı itibariyle yüksek mukavete sahiptir. Ancak yapıların özellikle dış cephelerinde kullanılmaya başlanan kat silmesi, söve, lento, korkuluklar gibi Dekoratif ürünler uygun bıçak ve yöntemlerle rahatça yapılmaktadır. Özellikle CNC ve sujeti ile istenen her tür Dekoratif ürün kolaylıkla hazırlanmaktadır. Yapıların dış cephe kaplaması, hem görsel açıdan hem de fonksiyonel avantajları nedeniyle önemlidir. Formülünde üstün nitelikli selüloz lifi ve çimento takviyesi bulunan Fibercement ile kaplanmış yapılar, enerji kaybı, yağış ve yangın gibi binaları olumsuz etkileyen faktörlere karşı da son derece dayanıklıdır. Dekoratif olarak binalara hem görsel hem de teknik açıdan değer katan Fibercement levhalar, Hekim Yapı Devamını Oku Dış Cephe Kaplama Ülkemizde inşaat sektörünün son 10 yıl içerisindeki büyüme hacmi ve kalite standartlarının hızla yükselmesi, sektörde yapılan yatırımları arttırmış ve yapılardaki kaliteyi yükseltmiştir. Özellikle mimarlık firmaları bu konuda kendilerini geliştirmiş ve dikkat çeken tasarımlara imza atmışlardır. Mimari tasarımlarda görsel zenginlik, yapının prestijini ve değerini arttıran en önemli özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Binaların estetik anahtarı olan dış cepheleri, ilk dikkat çeken ve yapının kalitesini en iyi yansıtan kısımlarıdır. Dış cephe kaplama sistemlerinde kullanılan materyallerin niteliklerinin artması ile sadece görsellik değil, uzun ömürlülük, kolay erişilebilirlik ve yalıtım özellikleri de öne çıkmaktadır. Devamını Oku

 

Fulleren veya Buckminster fulleren (diğer ismiyle “Buckyballs”), tamamen 60 Karbon atomuyla meydana gelmiş bir tür moleküldür. Küre, silindir veya elipsoit şekillerinde bulunabilir.

 

Tank, 430 milimetre genişliğinde bir besleme hattına sayesinde sıvı oksijenin içtank boyunca dolaşımını sağlardı ve daha sonra harici tankın dışından alt-sağ el harici tank/yörünge aracı bağlantı kopma bölgesine taşırdı. 430 milimetrelik besleme hattı genişliği, sıvı oksijenin saniyede yaklaşık olarak 1264 kilogram akmasını sağlardı. Uzay mekiği harici tankının %104’lük bir verimlilikle çalışması veya saniyede 1. 1099 m³’lük maksimum akışa imkan sağlıyordu.

 

Yeni bir düşünce, vakumu kapalı bir gözenek yapısına sahip malzeme ile oluşturmaktır. Bu malzeme ile zarf malzemesine gerek kalmadan vakum yalıtım paneli ile aynı düşük ısı iletkenlik değeri sağlanabilir. Bunun gibi bir malzemenin delinmesi durumunda, sonuç sadece bölgesel bir termal köprü olacaktır. Malzeme inşaat alanında da kesilip ayarlanabilir. Böyle bir malzemeye vakum yalıtım malzemesi denir. Bir vakum yalıtım malzemesi üretebilmek için, düşük bir ısı iletkenliğinde katı hal ızgara yapısı oluşturulmalı ve vakumla doldurulmuş kapalı bir gözenek yapısı gerçekleştirilmelidir. Diğer bir deyişle, gözenek yapısı kapalı olduğundan, vakum gözenek yapısı vakum yalıtım malzemesinin üretim işlemi sırasında oluşturulmalıdır. Bunu başarmanın bir yolu, oluşum sırasında kendi içinden havaya üfleyen ve takibinde iç gözenek yapısı genişleyen bir kat hal malzemesi öngörmektir. Tamamen farklı olmasına rağmen bir başka yol, gözenek gazı moleküllerini etkili ve tamamen emecek bir vakum yalıtım malzemesi ızgara yapısı veya iç gözenek yüzeyleri oluşturmak olabilir. Gözeneklerin iç yüzeyi, termal radyasyon taşınımını azaltmak için mümkün olduğunca düşük emisyona sahip olabilir. Fakat,bu, düşük katı hal ısıl iletkenliği elde etmekle doğrudan çelişkili olabilir. Vakum yalıtım malzemesinin ızgara yapısı gözeneklerin içindeki vakuma dayanabilecek kadar güçlü olmalıdır. Son olarak, vakum yalıtımı malzemelerinde hava ve su buharı difüzyonun, ızgara yapısı boyunca ve vakum gözeneklerine taşınması, düşük ısı iletkenliklerini belirli bir değerin altında (örneğin; 5 mW(mK)) en az 100 yıl boyunca tutacak kadar az olmalıdır. Uzun servis ömrü boyunca gözeneklerin içindeki boşluğu korumak vakum yalıtım malzemeler için en zor veya zor bir görev olabilir. Fakat, uygun bir vakum yalıtım malzemesi üretim süreci kurulduğunda, böyle bir üretimin hem verimli hem de rekabetçi olacağı düşünülmektedir.

 

Son zamanlarda gözenekli karbon aerojelin yeni bir formu ortaya çıkmıştır. Yeni bir adsorpsiyon malzemesi olarak aerojel reaktif boya atık işleme uygulamalarında da kullanılmaktadır. Karbon aerojelin mikro ve mezo gözenekli yapısı adsorpsiyon kapasitesine önemli katkı sağlamaktadır. Silika aerojel, yüksek gözenekli, açık hücreli ve düşük yoğunluklu, yüksek spesifik yüzey alanı, yüksek termal yalıtım değeri, çok düşük dielektrik sabiti ve düşük kırılma katsayısı gibi sıra dışı özelliklere sahiptir. Yüksek gözeneklilik ve düşük yoğunluk özellikleri sayesinde silika aerojeller katalizör, sensör ve adsorbant olarak kullanılmaktadır. Yüksek spesifik yüzey alanı ve büyük gözenek hacmi ile silika aerojel; kurutma yolu ile yağ kili kullanılarak sentezlenebilmektedir. Silika aerojel düşük yoğunluğu, sürekli gözenekli yapısı, yüksek spesifik yüzey alanı, düşük termal iletkenlik gibi arzu edilen özellikleri ile mezo-gözenekli malzemedir.

 

Sızıntılara karşı alınabilecek tedbirler arasında en önemlisi duvarlarda bulunan sıva çatlaklarının onarılmasıdır. Zamanla oluşan bu çatlaklar su sızıntısı, bakteri, rutubet ve küf oluşumu için mükemmel zemin hazırlar. Çatlaklarla mücadele etmek için Pamuk sıva ile tadilat yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kullanacağınız NANO GÜMÜŞ ile Pamuk sıva malzemeleri de rutubete karşı dayanıklı ve izolasyon etkisi oluşturacaktır.

 

130 GPa’lık (gigapaskal) gerilme mukavemeti ile çelikten 100 kat daha güçlüdür. Grafenin bu kadar ince olmasına rağmen inanılmaz gücü, onu şaşırtıcı kılmak için zaten yeterli, ancak benzersiz özellikleri burada bitmiyor.

 

Teknolojik gelişmeler tarihin akışını yönlendirir. Örneğin demir ve çelik, sanayi devrimi için çok önemli rol oynadı. Plastik ve diğer petrokimya ürünleri, hayatımızın her alanında vazgeçilmez öneme sahip.

 

Tarihi geçmişi 1930’lu yıllara kadar uzanan aerojeller; dünyanın en hafif katı malzemesi olarak bilinmektedir. Termal ve mekanik özellikleri, yüksek yüzey alanı, düşük elektrik iletkenliği, gözenek yapısının kontrol edilebilirliği ve fiziksel dayanımının yüksek olması gibi üstün özelliklerinden dolayı çok fazla kullanım alanına sahiptir. Aerojel, dondurulmuş duman görünümünde cama benzer bir malzemedir, kinetik enerjiyi absorbe eden yapısı sayesinde, geleceğin arabalarında kazaların etkilerini önlemede ve oksijen kaynağıyla direkt verilen ateşi yalıtabilmesi ile güvenlik ve yalıtım alanlarında kullanım alanı bulacaktır. Yakın gelecekte, dizüstü bilgisayarlar ya da elektronik uçak kontrol mekanizmaları gibi değerli malzemelerin yapımında aerojeller önemli yer tutacaktır. Aerojeller, genellikle sol-jel tekniği kullanılarak jel hazırlama, jelin yaşlandırılması ve kurutulması olmak üzere üç aşamada üretilmektedir.

 

Pamuk sıva, nano-gümüş teknolojisinin kullanımıyla antimikrobiyal özelliğe kavuşmaktadır. Bu da bakterilerden arınmış bir ortam demektir. Nano-Gümüş partiküllerinin 20 ppm konsantrasyonunda, 350 türden fazla bakteri ve virüsleri yok etme özelliği ve gücü vardır. Su bazlı ve Ph seviyesinin nötr seviyede olması sebebiyle hiçbir haşere ve böcek cinsini yüzeyinde barındırmaz.

 

İletken grafen kaplamalar, cep telefonlarında, tabletlerde, bilgisayarlarda, televizyon ekranlarında ve diğer ekranlarda da kullanım alanı bulacaktır. Grafen kaplamalar ayrıca üstün kimyasal, nem, korozyon, UV ve yangına dayanıklılık özelliklerine sahip koruyucu kaplamalar olarak da işlev görebilir.

 

Mantolama isminden de anlaşılacağı üzere bir binayı yalıtım malzemeleri ile dışarıdan sarmak demektir. Daha da açmak gerekirse farklı sıcaklığa sahip ortamlar arasındaki ısı transferine engel olmak amacıyla yapılan işlemler bütünüdür. 2001 yılında kurulan ve ana hedefi yapı sektörüne dış cephe ve iç cephe kaplama malzemeleri üretmek olan Hekim Yapı A.Ş.; cephe kaplama malzemelerinin yanı sıra mantolama firmalarının ihtiyacı olan izolasyon, yalıtım ve diğer yardımcı malzemeleri yapı sektörüne kazandırmıştır. Hekim Yapı A.Ş. hızla yükselen marka değerine sahip, bir çok ana yalıtım ürününü üreten, 2 ayrı lokasyonda ve 6 ayrı fabrikada üretimlerini gerçekleştiren yapı malzemeleri sektörünün lider firmalarındandır.

 

Bu nedenle, İtalya’daki Napoli Federico II Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, grafen nano dolgu maddelerinin alüminyum uçak alaşımı Al 2024-T3.6’ya uygulanan su bazlı epoksi koruyucu kaplamaların performansı üzerindeki etkisini araştırdılar.

 

Fullerenler üzerine ilk yayın Japon kimyager Eiji Osawa tarafından 1970 yılında yapıldı. Eiji Osawa teorik yöntemler ile Fullerenlerin kararlı olabileceklerini tahmin etti.[1][2][3][4] Bu ve diğer yayınları Japon dilinde olduğu için, dünya çapında tanınmadı. 15 yıl sonra 14 Kasım 1985 Nature dergisinde[5] Robert F. Curl, Jr (ABD), Sör Harold W. Kroto (İngiltere) ve Richard E. Smalley (ABD) araştırmacılar tarafından yayınlanan yayın dünya çapında ilgi görmüştür. Bunlar 1996 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanırken, Osawa göz ardı edildi.

 

Bir gaz yalıtım malzemesi temel olarak bir vakum yalıtım malzemesi ile aynıdır, ancak kapalı gözenek yapısının içindeki vakumun düşük iletken bir gaz ile ikame edilmesi gerekir. Yani, bir gaz yalıtım malzemesi temel olarak, bozulmamış durumda 4 mW/(mK)’den daha düşük bir toplam termal iletkenlik ile düşük iletken bir gazla doldurulmuş, kapalı bir küçük gözenek yapısına sahip homojen bir malzemedir. Vakum yalıtım malzemesinde olduğu gibi, gaz yalıtım malzemeler inşaat alanında ısı iletkenliği kaybı olmadan kesilebilir ve yerine uyarlanabilir. Benzer şekilde, gaz yalıtım paneller bir çivi veya benzeri bir şeyle delinirse yalnızca yerel bir ısı köprüsü olur, yani düşük ısı iletkenliklerinde kayıp yaşanmaz. Düşük iletkenliğe sahip bir gazla doldurulmuş kapalı gözenekli bir yapı oluşturmak vakumdan daha kolay olabilir. Ayrıca, gaz yalıtım malzemesi ızgara yapısı vakum yalıtım malzemesi ızgara yapısı kadar güçlü olmak zorunda değildir, çünkü bir vakumlu gözenek yapısı gazla doldurulmuş bir gözenek yapısından önce çökmeye eğilimli olacaktır. Ek olarak, düşük ısıl iletkenliği bir gaz dolu gözenek yapısı içinde muhafaza etmek, bir vakum gözenek yapısından daha kolay olabilir. Fakat, vakum yalıtım malzemeleri ve gaz yalıtım malzemeleri karşılaştırılırken, vakum yalıtım malzemeleri en büyük potansiyele sahiptir, çünkü gazla doldurulmuş bir gözenek yapısına kıyasla bir vakumda en düşük termal iletkenlik elde edilir.

izolasyon

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish
Powered by TranslatePress »