İzolasyon nedir, ne anlama geliyor? Evde izolasyon, sosyal izolasyon nasıl olur?
Son zamanlarda en çok konuşulan kavramlardan biri olan İzolasyon ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik. Peki milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren İzolasyon nedir, ne anlama geliyor? İşte hem bu soruların cevapları hem de sosyal ve evde izolasyon ile ilgili bilinmesi gerekenler…

İzolasyon nedir, ne anlama geliyor? Evde izolasyon, sosyal izolasyon nasıl olur?
Son zamanlarda en çok konuşulan kavramlardan biri olan İzolasyon ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik. Peki milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren İzolasyon nedir, ne anlama geliyor? İşte hem bu soruların cevapları hem de sosyal ve evde izolasyon ile ilgili bilinmesi gerekenler…
ABONE OL
14.04.2020 – 20:26Milliyet Haber

İzolasyon günün hakkında en çok merak edilen konulardan biri oldu. Peki izolasyon nedir?

SOSYAL İZOLASYON NEDİR?

Sosyal izolasyon, grip ve tüberküloz gibi havadan bulaşan hastalıkların yayılmasının önüne geçmek için kişinin kendini toplumdan kısmi veya tamamen uzaklaştırmasıdır. Sosyal izolasyonda okul, festival, toplu taşıma araçlarının, bankaların ve marketlerin kapanışları gibi uygulamalar yapılır.

EVDE İZOLASYON NASIL UYGULANIR EVDE İZOLASYON NASIL UYGULANIR?

Kendini izole etmek İngiltere’deki kullanımı ile esas olarak evde kalmak ve egzersiz yapma dışında evden çıkmamak olarak tarif ediliyor. Okula, işe gitmiyor kamusal alanlara girmiyorsunuz. Kendini izole etmesi istenenlerin gıda ve diğer ihtiyaçları için alışverişe de mümkünse çıkmaması gerekiyor.. Bu ihtiyaçlarını karşılayacak kimsesi olmayanların alışverişe çıkmaya mecbur kalırlarsa ev dışında her türlü sosyal teması minimuma indirmeye özen göstermeleri isteniyor.

KİMLER KENİNİ İZOLA ETMELİ KİMLER KENİNİ İZOLA ETMELİ?

Covid-19 belirtileri gösteren herkesin kendini izole etmesi gerekiyor. Bu belirtiler 37.8’in üzerinde ateş, öksürük ve solunum güçlüğü olarak tarif ediliyor. Aynı zamanda bu belirtileri gösteren kişiyle aynı evi paylaşan herkesin de kendisini izole etmesi gerekli. Yalnız yaşıyorsanız, belirtilerin ortaya çıkışından itibaren 7 gün evde kalmalısınız. 5 Eğer siz veya birlikte yaşadığınız bir kişi bu belirtileri gösterirse, bütün hanenin 14 gün kendilerini izole ederek, belirtilerin gelişip gelişmediğini gözlemesi gerekiyor. Bu süre içinde evdekilerden biri daha hastalık belirtileri göstermeye başlarsa o zaman 7 gün daha izole olmaları gerekiyor. Daha sonra hastalanan her bir kişi için izolasyon süresi 7 gün daha uzuyor. Hastalık belirtilerini gösteren kişilerin iyi havalandırılmış bir odada kalıp evdeki diğer kişilerden uzak durmaları tavsiye ediliyor.

İzolasyon Nedir? | Yararları
Binaların ömrünü uzatmak, içeriden daha konforlu olmasını ve dış etkenlere karşı binanın korunması için yapılan tüm önem arz eden işlemlere izolasyon adı verilir.
İzolasyon yapılmış olan binalar yağmur, kar, sıcak veya soğuk gibi havalarda bu etkenlere karşı binayı korumaktadır. Yaz ve kış aylarında bina içerisinde sıcaklığı koruyarak daha konforlu bir şekilde yaşamış olur, korumalara ek olarak ses yalıtımını da sağlayarak sağlıksız seslerden uzaklaşmış olabilirsiniz.
İzolasyon günümüzde sadece çatı için yapılıyor olarak bilinse de bu düşüncü yanlıştır. İzolasyon binanın tüm bölgelerine yapılabilmektedir. Temelden binanın yan yüzeylerine, tavan yüzeylerinden çatısına kadar izolasyon yapılabilmektedir. Sağlıklı bir bina için binaya tam bir izolasyon yapılması gereklidir.
Tam izolasyon yapılmış bir binada uzun vade de binaya yapmış olduğunuz masraflar size geri dönecektir. Yapmış olduğunuz ısı yalıtımları ile doğalgazdan tasarruf elde ederken, su yalıtımı öncesinde binada oluşmuş hasarlar için tamir parası ödemenize gerek kalmayacaktır. Gereksiz masraf ve para harcaması olarak görmüş olsanızda başlangıç olarak zamanla ne kadar ihtiyaç duyulduğunu fark edeceksinizdir.
İzolasyon binaların yanı sıra havuz, balkon gibi yerlere de yapılabilmektedir. Havuzlarda, balkonlar vb. Yerlerde olası su kaçaklarını engellemek amacıyla oldukça tercih edilen bir işlemdir.
Neden İzolasyon Yaptırılmalıdır?
Binanızın yapıldığı tarihten bugüne bina ne kadar sağlam olsa da zamanla hasar görmektedir. Günümüzde bina içerisinde en çok karşılaşılan durumlardan biri de su kaçağı durumları. Bu durumlarda sızan sular oldukça kötü kokulara ve kötü görüntülere neden olmaktadır. Bu durumlara ek olarak rutubet oluşmasına da neden oluyor. Bu durumlardan engellenebilmesi adına izolasyon oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

İzolasyonda Yalıtım Çeşitleri
3 çeşit yalıtım türü mevcut.
1- Ses Yalıtımı
Yaşanılan ortamda sizi rahatsız eden seslerin bina içerisine girmesini engelleyerek bu kirli seslerden kurtulmanızı sağlar. Günümüzde birçok yerde kullanılmaktadır. (Sinema, hastane vs.) Ses yalıtımı binanın dışına yapıldığı gibi iç kısımlarına da eklenebilir. Komşulardan rahatsız olma gibi durumlar söz konusu olduğunda ses yalıtımı ile bu durumların üstesinden kolaylık ile gelinebilir.
2- Isı Yalıtımı
Farklı ortamlarda bulunan ilişkisiz sıcaklıklar arasında geçişi minimize ederek ortamların kendi sıcaklıklarının korunmasını sağlar. Bu şekilde kış aylarında ısı kaybetmezken yaz aylarında da dışarıdan içeriye sıcak hava giremiyor olacaktır. Kış aylarında yapılan ısı yalıtımı ile odalar daha kolay bir şekilde ısınırken, ısınan bu havanın dışarıya çıkışı engellenmiş olmasıyla birlikte tasarruf etmenizi sağlanacaktır.
3- Su Yalıtımı
Yağmur, kar vs. Hava koşullarında zaman içerisinde toprak altından gelecek yeraltı sularından binayı koruması amacı ile kullanılmaktadır. Bu yalıtım binanın temelinden, çatısına kadar geçerlidir. Ayrıc açoğu dairenin sıkıntısı olan küf ve mantar sorunları da su yalıtımı ile birlikte engellenebilmektedir.

İzolasyonun Yararları
• Binada ısı yalıtımı ile birlikte yaz ve kış aylarında tasarruf edersiniz.
• Ses yalıtımı ile rahatsız eden seslerden kurtulursunuz.
• Binanın ömrünü uzatır ve daha şık bir görünüm elde etmesine yardımcı olur.
• Kış aylarında binaya su girişleri engellenir.
• Uzun süre binaya bir bakım yapma gereksinimi duyma ihtiyacınız kalmaz.

izolasyonHaberler

#izolasyon #izolasyondünyası #izolasyonmalzemesi #i̇zolasyon #izolasyonbakım #izolasyonu #izolasyondunyasi #izolasyongünleriİzolasyon malzemeleri nedirİzolasyon Sistemleri Ne İşe Yarar?Mersin izolasyonSas Mikrofiber izolasyon çözümleriSu Yalıtım Hizmeti Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir