İzolasyon

Son zamanlarda birçok yapı içerisinde ve birçok amaç doğrultusunda kullanılmakta olan İzolasyon ile ilgili birçok farklı soru sorulmaktadır. İzolasyon nedir? Hangi maksatlar ile kullanılır? Faydaları nelerdir? Hangi noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir? Şeklinde birçok soru sorulmakta ve bu sorulara yanıt aranmaktadır. Merak edilen tüm bu noktaları sizler için sasizolasyon.com olarak tüm detayları ile birlikte paylaşacağız.

İzolasyon Nedir?

İzolasyon nedir? Sorusu ilk ve temel olarak sorulmakta olan sorudur. Yapılarda kullanılmakta olan izolasyon her hangi bir malzemenin kullanılmaması ile birlikte istenilen mekanı ile dışarısı arasındaki enerji geçişini en aza indirmek olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde yalıtım olarak da adlandırılmaktadır. Birçok farklı ürün kullanılması ile birlikte yalıtım yapılabilmektedir.

İzolasyon tanımı tek bir şekilde yapılsa da uygulanacağı noktalar açısından ciddi farklılıklar içermektedir. Örneğin çatı için kullanılacak olan izolasyon ile dış cephe için kullanılacak olan izolasyon arasında oldukça büyük bir fark bulunmaktadır. Verimin artması ve kullanıcıların memnuniyet oranının yükselmesi maksadı ile kullanılmakta olan malzemelerde değişkenlikler olabilmektedir.

Neden İzolasyon Yapılmalı?

İzolasyon yapılması günümüzde artık nerede ise olmaz ise olmaz denilebilecek uygulamalardan birisi olarak bilinmektedir. Birçok sebep ile bu işlemin yapılması kullanıcıya faydası olmaktadır. İzolasyon yapılmış olan bir konut veya iş yeri ile yapılmamış olan arasında ciddi farklılıklar ortaya çıkmaktadır.

İzolasyon yaptırmak ilk olarak uzun yıllardan beri kullanılmakta olan binaların ister istemez hazar görmeleri sonucu onarım ihtiyacının ortaya çıkmasından sebep yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca son zamanlarda kullanılmakta olan binalarda su kaçağı gibi sorunlar oldukça fazla bir şekilde görülmektedir. Böyle bir arızanın oluşması ile kötü kokular ve görüntünün oldukça kötü olması gibi sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Su kaçaklarının bulunması oldukça önemli sağlık sorunlarına sebebiyet verecek rutubet oluşumuna da sebebiyet vermektedir. Tüm bu olumsuz durumlardan kurtulabilmek adına izolasyon yaptırmak oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Su izolasyonu

Binalar birçok açıdan su tesiri altında kalmaktadır. Bunlardan ilki yağışlardır. Gerek kar yağışları gerek yağmur yağışları ile ilgili binalar sürekli olarak tesir altında kalmaktadır. Aynı zamanda yağışlar dışında yer altı suları da bina ile ilgili önemli derecede sorun oluşturabilecek koşul durumundadır. Su izolasyonu bu etkilerden binaları kurtarmak maksadı ile hazırlanmakta olan bir çalışmadır.

Su ile ilgili binanın zarar görmesini engellemek sadece binanın bazı bölgelerine yapılmakta olan bir çalışma değildir. Birçok alanda bu çalışma yapılmaktadır. Gerek dış cephede olsun, gerek temel ile ilgili çalışmalarda olsun ve gene gerek çatının su ile ilgili temaslarında olsun birçok alanda bu çalışma yapılması gerekmektedir. Zaman içerisinde önlem alınmaması ile birlikte telafisi mümkün olmayan bir durum ile karşılaşmak mümkündür.

Yapılan su izolasyonu ile birlikte birçok evde bulunmakta olan küf sorunu da ortadan kalkmış olacaktır. Yaşam kalitesini ve görüntü kalitesini oldukça etkileyecek olan küf doğru ve kaliteli bir şekilde yapılacak olan yalıtım ela ortadan kaldırılabilir. Aynı şekilde evlerde ve binalarda ciddi sağlık ve görüntü kalitesini etkileyen mantar oluşumu da böylece ortadan kalkmış olacaktır.

Çatı İzolasyonu

Çatı izolasyonu binanın ısı kaybını önlemek maksadı ile yapılmakta olan bir çalışmadır. Çatının altında kalan yaşam alanları ile dışarısı arasında enerji akışını oldukça iyi bir şekilde kesmektedir. Çatının yalım yapılması tek ve standart bir şekilde yapılmamaktadır. Kullanılacak olan alanın bulunup bulunmadığına göre kullanılacak olan malzemelerde değişkenlik göstermektedir. Çatının altındaki alanın yaşam alanı olarak kullanılıp kullanılmasına göre kullanılacak olan malzemede değişkenlik olmaktadır.

Elyaf İzolasyonu; çatının altında kalan bölümün kullanılması ile ilgili bir netlik bulunması halinde bölgeye elyaf kullanılabilmektedir. Elyaf olarak da birçok seçenek seçilebilmektedir. Binanın konumu, bölgesi ve bölgesinin almış olduğu yağış ve sıcaklık durumuna göre bu malzeme değişkenlik göstermektedir. Ayrıca yalıtım yapacak olan kişinin ekonomik durumuna göre de kullanılacak olan malzeme değişkenlik göstermektedir.

Şişmiş Elyaf İzolasyonu; ısıyı kendi içerisinde hapsetme özelliği bulunmasından dolayı tercih edilmekte olan seçeneklerden birisidir. İzolasyon ile ilgili devlet tarafından yayınlanmış olan yönetmeliklere uygun olarak hazırlanmış bir yalıtım yöntemi olarak bilinmektedir.

Çatı yalıtımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki düz bir çatının bulunması halinde önem arz etmektedir. Düz bir çatısı bulunan vatandaşlar yalıtımları bu çatının üzerine olacak şekilde yapmalarında daha büyük fayda bulunmaktadır. bunun dışında bu şekilde bir çatı kullanmakta olan vatandaşlar su geçirmez çatı kaplaması da kullanabilmektedir.

 

İzolasyonun faydaları

İzolasyonun faydaları oldukça fazladır. Belirgin ve en fazla bilinen faydaları sıralamak gerekirse;

  • Binaların ömrünü uzattığı bilinmektedir. Eşitli sebeplerden dolayı binanın yıpranmasını ve eskimesini önlemektedir. Yağmur, kar ve yer altı suları gibi binayı çürütecek olan etkenlerin uzaklaştırılması ve bina ile iletişiminin kesilmesi ile bina ömrü uzayacaktır.
  • Dış etkenlerden dolayı binan yıpranması ve kullanılamaz hale gelmesi geciktirilmektedir. Normal şartlarda 15-20 yıl kullanım süresi olan binaların izolasyon ile 40 yıla kadar kullanımları sağlanmaktadır.
  • Mevsimler arasında ki farklılıklar göz önünde bulundurularak oturulması daha rahat olan evler oluşmaktadır. Kış aylarında yakıttan daha fazla tasarruf edilmesi sağlanmaktadır. Aynı şekilde yaz aylarında evler daha serin olmaktadır.
  • Yapılan ses yalıtımı ile birlikte binalarda daha sağlıklı ve huzurlu bir oturum yalıtım ile sağlanmaktadır.
  • İzolasyon günümüzde sadece çatıya yapılmamaktadır. Bu sebeple faydaları oldukça fazla artmaktadır. Bu sebeple yapılan bölge ile doğru orantılı olarak faydaları da artmaktadır.
  • Faydalardan en üst noktada istifade edebilmek için tam olarak bir yalıtım yapılması gerekmektedir. Bu şekilde en üst noktada fayda sağlanabilir.
  • İzolasyon geri dönüşümü olan bir yatırımdır. Belli bir süre sonra ödemekte olduğunuz miktar size geri dönmüş olacaktır. Bilhassa ısı anlamında yapacağınız tasarruf ile birlikte belli bir zaman sonra bu işlemden kar bile elde etmeniz mümkündür.
  • Yapılan su yalıtımı ile birlikte binaya tamir giderleri açısından oldukça büyük bir azalma oluşacaktır. Buda oldukça büyük bir kar anlamına gelmektedir.

Yapılacak olan işlem ilk etapta gereksiz olarak görülmektedir. Fakat ilerleyen zamanlarda ne kadar doğru bir karar verilmiş olduğu anlaşılacaktır. Kısa zaman içerisinde yapılan yalıtım ile birlikte daha rahat ve daha hesaplı bir şekilde binalarda huzur içerisinde oturum sağlanacaktır.

 

İzolasyonun incelikleri

İzolasyonun incelikleri bulunmaktadır. Her yapılan işçiliğinin kendisine göre bir inceliği bulunmaktadır. yapılan tüm işlemler her firma tarafından eşit olarak sunulmamaktadır. Hizmet kalitesi anlamında firma tercihi yapılırken hassas bir şekilde yapılması gerekmektedir. Böylece istenilen sonuç tam olarak sağlanmış olacaktır.

İşçilik içerisinde önem arz eden konulardan birisi kullanılacak olan malzemenin kalitesidir. Yalıtım anlamında birçok farklı malzeme kullanılmaktadır. Bu ürünlerin bölgeye uygun olarak seçilmesi gerekmektedir. Genel olarak soğuk bir memlekette yapılması gereken yalıtım ile sıcak olan bir bölge arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Kullanıcıların amacına uygun ve kaliteli bir malzeme ile yalıtımın yapılması uzun bir zaman bu konularda her hangi bir sorun olmayacağı anlamına gelmektedir.

 

Ev İzolasyonunun Faydaları

Ev izolasyonunun faydaları nerede ise saymakla bitmeyecek kadar fazla olduğu söylenebilir. Evlere yalıtım yapmak artık nerede ise mecburiyet içermektedir. İlk olarak soğuk bölgelerde kış ayı masraf ayı olarak bilinmektedir. Bu bölgelerde yakıt masrafı en büyük giderler arasında bulunmaktadır. fayda olarak ilk bu tasarruftan söz edilmesi uygun olacaktır. Yakıt masrafını yaklaşık olarak %30 gibi aşağılara çekmesi ev açısından sayılabilecek ilk fayda ve en büyük fayda olarak sayılabilmektedir.

Binaların ömrü açısından da izolasyonun önemi bulunmaktadır. Bilhassa su izolasyonu yapılması ile birlikte evlerin ömrü daha yüksek seviyelere çıkarılmaktadır. Birçok hastalık sebebi olarak bilinmekte olan rutubet de izolasyon ile sonlandırılmaktadır. Evlerde oluşmakta olan küf içinde kesin çözüm olarak izolasyon gösterilmektedir.

Yalıtım için boşa bir gider demek çok yanlış olacaktır. Yapılan yalıtım mutlaka geri dönüşümü olmakta olan bir yatırımdır. Birçok anlamda kullanıcıların kar etmesinden dolayı, giderler azalmakta ve netice olarak kazanan kullanıcılar olmaktadır. bu faydalardan tam olarak yararlanabilmek için işinde ehil bir kadro ile çalışmak gerekmektedir. Böylece daha uzun süreli bir şekilde yalıtımdan istifade etmek sağlanacaktır.