Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok ev yalıtım türü vardır, ancak sonuçta seçiminiz aşağıdakilere bağlı olacaktır:

• Evinizin konumuna yerel bina yönetmeliklerinde tanımlandığı şekilde bir R değeri atanacaktır. R-değerleri ülke çapında büyük farklılıklar gösterir, örneğin, Maine’deki biri Arizona’daki birinden farklı gerekli minimum R-değerine sahip olacaktır. Tüm inşaatçılar yerel gereksinimlerin farkında olmalıdır. Maine’de, değerler zeminler ve duvarlar için R-19’u okurken, yüksek R-30’lar ile R-40’lar çatılar için geçerlidir. Daha ılıman iklim yerleri için, zeminler / duvarlar ve tavanlar için minimum değerler sırasıyla R-10 / R-11 ve R-19’dur.

• Tavan aralığınızda çalışan bir kanal sistemi varsa (tavan kanalının varlığı tavanda daha sıkı yalıtım gerektirir).

• Evinizin çerçeve stili

Daha yüksek R değerlerini karşılayan ev yalıtım tipleri yaz mevsiminin serin ve kışın sıcak olmasını sağlar.

Maksimum enerji verimliliği amacıyla, gereken minimum değerin% 50’sinden daha yüksek bir R-değeri göz önünde bulundurmanız önerilir. Ancak pratik anlamda yapın. Yapımcıya veya kendinize, herhangi bir boşluğa rastgele çok yüksek R-değeri yalıtımı uygulayacağına güvenmeyin. Bunun yerine üreticinin önerilerini okuyun.

Temelde iki ev yalıtım tipi vardır: nem hareketi dostu ve değil. Herhangi bir nem hareketini engelleyen tipe, kapalı hücreli köpük denir. İzin veren tip şu üç biçimde gelir:

• Gevşek Fil

• Vuruş

• Açık hücreli köpük

Gevşek Fil

Gevşek dolgu, ince köpük, lif, fiberglas, mineral yün, cüruf yünü, taş yünü veya selüloz parçacıklarından oluşur. İzolasyon, bu parçacıkları bir evin tavanına, duvarlarına veya tavan arasına üflemek için pnömatik tabancalar kullanılarak uygulanır.

• Fiberglas, kum gibi diğer doğal içeriklerin yanı sıra% 20 -% 30 geri dönüştürülmüş camdan oluşur.

• Mineral yün esas olarak endüstriyel üretimden elde edilen geri dönüştürülmüş yan üründen oluşur.

• Taş yünü, yüksek fırın cürufu, alüminosilikat kaya (genellikle bazalt) ve dolomit veya kireçtaşının bir kombinasyonudur.

• Cüruf yünü aslında çelik imalatındaki atıklardan elde edilir. Hem cüruf hem de taş yünü izolasyonlarının daha çevre dostu olduğu söylenir, çünkü aksi takdirde bir toprak fili ile sonuçlanacak olan atık veya yan ürün malzemelerini yeniden kullanırlar. Ek olarak, üreticilere göre daha az enerji üretmeleri gerekiyor. Cüruf ve taş yünü yalıtımı etkili emici kapasite sağlar ve bakteri ve küf dirençli, yanıcı olmayan ve yanıcı olmadığı için not edilir.

• Selüloz yalıtımı yaygın olarak “yeşil” ev yalıtım tipi olarak tanınır; geri dönüştürülmüş gazete ve doğal ahşap bileşimi için. Yalıtım pnömatik hava üfleyerek uygulandığından (geleneksel döşenmiş tabakalar yaklaşımı yerine), sıkı, garip köşelere (borular gibi) kolayca sığar. Akranları arasında en yüksek R değerini sunar. Bununla birlikte, üflemeli yalıtım için, R değeri sadece yalıtım tamamlandıktan sonra ölçülebilir. Selülozun ilave bonusu, yangın geciktirici olan ve kendini sınıf-1 yangın derecesi kazanan kimyasal katkı maddelerine sahip olmasıdır. Selüloz yalıtımı Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu standartlarına uymak zorundadır. Selüloz kurulum malzemesi kalitesi ve kurulum prosedürleri, hükümet ve sanayi tarafından yayınlanan standartlara uygun bir sertifika programları oluşturmak için çok sayıda test laboratuvarı da yürütülmüştür. Ulusal Ev Yapımcıları Birliği Ulusal Araştırma Merkezi bu tür sertifikalardan sorumlu kuruluştur.

Çerçevenizi tamamladıysanız, bu ev yalıtım tipinden faydalanmak için çok geç olmayabilir. Duvar saplamaları arasında kesiler yaparak başlayın, ardından deliklere üfleme işlemi ile devam edin ve son olarak delikleri kapatın. Ek yardım için lütfen üreticinize veya kalifiye bir uzmana danışın.

Selüloz yalıtımının R-değerinin ömrü boyunca statik kalmayacağını unutmayın, bu nedenle bu çökelme için gerekli telafileri yapmak için zaman zaman daha fazla selülozun eklenmesi gerekecektir.

Akü İzolasyonu

Geleneksel fiberglas tipi ev yalıtımı, duvar saplamaları arasında, zeminde veya tavana yayılmış fiberglasa (uzun ve önceden kesilmiş rulo formunda gelir) sahiptir. Yanlış muamele, etkinliğini kaybetmenin önemli bir nedenidir. California Enerji Komisyonu’ndan yapılan araştırmalar, yarım inçlik bir boşluğun bile verimliliği yüzde 50 oranında azaltacağını gösteriyor!

Fiberglas keçe yalıtımı seçenekleri çoktur, sizin için en uygun olanı yerel üreticinizle konuşun.

Açık Hücreli Köpük

Açık hücreli köpük yalıtımı yumuşak yalıtım kategorisine aittir. Tedarik edilen malzemeler boşluklara uyacak şekilde levhalar halinde kesilir veya köşelere püskürtülür (kürlenmesi sadece birkaç dakika sürer). R değeri bu tabakaların karşılık gelen kalınlığı ile belirlenir. Bu tip ev yalıtımı tipik olarak bodrumlarda ve vinil kaplamaların altına uygulanır.

Denim, Pamuk ve Soya

Kullanım tarihlerinin üzerinde mavi kot pantolon veya pamuklu tişörtler var mı? Bunlar, evinizi rahat ve rahat hale getirmek ve soğutma ve ısıtma için enerji kullanımında çok fazla tasarruf sağlamak için mükemmel alternatiflerdir. Bu, halk arasında hızlı bir alternatif haline geldi.

Geri dönüştürülmüş kottan ‘ilham alan’ pamuk izolasyonu formaldehit ve asbest içermez; bu nedenle burun, deri ve boğazı olumsuz etkilemez; en iyisi, mükemmel ısı tutma özelliklerine sahiptir; ayrıca, daha ağır yapısı nedeniyle nispeten iyi bir ses emicidir.

Denim yalıtım, uygulamalarda esneklik sunar: rulolar, keçeler veya üfleme. Bu, geleneksel fiberglas yalıtımdan daha pahalı bir ev yalıtım türüdür, ancak avantajları göz önüne alındığında yine de faydalı olabilir.

Soya bazlı sprey köpük yalıtımı, sahneye yeni gelen ve pahalı olabilen, ancak yavaş yavaş çekiş kazanıyor. Kaynak malzemesi olarak Amerikan yetiştirilen soya fasulyesini kullanır (böylece yenilenebilir) ve orijinal hacminin 100 katına kadar genişleyebilen tüm boşluklar ve köşeler tamamen doldurulacaktır. Ek olarak, küf, nem, kemirgenler veya böceklere karşı oldukça dayanıklıdır.

Gavin Berman, EnergySmartDesign.com [http://energysmartdesign.com/] web sitesine düzenli olarak katkıda bulunmaktadır. Yenilikçi tasarımı ile evinizi daha enerji verimli hale getirmenin yollarını düzenli olarak yazıyor.

Orijinal makaleyi görüntülerle birlikte görüntülemek için lütfen Ev Yalıtım Tipleri’ni ziyaret edin [http://energysmartdesign.com/home-remodeling/home-insulation-types]. Enerji Akıllı Tasarım.

Makale Kaynağı: https://EzineArticles.com/expert/Gavin_Berman/686839

izolasyon

Doğru Ev Yalıtımı Sizi Kışın Sıcak Tutacakkışın ev yalıtımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir