didim izolasyon inşaat tadilat

Didim izolasyon İnşaat/Tadilat

Teknik eğitmen inşaat tekniker Fadime kartal Uygulama uzmanı Elham Kartal.

Yapıların çok daha uzun bir süre dayanıklı bir şekilde formunu koruması amacıyla, izolasyon hizmetlerinden yararlanılması gereklidir. Ev, işyeri vb. yapılar izolasyon hizmetlerinin sıklıkla gerek duyduğu yapıların başında gelmektedir.

Yapılar için yapılacak olan izolasyonlar, kullanım amaçlarına göre farklılıklar göstermektedir. Isı izolasyonu, su izolasyonu, ses izolasyonu, çatı izolasyonu vb. izolasyonlar, izolasyon hizmetlerinin en sık tercih edilenleridir.

Isı İzolasyon Hizmetleri

Çoğunlukla binalarda ve tesisatlar üzerinde kullanılan bir izolasyon türüdür. Isı izolasyonu yaparak, binanın ömrünü uzatabilmek, bina içerisinde ki ısıtma sistem masraflarını azaltarak ve kişilerin konforunu sağlamak mümkündür. Mantolama olarak adlandırılan işlem, ısı izolasyonunun bir çeşididir. Mantolama işlemi, Sprey Poliüretan olarak adlandırılan işlem kadar etkili olmayabilir.

Dış Cephe İçin Isı İzolasyon Hizmetleri

Binaların dış duvarlarında oluşan ısı kayıpları, binanın yüksekliğine göre değişiklik göstermektedir. Bina yüzeyi ne kadar uzunsa, ısı kaybı da aynı oranda artış göstermektedir. Çok yüksek katlı binalarda ısı kayıp oranı %40 civarlarında olurken, tek katlı binalarda ise %25 civarında olmaktadır. Isı izolasyonu, ısı gerilimlerini önlemek ve yapı elemanlarının ısı depolama özelliğinden faydalanabilmesi için dış cephe ısı izolasyonu yaptırılmalıdır.

Çatı İçin Isı İzolasyon Hizmetleri

Binalarda toplam ısı kaybının ortalama olarak %25’i, çatılarda meydana gelmektedir. Isı kaybını en az düzeylerde tutabilmek için, çatı için ısı izolasyonu yaptırılmalıdır.

Isı İzolasyonu İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Bitişik olan yapı malzemelerinin ısı iletim direncini arttırmak veya dışarıya çıkan ısı miktarını en az düzeye indirebilmek için kullanılan TS 825 ve Alman DIN 4108 normlarına göre ısı iletim katsayısı 0,060 kcal/mh derecede olmaktadır. Bu derecenin altında olan malzemeler de ısı yalıtım malzemesi olarak kabul edilmektedir.

Isı İzolasyonu İçin Kullanılan Malzemeler Hangi Özellikte Olmalıdır?

 • Isı iletim katsayıları küçük değerlerde olmalıdır.
 • Hafif olmalıdır.
 • Kokusuz olmalıdır.
 • Çürümeye karşı dayanıklı olmalıdır.
 • Yanıcı özellikte olmamalıdır.
 • Canlı sağlığına zararlı olmamalıdır.

Isı İzolasyonunun Avantajları

 • Büyük bir ölçüde ısı tasarrufu sağlar.
 • Çevre kirliliğini önler.
 • Isı konforu sağlar.
 • Enerji tasarrufu sağlar.

Su İzolasyon Hizmetleri

Suyun ahşap, metal, demir, taş, tuğla ve benzeri malzemeler üzerinde oluşturacağı deformasyon etkisini en aza indirgemek için yapılan izolasyon türüne, su izolasyonu denilmektedir. Binaların çeşitli, banyo, mutfak, çatı, teras vb. alanlarında mutlaka yapılması gereken bir izolasyon türüdür.

Su izolasyon hizmetlerinden yararlanmayan yapılar, zaman içerisinde çürümelere, sızıntılara ve çökmelere maruz kalır. Su izolasyonu işlemlerinde kullanılacak olan izolasyon malzemeleri, kaliteli olmalıdır ve yapılacak olan izolasyon işlemleri iyi bir şekilde yapılmalıdır.

Su İzolasyonu İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Su izolasyonu yapılacak olan yapılarda, kaliteli malzeme seçimi yapılmalıdır. Kalitesiz malzemeler ile yapılan su izolasyonlarında, sızıntı, çökme ve rutubet gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Örtü olarak adlandırılan alanlarda, bitümlü ve sentetik örtüler kullanılmaktadır.

Sürme olarak adlandırılan alanlarda, bitüm, çimento, poliüretan, akrilik içerikli malzemeler kullanılmaktadır.

Su İzolasyonunun Avantajları

 • Yapıların daha uzun ömürlü olmasını sağlar.
 • Su sızdırma sorunlarına engel olur.
 • Rutubet gibi sorunlara engel olur.

Ses İzolasyon Hizmetleri

Ses izolasyon işlemi, adından da anlaşılabileceği üzere gürültüyü en aza indirgemek üzerine yapılan bir izolasyon türüdür. Kişilerin bina içerisinde ki konfor düzeyini en iyi şekilde tutabilmek için, ses izolasyonu yaptırılması önerilir.

Ses İzolasyonu İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Ses izolasyon işlemi yapılacağı zaman, akustik sünger, yanmaz akustik sünger, akustik panel, kauçuk ve mantar içerikli zemin levhaları, bariyerli yanmaz sünger, cam yünü, ahşap yünü, poliüretan ve benzeri malzemeler kullanılmaktadır.

Ses İzolasyonunun Avantajları

 • Gürültü düzeyini en az düzeyde tutmayı sağlar.

Nem İzolasyon Hizmetleri

Binaların iç ve dış cephelerine yönelik olarak temelden tavana kadar yapılması gereken bir izolasyon türüdür. İnsanların ve hayvanların sağlığını olumsuz olarak etkileyen nem, sağlık için önemli olduğu kadar görüntü kirliliği açısından da önemlidir.

Özellikle astım hastası olan kişilerin nemli ortamlarda bulunması, sağlıklarını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir.

Özellikli olarak sulak bölgelerde yapılan binaların nem yalıtımı için özel tekniklerin kullanılması gerekmektedir. En kalıcı ve kesin çözüm ise, Sprey Poliüretan Köpük kullanılarak nem izolasyonunun yapılmasıdır.

Nem İzolasyonu İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Nem izolasyonu için, astar, nem yalıtım sıvası ve boya gibi malzemeler kullanılmaktadır. Malzemelerin kalitesi seçim için oldukça önemlidir. Kalitesiz malzemeler ile yapılan nem izolasyonları zaman içerisinde etkisini yitireceği gibi daha fazla maliyete sebebiyet verecektir.

Nem İzolasyonunun Avantajları

 • Sağlığınız için gerekli olan bir izolasyon türüdür.
 • Ortamda ki fazla nemin oluşumuna engel olmaktadır.

Rutubet İzolasyon Hizmetleri

Binaların ömrünü giderek azaltan ve insan sağlığını büyük bir ölçüde olumsuz etkileyen rutubet, genellikle sıcak ve soğuk akımın, duvarların içerisine birleşmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu gibi sorunları engellemek amacıyla, rutubet izolasyonu yaptırmanız gerekmektedir.

Rutubet İzolasyonu İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Su izolasyonu sırasında kullanılan malzemeler, rutubet izolasyonu için de geçerlidir.

Rutubet İzolasyonunun Avantajları

 • Sağlığınız için gerekli olan bir izolasyon türüdür.
 • Binanın ömrünü uzatmaya yardımcı olur.
 • Görüntü kirliliğini engeller.

Didim/AYDIN bölgesi dışındaki bir bölgedeyseniz sizler için bayilerimize ulaşabilirsiniz.