Bodrum izolasyon

Bodrum izolasyon

Dünya sektöründe değişen teknolojinin gelişmesi, bazı sektörlerin gelişmesine ve büyümesine yol açmaktadır. Bu sektörlerin başında inşaat sektörü gelmektedir. Dünya nüfusunun devamlı olarak artması, yeni iş alanlarının orta çıkması, global ekonomide yatırımcıların inşaat sektörüne eğilimlerini arttırmıştır. Teknolojik gelişmeler ile binalar, villalar, büyük iş merkezleri, hastaneler vb. Yapılara ihtiyaç artmıştır. Bu yapıların inşa süreçleri baştan sonrasında kadar çok zorlu aşamalar içermektedir. Sadece yapı tamamlandıktan sonra bile yapının uzun ömürlü olması ve sağlıklı kullananılması, olumsuzluklardan korunması için yapılması ihtiyaç duyulan ek önlemler ve uygulamalar vardır. Bu uygulamaların başında yapıların ısı ve su izolasyonu gelmektedir. Özellikle ısı ve su yalıtımı bir yapının kullanım ömründe çok büyük etkiye sahiptir. Yalıtım işlemi yapılmış binaların kıymeti ve kullanım ömürleri artmaktadır. İstanbul benzer biçimde mega şehirlerde artan nüfus ile beraber her geçen gün gereksinimlara göre yeni binalar yapılmakta, mevcut binalar ise iyileştirme ve güçlendirme işlemleri görmektedir. İstanbul izolasyon olarak, İstanbul Avrupa Yakası İzolasyon yalıtımı konusunda son olarak teknoloji araçlar, yapı malzemeleri kullanarak ve kendi alanında uzman ekip arkadaşlarımızla beraber Bodrum izolasyon olarak hizmet vermekteyiz.

Evinize, işyerinize yada herhangi bir yapıya yalıtım yapmış oldurmanız gerektiği durumlar olabilmektedir. İzolasyon ile ilgili verilen hizmetlerin kapsamı çok geniştir. İzolasyon çeşitleri içinde, beton izolasyonu, çatı izolasyonu, su izolasyonu, duvar izolasyonu ve benzeri izolasyonlar bulunmaktadır. Evinize, işyerinize yaptıracağınız izolasyon hem binanızın ömrünü uzatacak aynı zamanda her geçen yıl daha da artan kış aylarında ısınma, yazları soğutma maliyetinizi azaltacaktır. İzolasyon çeşitlerini ve nasıl yapılmasını gerektiğini aşağıdaki yazımızda okuyabilirsiniz.

Su İzolasyonu Nedir?

İnsanlar tarihin her döneminde yaşadıkları yaşam alanlarının korunaklı ve güvenli olmasını istemiş ve bunun için çabalamışlardır. Tarih öncesi ilk insanların barınak olarak kullandıkları mağaralar oldukça korunaklı oldukları için tercih edilmiştir. Çadırlarda bile İlk olarak sorulan soru yağmur suyuna karşı korunaklı mı olmuştur. Bizlerde Bodrum izolasyon olarak bunu sağlıyoruz.

Günümüzde kullandığımız binaların her yönden gelebilecek olan suya ve nem durumuna karşı korunabilmesi için yapının üzerine su yalıtımı işlemi yapılmaktadır. Yapıların ömrünü etkileyen en büyük etkenin su olduğu unutulmamalıdır. Binanın içine sızan su taşıyıcı kolonların içine nüfuz ederek bu kolonları korozyona uğratmakta ve binanın yük taşıma kapasitesini ciddi oranda düşürmektedir. Kolonların içine yerleşen su kış aylarında donarak ve yaz aylarında ise buharlaşmaktadır. Donan suyun hacmindeki artıştan dolayı nüfuz etmiş olduğu kolonlarda yapısal bozukluklara ve çatlaklara neden olmaktadır. Ayrıca binaların içine sızan su, insan sağlığını olumsuz etkileyen küf, mantar gibi organik oluşumların oluşmasına da niçin olmaktadır.

Su izolasyonu denildiğinde tanım olarak, binalarda oluşan su ve nemin ne şekilde ve iyi mi gelirse gelsin bu olumsuz durumun tamamen ortadan kaldırılması için meydana getirilen uygulamaların bütünüdür. Yalıtım işlemi yapıldığı takdirde suyun şiddeti ne olursa olsun, izolasyon meydana getirilen yapılara herhangi bir zarar verememektedir. İstanbul izolasyon ile ilgili meydana getirilen yalıtımlar genel olarak metal, taş, ahşap, tuğla benzer biçimde yapı malzemelerinin su ve nemin getireceği olumsuz etkilere karşı korunmak için uygulanmaktadır. Su yalıtımı konusundan son yıllarda ülkemizde büyük gelişmeler olmuştur. Dünya standartlarına uygun ürünler uluslararası pazarlarda ihracat kalemi olarak yerlerini almaya adım atmıştır. İstanbul İzolasyon ve İstanbul Avrupa Yakası İzolasyon hizmetleri, yalıtım hizmetlerine öncülük etmektedir.

Duvar İzolasyonu Nedir?

Binaların dış çeper duvarları direkt olarak hava şartlarından etkilenmektedir. Türkiye’nin biroldukça bölgesinde olduğu benzer biçimde İstanbul’da 4 mevsimi yaşadığı için bu durum binaların yapısal bölümlerinde yaşanan genleşme büzülme şeklinde değişimler binaların yaşam ömrünü azaltmaktadır. Bu olumsuz neticeları minimize etmek amacıyla binalar, yönetmeliklere ve standartlara uygun olarak İstanbul izolasyon malzemeleri ile kaplanmalıdır. Binaların ısı kaybı çoğunlukla dış duvarlardan olmaktadır. Binanın kat sayısı ile ısı kaybı doğru orantılıdır. Binanın yüksekliği arttıkça dış etkenlere maruz kalan yüzey alanı da arttığı için ısı kaybı da artmaktadır. Yüksek binalarda oluşan ısı kaybı %40, tek katlı binalarda ise %25 yöreındadır. Duvar izolasyonun çeşitleri bulunmaktadır.

Dış Duvar Mantolama: Dış duvarların izolasyonunda duvar ile beraber kolonlar, kirişler vb. Yapısal elemanlar da kaplanması gerekir. Bu yapı elemanlarının kapanmasıyla ısı muhafaza edilip dış koşullara karşı korunmuş olur.

İç Duvar Kaplama: Bu mantolama yöntemi dış duvarlara yalıtım yapılamayacak durumdaysa tercih edilir. Dış duvara bağlı olan kolon ve kirişler ısı kaybı oluşturmaması için kaplanır. İç duvar mantolama binayı dış etkilere karşı korumaz. Zaman içinde daire içerisinde küflenme ve rutubet görülebilir.

Kolon Kiriş ve Perde Duvar Mantolama: Kolon, perde ve kirişlerin yalıtımı hem duvarlardan kalıp şeklinde ısı yalıtım levhası yerleştirmesi aynı zamanda beton döküldükten sonrasında dış yüzeyde tespit ile yapılır.

Sandviç Duvar Kaplama: Sandviç duvarlarda duvarın arasında yalıtım malzemesi konulması için boşluk bulunur. Bu boşluğa yalıtım malzemesi sıvı biçimde veya levha plaka halinde konulabilir.

Havalandırmalı Duvar İzolasyonu: Havalandırmalı duvarlarda, dış cephe yalıtımı ile taşıyıcı kolonlar içinde hava sirkülasyonu bulunur. Bu akım doğal taşınımdır. Taşıyıcı kolonların ısı yalıtımı kolonun yüzeyini dış etkilere karşı korur.

Yalın Duvar Kaplaması: Bu duvarların kalınlığı belirlenen bölgelere gore ısıl direnci göz önüne alınarak seçilmelidir.

Toprak Temaslı Duvar İzolasyonu: Bu yalıtım temel duvarı, binanın toprakla temas eden alanını kapsamaktadır. Bu kaplama biçiminde ısı yalıtımının yanında su yalıtımı da yapıldığı için bina dış etkilere karşı tamamen izole edilmiş olur.

Çatı İzolasyonu
Çatı izolasyonu binayı dış etkenlerden korumak için en önemlisi de sudan korumak bina inşaat halindeyken yapılması gereken izalosyondur. İstanbul İzolasyon olarak yaptığımız işlemler sonucunda özel izolasyon malzemeleri ile binayı yağmur suyundan koruyarak herhangi su sızıntısının önüne geçerek binanın yaşam ömrümü uzatıyoruz.

Çatı izolasyonunda kullanılan yapı malzemesi olan membranın kalitesi çok önemlidir. Çatı yalıtımında kullanılacak olan malzemenin en önemli özelliği mevsim şartlarından uzun yıllar boyunca etkilenmeyeceği ve su sızdırmaz özelliğidir. Eğer membran çatının köşelerinden kıvrımlarına kadar boşluk kalmayacak şekilde yapıştırılmadıysa o boşluklardan su sızıntıları devam eder. şu demek oluyor ki membranın kalitesi kadar onu kullanacak ellerin de kaliteli ve uzman olması gerekmektedir. İstanbul yalıtım olarak ustalaşmış ekimizle İstanbul Avrupa Yakası İzolasyon, çatı izolasyonu alanında sevinç garantisiyle hizmet vermekteyiz.

Beton İzolasyonu
Bu yalıtım yönteminde amaç suların betona zarar vermesini engellemektir. İzolasyon malzemeleri betonun karıştırılma işleminde eklenmelidir. Bunun nedeni, suyun betonun içindeki genleşmeden dolayı olacak boşluklardan ve derzlerden içeri girmesini engellemektir. İşlemler su ile genleşme özelliği olan mastiklerle ve tutucu bantlarla yapılır. Amaç, suyun nüfuz etmesini minimize etmektir. Ayıca betonun, toprağın neminden, yeraltı sularından, yağmur ve kar suyundan zarar görmemesi için yalıtım yapılması, insan sağlığına zararlı olan küf ve rutubetin oluşmasını engeller ve binanın uzun seneler boyunca yapısal bütünlüğünü korur.